Към съдържанието

  •  

Снимка

Относно данъка


  • Please log in to reply
11 мнения по тази тема

#1 DakaGang

DakaGang

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 64 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Gabrovo
  • Автомобил:
    Mercedes E250 TD TurboDiesel

Публикувано 11 април 2017 - 20:11

Март месец си купих мерцедес. Регистрирах го в кат и ходих до данъчното. Там ми казаха че прехвърлянето става автоматично. Днеска получих писмо че трябва да си платя данъка. Но знам че предишния собственик вече го е платил. Ако взема копие от неговата данъчна бележка и отида до данъчното ще ми отменят ли данъка за тази година? И въобще може ли нещо да се направи да не го платя втори път тази година?

Този пост е редактиран от DakaGang: 11 април 2017 - 20:12

  • 0

#2 vencislav

vencislav

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1547 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    インフィニティ

Публикувано 11 април 2017 - 20:34

Би трябвало още при нотариуса оригинала на бележката за платения данък да е останала в теб. Вземи оригинала и беж към данъчното. Не може да се плаща два пъти за едно и също нещо. Не забравяй че там седят едни тъпи и прости служителки които по цял ден се чудят какви грешки да сътворят само за да тормозят честните данъкоплатци.


  • 1

#3 DakaGang

DakaGang

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 64 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Gabrovo
  • Автомобил:
    Mercedes E250 TD TurboDiesel

Публикувано 11 април 2017 - 20:52

Ок мерси.
  • 0

#4 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 11 април 2017 - 23:35

Март месец си купих мерцедес. Регистрирах го в кат и ходих до данъчното. Там ми казаха че прехвърлянето става автоматично. Днеска получих писмо че трябва да си платя данъка. Но знам че предишния собственик вече го е платил. Ако взема копие от неговата данъчна бележка и отида до данъчното ще ми отменят ли данъка за тази година? И въобще може ли нещо да се направи да не го платя втори път тази година?

 

  На мен ми го отмениха по същия начин миналата година.


  • 0

#5 nonev

nonev

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 317 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    W 123 230E`83-продаден
    W 123 200`82-реставрира се
    W 210 320E`96
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 20 април 2017 - 13:26

След регистрация в КАТ новия собственик има задължение да декларира в данъчното ново придобития автомобил. В определен срок(мисля че беше два месеца). КАТ подават тази информация в данъчното за да може да се следи плащането на данъци.Така че това не те освобождава от задължението да си декларираш закупения автомобил.Ако закъснееш налагат глоба.

Има и вариант стария собственик да си запази бележката и след отписването  на колата да му върнат част от данъка.

Ако се  е случило така ще си длъжен с данъка от момента на придобиване до края на годината.


  • 0
Кола от ремонт и жена от курорт трудно се вкарват в пътя

#6 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 20 април 2017 - 13:35

След регистрация в КАТ новия собственик има задължение да декларира в данъчното ново придобития автомобил. В определен срок(мисля че беше два месеца). КАТ подават тази информация в данъчното за да може да се следи плащането на данъци.Така че това не те освобождава от задължението да си декларираш закупения автомобил.Ако закъснееш налагат глоба.

Има и вариант стария собственик да си запази бележката и след отписването  на колата да му върнат част от данъка.

Ако се  е случило така ще си длъжен с данъка от момента на придобиване до края на годината.

 

Вече при регистрацията колата автоматично се зачислява в местни данъци и такси. Нямаш задължение да декларираш НИЩО. Данъка за текущата година е начислен, независимо, че е платен от стария собственик. Тогава отиваш в данъчното, показваш бележка за платен данък от предния собственик и те освобождават за текущата година.


  • 0

#7 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 29 април 2017 - 12:17

Само да обърна внимание, че ако стария собственик е плащал данъка в друга община - това, че е бил платен до края на годината не ти помага.

Казвам го, защото не е много рядък сценария да купиш кола от друга община! Не знам за твоя случай.


  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#8 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 29 април 2017 - 14:38

Само да обърна внимание, че ако стария собственик е плащал данъка в друга община - това, че е бил платен до края на годината не ти помага.

Казвам го, защото не е много рядък сценария да купиш кола от друга община! Не знам за твоя случай.

 

Напротив, не е така. Няма значение в коя община го е платил, като купих ЦЛС-а беше от Стара Загора и ми зачетоха платения данък.


