Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

срок на годност на моторните масла...?а и на другите,де...!:)


  • Please log in to reply
21 мнения по тази тема

#1 mbenz

mbenz

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2892 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    МВ 124/Е 250D 20V'94г.

Публикувано 26 декември 2007 - 13:42

Честита Коледа отново на всички!
Открай време ме чопли,аджеба какъв е срока на годност на маслата,и след време какво се променя?
Тези дни ми изпадна от фирмен сервиз на Опел туба с 5 л. масло на Кастрол пълна синтетика 5/40,long life и спецификация на МВ 229.5 за 40лв.!Не можах да се стърпя и отнесох тубето като депутат-рушвет! :tongue: Маслото е залежало 5 години и затова е преоценено!Все повече се замислям,обаче да го сипвам ли...? :dontknow:
  • 0
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#2 Dezki

Dezki

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1517 Мнения:
  • Град:София

Публикувано 26 декември 2007 - 14:04

Честита Коледа отново на всички!
Открай време ме чопли,аджеба какъв е срока на годност на маслата,и след време какво се променя?
Тези дни ми изпадна от фирмен сервиз на Опел туба с 5 л. масло на Кастрол пълна синтетика 5/40,long life и спецификация на МВ 229.5 за 40лв.!Не можах да се стърпя и отнесох тубето като депутат-рушвет! :tongue: Маслото е залежало 5 години и затова е преоценено!Все повече се замислям,обаче да го сипвам ли...? :dontknow:


Сипвай, няма страшно. По принцип имат срок на годност 5-7 години по спомен. Ако е добре запечатано няма проблем. Причината е окислението на маслото от въздуха. Имай в предвид, че лонг-лайф маслата имат по-голяма устойчивост на окисление.
  • 0
Lancia Kappa TDS / Land-Rover 88 Series 3 FFR

#3 mbenz

mbenz

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2892 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    МВ 124/Е 250D 20V'94г.

Публикувано 26 декември 2007 - 14:11

Сипвай, няма страшно. По принцип имат срок на годност 5-7 години по спомен. Ако е добре запечатано няма проблем. Причината е окислението на маслото от въздуха. Имай в предвид, че лонг-лайф маслата имат по-голяма устойчивост на окисление.



Ок-ша го сипвам-както е казал шопа като си купил некъв луксозен сапун,щото мислел,че е някакво лакомство:пенявиш се-не пенявиш се-ще те ям,паре съм давал! :0_yahoo: Само такъв Кастрол не бях пробвал,така,че след празниците(или точно преди Нова Година)ще го сменя!Определено обаче забелязвам,че след 5-6000км. пробег матората започва да харчи масло,а преди това не го пипа!А и шумът се увеличава-явно се скапва маслото...!
  • 0
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#4 Dezki

Dezki

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1517 Мнения:
  • Град:София

Публикувано 26 декември 2007 - 14:12

Инфо от извора!
Каков срок хранения масел и как следует их хранить?
Ответ:

Срок хранения смазочных материалов bp и Castrol составляет 5 лет с момента выпуска, указанного на упаковке. Дата выпуска может быть нанесена тремя основными способами:

* в виде буквенно-цифрового принт-кода;
* в виде цифр;
* в виде рельефного штампа на дне канистры или банки.

Дата выпуска наносится в виде принт-кода, где последняя буква указывает на год выпуска продукта. С 2000 года дата выпуска обозначается буквой А- 2000 год, В – 2001 и т.д. Кроме того, дата выпуска может быть нанесена в виде недели или месяца и через дробь год выпуска. Например: 24/00 – 24 неделя (июнь) 2000 года.

Если на упаковке отсутствуют упомянутые обозначения, то за дату выпуска можно принять дату, указанную на канистре или банке в виде рельефного штампа.

Дата выпуска тормозной жидкости наносится в виде принт-кода, где первая буква указывает на год выпуска тормозной жидкости, следующие далее три цифры – день выпуска с начала года. Буква A- 1994 год, …, G – 2000, H – 2001, J – 2002, K – 2003 и т.д. Например: K195E – 14 июля 2003 года.

Дата выпуска может быть указана и другими способами, например, непосредственно в виде числа, месяца и года выпуска (12.06.03).

Продукты не должны храниться при температурах выше 60oC, подвергаться воздействию прямых солнечных лучей или замораживанию.
  • 0
Lancia Kappa TDS / Land-Rover 88 Series 3 FFR

#5 grosmaster

grosmaster

    Фен на Клуба

  • Потребители на форума
  • 5223 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    BMW

Публикувано 26 декември 2007 - 14:16

На тубата няма ли срок на годност?
  • 0

logo-600-1002.png


#6 mbenz

mbenz

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2892 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    МВ 124/Е 250D 20V'94г.

Публикувано 26 декември 2007 - 14:20

На тубата няма ли срок на годност?


Въпроса ми не е в това има ли,или няма на тубата срок на годност,а доколко се скапва маслото с времето! :0_evil:
  • 0
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#7 grosmaster

grosmaster

    Фен на Клуба

  • Потребители на форума
  • 5223 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    BMW

Публикувано 26 декември 2007 - 14:23

Въпроса ми не е в това има ли,или няма на тубата срок на годност,а доколко се скапва маслото с времето! :0_evil:


До колкота знам, се скапва след като се налее в моторар и караш не караш след една година трябва да го смениш.
Иначе запечатано ли си е, невиждам повод от притеснение, наливай смело ;)
  • 0

logo-600-1002.png


#8 Dezki

Dezki

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1517 Мнения:
  • Град:София

Публикувано 26 декември 2007 - 14:28

Въпроса ми не е в това има ли,или няма на тубата срок на годност,а доколко се скапва маслото с времето! :0_evil:

Пламене, чети по-нагоре - това казва производителя - как да разбереш колко е старо маслото. Като е с изтекъл срок, производителя не гарантира за 100% качествата на маслото.

В твоя случай ще ти се развият плесен и мухъл по сегментите, лагерите ще им се появи едно като пърхут, а по веригата ще изкара мъх, ама от сенчестата страна, а от пръчката на маслото ще мирише на крака :icon_coolgrin:
  • 0
Lancia Kappa TDS / Land-Rover 88 Series 3 FFR

#9 mbenz

mbenz

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2892 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    МВ 124/Е 250D 20V'94г.

Публикувано 26 декември 2007 - 14:30

До колкота знам, се скапва след като се налее в моторар и караш не караш след една година трябва да го смениш.
Иначе запечатано ли си е, невиждам повод от притеснение, наливай смело ;)


Уффф-спри се,бе човек-хем не знаеш нищо,хем не спираш да пишеш!!! :0_evil: Ама вече го прекаляваш да ти кажа-никой няма нужда от общи приказки и предположения на питането си тук,ок?След празниците ще настоя изрично да се спрат подобни постове!!!С цената на всичко!!!
  • 0
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#10 mbenz

mbenz

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2892 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    МВ 124/Е 250D 20V'94г.

Публикувано 26 декември 2007 - 14:33

Пламене, чети по-нагоре - това казва производителя - как да разбереш колко е старо маслото. Като е с изтекъл срок, производителя не гарантира за 100% качествата на маслото.

В твоя случай ще ти се развият плесен и мухъл по сегментите, лагерите ще им се появи едно като пърхут, а по веригата ще изкара мъх, ама от сенчестата страна, а от пръчката на маслото ще мирише на крака :icon_coolgrin:


Е-значи няма страшно...! :0_yahoo: С огромно любопитство ще чакам резултата! :tongue: На 28-ми го сменявам,като ще го омешам с 5/40 на Мобил,щото Кастрола е 5 литра,а ми трябват 6,5л.!Ще пиша после!
  • 0
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#11 grosmaster

grosmaster

    Фен на Клуба

  • Потребители на форума
  • 5223 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    BMW

Публикувано 26 декември 2007 - 14:38

Уффф-спри се,бе човек-хем не знаеш нищо,хем не спираш да пишеш!!! :0_evil:


Ти щото много знаеш... кое не е вярно от това което съм написъл?

След празниците ще настоя изрично да се спрат подобни постове!!!С цената на всичко!!!


Няма как да тане приятелю, нали за това е форум, така че не си хаби нервите с глупости.
  • 0

logo-600-1002.png


#12 mbenz

mbenz

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2892 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    МВ 124/Е 250D 20V'94г.

Публикувано 26 декември 2007 - 14:45

Ти щото много знаеш... кое не е вярно от това което съм написъл?



Няма как да тане приятелю, нали за това е форум, така че не си хаби нервите с глупости.


Има как да стане-като получиш един БАНННН...!Щото това заслужаваш!Станал си за смях на всички тук вече!И какво вярно си казал,освен празни и общи приказки?!?!?!Айде отговори ми конкретно на питането,де?Да не си разваляме празниците,но след тях ще се постарая да си седнеш на задника,или да изхвърчиш оттук,защото го прекаляваш!Искаш ли да пуснем след празниците една анкетка какво мислят хората за теб,а? ;)
  • 0
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#13 LYNX

LYNX

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2380 Мнения:
  • Пол:Мъж

Публикувано 26 декември 2007 - 14:49

Срока на годност е напечатан на дъното на опаковката!

На варелите пък срока не е отбелязан,а е указано ,че след разпечатване се броят 2 години,...поради ефекта на окисляване на продукта!

Особеност:
Туби престояли неколко години по рафтовете,....всички адитиви са утаени на дъното,...отгоре е само базисно масло!
Така че по-добрия вариант е -ново масло!
  • 0

#14 mbenz

mbenz

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2892 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    МВ 124/Е 250D 20V'94г.

Публикувано 26 декември 2007 - 14:54

Срока на годност е напечатан на дъното на опаковката!

На варелите пък срока не е отбелязан,а е указано ,че след разпечатване се броят 2 години,...поради ефекта на окисляване на продукта!

Особеност:
Туби престояли неколко години по рафтовете,....всички адитиви са утаени на дъното,...отгоре е само базисно масло!
Така че по-добрия вариант е -ново масло!

Благодарско,LYNX-чаках твоя отговор да си призная! :icon_welldone: И аз си мислех дали няма да има утайки по дъното,ама ще обърна наопаки тубето и ще го тръскам преди заливането,пък то ще си покаже...!Ясно ми е,че евтино и качествено няма,ама се изкуших от цената и качеството на маслото-признавам си!Пък,ако не ми ареса го изливам и готово! :tongue:
  • 0
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

#15 grosmaster

grosmaster

    Фен на Клуба

  • Потребители на форума
  • 5223 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    BMW

Публикувано 26 декември 2007 - 15:07

Има как да стане-като получиш един БАНННН...!


Избиваш някакви комплекси да знаеш ;)

Щото това заслужаваш!


Интересно, това е според теб, но аз не мисля така.

Станал си за смях на всички тук вече!


Не знам за мен, ама ти в очите на другите си удавна преди мен ;)

И какво вярно си казал,освен празни и общи приказки?!?!?!Айде отговори ми конкретно на питането,де?


Пак съм казал нещо смислено, а не се заяждам с хората като теб...

Да не си разваляме празниците...


Явно твойте са развалени и за това си толкова грив и заядлив.

...но след тях ще се постарая да си седнеш на задника,или да изхвърчиш оттук,защото го прекаляваш!


И с какво го прекалявам, г-н Секретар?

Искаш ли да пуснем след празниците една анкетка какво мислят хората за теб,а? ;)


Давай, пускай е още сега, тази анкетка ти е мерак от доста време да е пуснеш :lol:
  • 0

logo-600-1002.png





0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни