Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

DIY: Смяна на светодиод и монтаж на електрохроматично огледалоили т.нар. електрическо (самозатъмняващо се) огледало.


  • Please log in to reply
36 мнения по тази тема

#1 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 26 ноември 2009 - 00:43

Надявам се тази тема да е полезна за някои колеги, които се интересуват какво има в електрохроматичното огледало и как се връзва. Причината да пусна поста, е че рових много време в интернет и не успях да намеря кой кабел за какво е и кога свети mood light-a. Оказа се просто, свети постоянно.

Огледалото е с 3 кабела. Син, кафяв и червен. Кафевия е маса, син – плюс. Понеже не успях да намеря информация по въпроса, предполагам че червения изключва затъмняването при включването на задна, което е ненужно в реалния живот, но щом така са преценили, ОК.
Моето огледало е без homelink бутоните, затова са само толкова кабелите (което е перфектно).

Има малка червена лампичка в основата. Тя е обикновена, а не светодиод и разбира се, беше изгоряла. Огледалото се отваря при леко натискане надолу на тумбестата част (задната) около ябълката. После с нещо тънко и остро се отделя от предната част. Внимавайте, има едни гумени тампончета, които придържат стъклото.

След като се разглоби, се развиват 4 винтчета, за да може да се повдигне основата. Не е нужно да я вадите от ябълките й. Като се развият болтовете остава достатъчно място за работа.
Самата фабрична крушка не е оранжева, оранжевото е силиконова шапка, която можете да издърпате и да използвате за светодиода.

Аз сложих нормален светодиод, за който запоих 4kΩ съпротивления (едно 1 kΩ и едно 3 kΩ), резисторите нямат посока и няма значение на кое краче се връзват. Държача на крушката може да бъде отделен. Като погледнете стойката, в задната част има 2 палчета, които позволяват да се отдели държача, защото просто иначе не можете да го щракнете около светодиода. Аз лично изпилих дебелата част в основата на светодиода, за да може да щракне равномерно около него (с пила за нокти).
Понеже не са очаквали да се слага светодиод, двете кабелчета които отиват към него са черни. Пробвайте първо, преди да ги запоите, дали сте уцелили поляритета. Аз разбира се успях от втория опит. Като подадете 13V на синия и кафевия кабел в основата на огледалото, трябва да се затъмнява и да свети постоянно диода.
Ами честито... сглобявайте!
smile.gif
Самото връзване на огледалото няма да го разглеждам сега. Огледалото се сваля гадно и се слага още по-гадно. Има теми във форума по въпроса. Би трябвало да се връзва, където е малката бяла букса на снимката, но досега не съм намерил добра снимка на буксата, за да видя кой кабел къде е. Ако нямаме такъв куплунг, се връзва на контактни +12V.
Успех.
 

Прикачен файл  P1040631.jpg   52,94K   27 Брой сваляния Прикачен файл  P1040632.jpg   71,73K   29 Брой сваляния Прикачен файл  P1040633.jpg   69,55K   27 Брой сваляния Прикачен файл  P1040634.jpg   107,75K   28 Брой сваляния

Прикачен файл  P1040635.jpg   149,86K   25 Брой сваляния Прикачен файл  P1040636.jpg   90,66K   28 Брой сваляния Прикачен файл  P1040637.jpg   75,91K   25 Брой сваляния Прикачен файл  P1040638.jpg   113,02K   23 Брой сваляния


  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#2 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 26 ноември 2009 - 01:10

Колко ти излезе огледалото? Гледах в ebay, ама с доставката са между 100 и 120 лева. Става ли от друг модел или си търсил точно за CLK?
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#3 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 26 ноември 2009 - 10:03

Toва конкретно е от W203, стават от какъвто и да е модела, стига основата да изглежда по този начин.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#4 Faca

Faca

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 883 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Wien/Österreich
  • Автомобил:
    S210 E320CDI 2000г.
    W140 S300TD 98г. Продаден!
    Vespa PK50S 3.83г.
    Honda Africa 92г.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 26 ноември 2009 - 21:51

Илия ще стане от W210 или W202. Това което е в Ц класата е от W210 !
  • 0
Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

#5 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 28 ноември 2009 - 21:46

icon_lol.gif Стана просто шедьовър.
След смяната на светодиода, не ми беше много ясно как да го вържа за инсталацията на колата. 100% има фабрична букса някъде... ама катила, от който го купих е отрязал буксата.
На фабричния кабел кафевия е маса, синия е плюс, розовия е за задна, но не съм го ползвал. Аз резнах една буксичка от захранване на някакъв стар компютър, защото не можах да намеря парт.но. на фабричната букса и да я купя. Та като се свали плафона при мен има 2 празни букси... аз си харесах едната, премерих дали имам контактни 12V и закачих там. Не ми трябва да изключва затъмняването като включвам на задна. И на БМВ-то не бях го вързал. Та сега ги запоих кафяв към черен, и син към бял . и го боднах в буксата, има снимка къде се намира.
Малко се напънах докато го монтирам новото огледало, крайно неприятно занимание smile.gif Получи се чак след като ги намазах с машинно масло smile.gif
И сега не мога да си намеря място от кеф колко дискретно се получи светлината от светодиода. Наистина не се вижда като осветено, а е просто сияние.
Да изключим и спекулациите, снимал съм 2те огледала едно до друго и се виждат номерата на огледалата едно до друго. Официално на CLK W208 може да се сложи и от W203

Прикачен файл  IMG_0036.jpg   179,33K   37 Брой сваляния Прикачен файл  IMG_0037.jpg   204,49K   29 Брой сваляния Прикачен файл  IMG_0038.jpg   255,04K   29 Брой сваляния Прикачен файл  IMG_0039.jpg   233,21K   29 Брой сваляния


  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#6 Vladek

Vladek

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3744 Мнения:
  • Пол:Мъж

Публикувано 28 ноември 2009 - 23:10

Браво
Е това се казва хубава темичка, с хубави снимки
Супер

Поздрави
:4036:

П.П. Много обичам снимки - изпълват ми душата :bigemo_harabe_net-110:
  • 0
Публикувано изображение
Шофьорски стаж ... 28-29г.
За повече контакти - купете си разклонител

#7 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 28 ноември 2009 - 23:56

Благодаря :).
Аз обикновено пускам такива теми за неща, за които липсва информация из Интернет. Всъщност намерих няколко теми в разните форуми относно монтаж на такова огледало, но не ми е за пръв път и знам как работят. Интересуваше ме мен лично къде се връзва фабрично (а ретрофит менюъл от Мерц не намерих), интересуваше ме кой кабел какво прави (и в никой от американски, английски и темподобните форуми на Мерц не го намерих) и исках да знам тази лампичка дали работи постоянно или само, когато съм на фарове, защото на БМВ не е добра идея да им се разглобяват огледалата, после нямат събиране, докато на Мерца беше супер лесно...
Надявам се съм успял да спестя малко време на колеги, които ще го правят това. Не е сложно, но си иска малко време и внимание, кефа е гарантиран... единствената екстра на БМВ-то, която ми липсваше в тази кола :)
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#8 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 29 ноември 2009 - 00:01

Малееее... тъкмо се разкандардисах за това нещо и сега пак наливаш масло в огъня.
Ама аз съм мързелив... ти колко снимки пусна за свалянето на кората - още не съм намерил време да оправя махагончето.
Сега ще вземеш да ме убедиш да си купя и електрохроматично огледало :)
Само не разбрах за чий XYZ трябав да свети лампичка? Че да знам, че е включено ли? Ми то нали работи постоянно?!?
Вземи ела утре на Невски... да го видим :)
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#9 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 29 ноември 2009 - 00:09