  • 0

#9 vencislav

vencislav

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1547 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    インフィニティ

Публикувано 29 април 2017 - 20:25

Аз също си продадох Мерцедеса с току що платен данък 330 лв в София а купувача беше от Пловдив и даже се зарадва защото там данъка щял да бъде по голям. Питах го след време имал ли е драма с данъка, каза че не а и нямало как да има.


  • 0

#10 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 29 април 2017 - 22:59

Истината е някъде там.
Купувачът дължи данък от моментът на придобиване до края на отчетния период. Напр: купува се кола август 2017г, дължи се данък от купувача от 08.17, до 12.17, или 3 месеца (да опростим сметките).
Продавачът би следвало да си поиска данъчен кредит. Т.е. да му приспаднат платения данък за имущество, което не притежава след дадена дата, но е заплатил. Или продавачът би трябвало последните 3 месеца от иначе платения му данък, да се прихванат за друго плащане напред. Да не забравяме, че данъчното пари не връща.

Но... ако не си пуснете молбички, не се направите на разсеяни и т.н. ала бала, нищо не се случва.
Каквото и да ви говорят, това е правилното. Няма как да сте платили данък за нещо, което не е ваше, => няма значение какво ви обясняват на гишетата, настоявате да ви рекалкулират кредит за някакво друго плащане.

Идните седмици имам да го играя тоя сценарий отново за старата ми кола.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#11 hipopotyk

hipopotyk

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 847 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    2012 C350 CDI 3.0
    2010 C63AMG 6.3V8
    2008 VW Touareg 6.0 W12
    2007 ML63 AMG 6.2 V8
    2003 Z4 Roadster 3.0si
    2000 Ford Mustang 5.4

Публикувано 30 април 2017 - 08:39

Ето още малко разяснение по темата
"Във връзка с новата данъчна година, Ви информирам за следното, което е валидно за територията на гр.София:
Във връзка с изменение на ЗМДТ и по-специално на чл.60, където вече няма срок – от 01 Март, а е записано – до 30 Юни, и след проведен лично от мен разговор с Началник - Дирекция „ПАМДТ” на Столична Община, се установи, че считано от тази година, при прехвърлителна сделка с МПС, която извършваме през месец Януари или месец Февруари – 2015 /две хиляди и петнадесета/ година, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО следва да ни бъде представена Квитанция за платен данък „Превозно средство”, за първото шестмесечие на 2015 година или за цялата година. Ситуацията става идентична, като при сделките с недвижими имоти и задължителното изискване на данъчна оценка. Заплатеният от продавача данък „Превозно средство” за полугодието, ще може да се използва от купувача и няма да се налага двойно плащане. Обяснението на това изменение е, че НАП могат да събират данък „Превозно средство” само от собствениците на ПС, и ако продавачът е платил данъка само за 2014 г., а продаде ПС през месец /примерно/, то се получава период от 2 /два/ месеца, за който период, НАП е невъзможно да събере дължимия данък „Превозно средство”!!!
„Чл.60 /1/ /Изм.-ДВ, бр.98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., бр.105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г./:
Данъкът върху превозните средства, се плаща на две равни вноски, в следните срокове - до 30 Юни и до 31 Декември на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 Април, за цялата година, се прави отстъпка 5 на сто.”
Горното, както и фактът, че данъкът върху превозните средства за Столична Община ВЕЧЕ СЕ СЪБИРА, считано от 21 Януари 2015 година, означава, че Нотариусът е длъжен вече да изисква квитанция за платен данък върху превозните средства за 2015 /две хиляди и петнадсета/ година."

Official Mercedes-Benz Club of Bulgaria
www.mbclub.bg
  • 0
Once a year, go someplace you’ve never been before!

#12 vencislav

vencislav

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1547 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    インフィニティ

Публикувано 30 април 2017 - 14:02

Само ще вметна че до миналата сряда имах премеждия с данъчните. Оказа се че ми търсят 1150 лева не платени данъци на коли от 2012 година до сега . Занесох бележки че данъците съм си плащал чинно.

Отговора беше : Ми да, данъците са платени, и то на нашата каса, чудно защо така се е получило, нищо, подайте молба за разглеждане, в рамките на 30 работни дни ще мине през комисия и ще ви ги опростим.

Имах само сили да попитам защо трябва да ми опрощават нещо което съм платил. 

Отговора: Ставали грешки. 

Аз в сряда си взех решението че не дължа нищо. 

Пазете си бележките за платени данъци и такси, което не означава че пак няма да се окажете длъжник.


  • 1




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни