оставя ли Mercedes отново мащаби?
Новият E-клас среща своя предшественик от 1985 г. – двата автомобила са доста различни. Ние обаче открихме и много общи неща
ОТПРЕД НА КАПАКА отново има звезда. Вертикално разположена и серийна още от най-ниското ниво на оборудване. Не срещу доплащане като при C-клас, а като ясен сигнал за статуса на този Mercedes: ето го и новия E-клас, световния бестселър и посланик на тази марка, която преди 130 години е изобретила първия автомобил и която сега преследва една амбициозна и същевременно трудна цел – отново да се изкачи на върха в бизнес класа. Но възможно ли е германските премиум лимузини да са достигнали предела на своето техническо развитие? Новият E-клас ще трябва да направи голям скок: с различни двигатели, с повече лукс, с още повече електроника и – с редица еднакви части като актуалния C-клас. Концепцията не е нова – вече сме били нейни свидетели преди 31 години.
W 124 бе такси, комби, кабриолет и най-вече солиден. Новият изглежда „клекнал“ върху задната си ос
По онова време предшественикът на днешния E-клас използва доста голяма част от техниката на бейби Benz-а: серия W 124 притежава отлична аеродинамика, многораменна ос и модерни дизелови двигатели. 200, който взехме за първото сравнение, днес се счита за търсен йънгтаймер и с ръбестия си дизайн е „последният истински Mercedes“. Значи ли това, че новият E-клас не е Mercedes? Изключено – при порасналата решетка на радиатора и удължения преден капак. Лимузината е по-дълга с четири сантиметра, но е по-ниска в сравнение с досега – пропорциите са ориентирани в посока представителна спортна натура.
Кръглото задно стъкло подчертава развитието на Coupé модата, докато загатнатият заден спойлер осигурява най-добрата аеродинамика в класа: коефициентът на аеродинамично съпротивление от 0,23 (досегашният модел бе с 0,29) помага за пестенето на гориво при пътуване на дълги разстояния. Именно там хората от Щутгарт виждат своята класическа сила: доплащащото се многокамерно въздушно окачване или новият асистент за смяна на пътното платно (все) още не се предлагат от конкурентите. С така наречения Drive Pilot, който обединява най-модерните асистиращи системи, Mercedes може да се движи автономно до скорост от 130 км/ч. По времето на W 124 такива неща щяха да бъдат счетени за абсолютна лудост. Интериорът също е на светлинни години от „голотата“ на 200. Новият модел е обзаведен в стила на „S-клас плюс Е-лектроника“.
Много кафяви цветове, рифеловани превключватели, ултраширок дисплей: определено ще бъде наслада за окото, но и символ на статуса заради немалката сума за доплащане. Новите тъчпадове на волана управляват двата дисплея, но все пак не освобождават изцяло ръцете от намеса по централната конзола. Там инженерите са разположили бутоните за директни функции за навигацията, радиото, климатичната инсталация и телефона.
Звездата на предния капак е серийна в нива Basis и Exclusive, Avantgarde и AMG Line имат звезда на решетката си
Така старата логика на управление присъства редом с бъдещето – този E-клас живее във времена на преход. Четирите линии на оборудване се различават отвътре, отвън и дори по седалките. Тапицериите в ниво Exclusive са много удобни за дълъг път, а сред масажите се предлага дори функция с горещи камъни, което го няма даже в S-клас. Тук определено си личи компетентността на марката по отношение на комфорта. Иначе няма повече място от досега. От по-дългото с 6,5 сантиметра междуосие (в сравнение с предшественика) возещите се отзад пасажери не усещат нищо, вместимостта на багажника от 540 литра също не е пораснала. Mercedes обаче демонстрира голям напредък под предния капак. Най-важният двигател ще бъде новият базов дизелов мотор, който най-после ще смени шумния 2,2-литров агрегат и ще се предлага с няколко версии на мощността. В Mercedes E 220 d той е с турбо, 195 к.с. и солидно предимство: поне на празен ход звучи доста по-култивирано от своя предшественик.
Лимузината ще стартира с три двигателя – общо взето по-нагоре ще видим познатите ни агрегати до E 63 AMG, а автоматичната трансмисия винаги е с девет предавки. Дизеловият мотор в 350 d ще бъде старият V6 към момента на пазарния старт, като за новите редови 6-цилиндрови двигатели ще трябва да почакаме до 2017 г. Именно такъв редови мотор, гаранция за спокойна работа, има W 124 както като дизелов, така и като бензинов. Иначе йънгтаймерът е типичен представител на стила на 80-те години: семпъл и без хром. Този 200 е оборудван с двигател с карбуратор, без катализатор, има само четири предавки и няма дясно странично огледало. Кокпитът е гол като пушка, но затова пък обзорът е отличен. Отпред погледът ви среща звездата. Водачът на новия E-клас вижда само горната й половина. Все пак тя е там.
Широкият дисплей се състои от два монитора, под превключватели за климатичната инсталация са разположени практичните бутони за директен избор на функциите. Кафявите тонове са във възходяща линия: еспресо, есен и орех
Нека го наречем рустикално: вляво настройвате страничното огледало на ръка, липсва оборотомер. Въздушната възглавница е серийна чак от 1992 г., единствената хромирана част е звездата на волана
E-клас демонстрира напредък при комфорта, сигурността, електрониката и екстрите. За съжаление в днешно време модерният дизайн често е за сметка на предлаганото място.