Светодиодчето просто ти свети върху конзолата около скоростния лост, но идеята е да не се забелязва. Виждал съм го на други коли, правили сме го на една, но пича искаше да е ярко и стана циганска мечта. Аз пък се старах да го направя да свети незабележимо... много е приятно като се кара извън града, където няма осветление... просто свети супер яко. В града е почти незабележимо. 1000 пъти спирах лампите, пусках щорите и се опитвах насляпо вкъщи да уцеля кабелите, за да видя колко силно свети като е монтиран диода от горе долу разстоянието м/у огледалото и скоростния лост :)
Аххх... то мързела е друга тема... това огледало ми седи в гардероба от бая време, просто само се дразнех къв съм мухъл да не се хващам да го монтирам за макс 3-4 часа работа... и днес се изнервих и отидох да лекувам махмурлък с човъркане по колата.

Относно Невски, няма грижи, на ЛС ще измислим нещо, че зависи от часа, имам малко работи утре да свърша.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#10 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 29 ноември 2009 - 00:27

Е кви лични - утре сме от 11 до към 13 - 14 часа на пл. Александър Невски в заведението зад Парламента.
Обикновено сядаме на масата, дето гледа към галерията за чуждестранни изкуства.
Ще се ориентираш по върволицата от паркирани коли.
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#11 IcoPetrov

IcoPetrov

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 187 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Интереси:Какво му трябва на човека?
    Нафта и километри :)
  • Автомобил:
    C250TD/06/1998

Публикувано 30 май 2012 - 22:12

Здр, колеги
Гледам темата е доста старичка но ще се намеся и аз.
След около 1 година търсене си намерих "електро-хроматично" огледало и аз за което много се радвам.
Както се подразбира моята кола го няма заводско това ама си помислих, че може да има подготовка за такова само да се свърже буксата обаче мисля, че нямам букса понеже след като свалих огледалото нямаше такава.
Вярно беше тъмно на вън и късно но от мерак реших да видя и да го сложа.
Единия ми въпрос е може ли евентуално в плафона да е буксата и да не е изкарана, което ще е много лесно само да я изкарам и да я включа
Другия е както се сещате сложния със свързването. Моето огледало е от модела където са със двата светодиода червен и зелен.
Ако някой има някакво инфо нека да помага, че ми е голям мерак.
  • 0
Не може да казват за MERCEDES, че приличал на нещо каквото и да е то...!!! Понеже не може майка ВИ да прилича на ВАС, а ВИЕ приличате на НЕЯ!!!

#12 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 май 2012 - 22:17

Ами то защо е тема, ако колата е имала заводски огледалото.
Има свободни пинове в самия плафон, до който трябва да си прекараш кабела от отгледалото.
При мен трябваше да пусна само 2 пина до плафона. Не е сложен въпросът със свързването. Снимай какво огледало си намерил като хората и ще го мислим.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#13 IcoPetrov

IcoPetrov

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 187 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Интереси:Какво му трябва на човека?
    Нафта и километри :)
  • Автомобил:
    C250TD/06/1998

Публикувано 30 май 2012 - 22:41

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Това е огледалото, някак си ми се иска да има готова букса :)
  • 0
Не може да казват за MERCEDES, че приличал на нещо каквото и да е то...!!! Понеже не може майка ВИ да прилича на ВАС, а ВИЕ приличате на НЕЯ!!!

#14 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 май 2012 - 22:47

Съжалявам че ти чупя кефа, но това е обикновено огледало за 210, не е самозатъмняващо се!
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#15 IcoPetrov

IcoPetrov

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 187 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Интереси:Какво му трябва на човека?
    Нафта и километри :)
  • Автомобил:
    C250TD/06/1998

Публикувано 30 май 2012 - 22:52

Ааа така ли? Ми защо като го погледна под ъгъл и вътре стои едно на черти много странно вдлъбнато, а оригиналното ми няма такова нещо. А иначе какво мога да го правя? Ако има такава букса да се включи значи само тези диоди ще работят така ли?
  • 0
Не може да казват за MERCEDES, че приличал на нещо каквото и да е то...!!! Понеже не може майка ВИ да прилича на ВАС, а ВИЕ приличате на НЕЯ!!!




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни