Към съдържанието

  •  

Снимка

Нужен ми е спешен съвет от Застраховател или адвокат по тези въпросиЩе разберете защо да НЕ ползвате услугите на SPEEDY


  • Please log in to reply
37 мнения по тази тема

#1 Lorinser

Lorinser

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5339 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    --Първият в БГ C124 CE500 M117-V8 Custom.
    --W126 260SE 1988

Публикувано 24 януари 2015 - 01:47

Колеги, нужен ми е КОМПЕТЕНТЕН СЪВЕТ от застраховател или адвокат занимаща се по застрахователните въпроси.

 

Разказвам историята накратко.

декември месец, неизвестен купувач ми поръчва стока (комплект джанти) и настоява да се изпратят до офис в софия по SPEEDY (куриерската фирма)

Пращам джантите, КАТО ЧАСТНО ЛИЦЕ (гражданска сделка),  по speedy, с ВКЛЮЧЕНА застраховка на стоката и наложен платеж.

След 3-4 дни ми звънят от спииди че офисът им е разбит и джантите са откраднати.

Казват ми че ще ги изплатят, ЗАЩОТО съм ги застраховал.

ДА ама не.

 

Сега получих уведомително писмо от застрахователният им отдел (който е на АРМЕЕЦ), ЧЕ искат фактура доказваща стойността на джантите.

Цената която е отбелязана за заплащане в товарителницата е 1200лв. НО те искат и фактура, иначе ще ми изплатят 15лв !!!! (смешно нали)

 

сега въпросът е следния.

Аз имам фактура за закупуване на джантите от фирма от Румъния на стойност 560 Евро.

НО, дали сега да им показвам фактура за продажба на джантите на стойност 1200лв ?? като в товарителницата не пише фирма продавач, А физическо лице (АЗ) ??

Или да претендирам за стойността на джантите  по фактурата за закупуване (и те да кажат, "ама ние от къде да знаем че са нови? вие може да сте ги ползвал и да ги преоценим на 50лв например..")

 

Другия вариант е да кажат, ОК, имате фактура за покупка и за продажба, НО защо в товарителницата пишете физическо лице?? и да откажат да платят каквото и да е...

 

Моля,  ако някой е вещ, или знае компетентен човек който да защити правата ми, да знае какво искат точно застрахователите, да ми пише тук или на ЛС!!

 

НЕМОГА да се доверя на застрахователя, на това че ми казва, "дайте фактурата, това е достатъчно", ЗАЩОТО знам от няколко источника, че сега ще търсят и най-малкото, за да не платят откраднатото.

 

НЕ ползвайте спииди! В Еконт съм имал подобен казус, изплащат си всичко БЕЗ проблеми...

 

 

 


  • 0

#2 ivantov

ivantov

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 147 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Стара Загора
  • Автомобил:
    CLK 200, 1999 г.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 24 януари 2015 - 03:15

На този етап им представи заверено копие от фактурата (в никакъв случай оригинал) и изчакай развитието на казуса. Възможно е да ползват услугите на оценител и да ти изплатят доста по-ниска стойност от това, което очакваш. След като получиш сумата и не си удовлетворен, можеш да ползваш услугите на адвокат и да заведеш гражданско дело в районен съд по седалище на ответника (в случая застрахователя). С исковата молба ще направиш искане за извършване на оценка от вещо лице - независим оценител на машини и съоръжения. Добре е освен фактурата да имаш и снимков материал за доказване състоянието на джантите. Можеш да ползваш и свидетели. На този етап да търсиш адвокат или независим оценител е безсмислено. Води писмена кореспонденция със застрахователя и пази всички входящи и изходящи документи.
  • 0

#3 Вай Басо

Вай Басо

    Бамбашка!

  • Потребители на форума
  • 5604 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W124 220E/E220 тотално рециклиран 2011г

    http://forums.mbclub.bg/topic/31677-/
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 24 януари 2015 - 09:56

Кави фактури искат тия боклуци, това е куриерска фирма! Собствеността която изпращаш е твоя - и ТИ определяш цената - имаш договорка с купувач, на когото ако му бяха доставили железата щеше да плати парите.  Какви фактури , какъв замръзнал праз! Научили са се от някой дървени застрахователи и се евават с ората. 

 

 Не бързай и не се отказвай, ще платят, няма къде да идат!

 

Ако джантите бяха втора ръка,  фактура ли щяха да искат....

 

След като има договор за транспорт и уточнена за товара цена, от момента на приемането , стоката става тяхна грижа и отговорност!


Този пост е редактиран от Вай Басо: 24 януари 2015 - 10:30

  • 1


Вари го,печи го,бенца си е Бенц!

 

Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени!
 


#4 Lorinser

Lorinser

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5339 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    --Първият в БГ C124 CE500 M117-V8 Custom.
    --W126 260SE 1988

Публикувано 24 януари 2015 - 10:43

благодаря за съветите.

Васо, на въпросът ми, АКО нямам фактура, стоката е втора употреба и т.н... ми отговориха че ще ми платят 15лв !!!!! (НЕ СЕ ШЕГУВАМ)


  • 0

#5 Вай Басо

Вай Басо

    Бамбашка!

  • Потребители на форума
  • 5604 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W124 220E/E220 тотално рециклиран 2011г

    http://forums.mbclub.bg/topic/31677-/
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 24 януари 2015 - 10:55

Много е важно, какво пише в документа, който си получил като са ги приели. 

 

 

Човека който щеше да ги купи, как коментира?

 

...може и в няква схема да си попаднал.


  • 0


Вари го,печи го,бенца си е Бенц!

 

Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени!
 


#6 Наско

Наско

    Джантата

  • Потребители на форума
  • 4931 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Mercedes Benz w202 C180
    Mercedes Benz w245 B150
    Mercedes Benz w164 AMG
    All Sold
    Now W163 M113

Публикувано 24 януари 2015 - 11:11

Едно извлечение от ТР / търговски регистър / за да им покажеш , че ти  си собственика и си ги пуснал ти джантите  с фактурата от Румъния и им запушваш устите ДЛЪЖНИ са да ти заплатят стоката  Може да поискат и банково извлечение .. дай им го и него

В най лошият случай на 80% , ако ще действат с някакви си там оценители

Разбира се фактурата да е копие отдолу с "Вярно с оригинала" и подпис и печат на твойта фирма

На извлечението - заверка от банката която става с печата им и във всеки един техен офис 

Така доказваш , че си закупил джантите и ти реално техният собственик след като парите са преминали вече в Румъния ,

показваш ясно и че си собственика на фирмата и затова товарителницата е на твое име , имаш и всички нужни документи

 

Поискай им протокол от полицията , че са били разбити / ограбени или както искаш го тълкувай

Ако не могат да ти го дадът дори и копието - начи е някаква врътка ..


Този пост е редактиран от Наско: 24 януари 2015 - 11:26

  • 0
Градушка бие - слънце пече , аз съм си братче курназ момче

#7 Ivan W210

Ivan W210

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2835 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E320 4MATIC
    E 250 TD
    150hp,1999
    ОГИН БЕШЕ!!!

Публикувано 24 януари 2015 - 12:23

Бояне, най-напред поискай копие от застрахователната полица, заедно със общите и специалните(ако има такива) условия.

След това вече можеш да прецениш какво могат и какво ще платят, както и кога!

 

п.с. имат право да ти искат фактура, най-малкото...кой ще плаща на "честна дума"?!


Този пост е редактиран от Ivan W210: 24 януари 2015 - 12:25

  • 0

#8 Наско

Наско

    Джантата

  • Потребители на форума
  • 4931 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Mercedes Benz w202 C180
    Mercedes Benz w245 B150
    Mercedes Benz w164 AMG
    All Sold
    Now W163 M113

Публикувано 24 януари 2015 - 18:29

Бояне, най-напред поискай копие от застрахователната полица, заедно със общите и специалните(ако има такива) условия.

След това вече можеш да прецениш какво могат и какво ще платят, както и кога!

 

п.с. имат право да ти искат фактура, най-малкото...кой ще плаща на "честна дума"?!

 

Разписката която има , че е изпратил пратката не му ли служи и като застрахователна полица ?

Сума за поискване ,  застраховка ?

Или трябва да си има отделна си полица ?


  • 0
Градушка бие - слънце пече , аз съм си братче курназ момче

#9 Ivan W210

Ivan W210

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2835 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E320 4MATIC
    E 250 TD
    150hp,1999
    ОГИН БЕШЕ!!!

Публикувано 24 януари 2015 - 19:58

Полицата която куриерската фирма е сключила със застрахователната компания.

Какво покрива, колко, до колко и т.н.


  • 0

#10 Наско

Наско

    Джантата

  • Потребители на форума
  • 4931 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Mercedes Benz w202 C180
    Mercedes Benz w245 B150
    Mercedes Benz w164 AMG
    All Sold
    Now W163 M113

Публикувано 24 януари 2015 - 20:03

Полицата която куриерската фирма е сключила със застрахователната компания.

Какво покрива, колко, до колко и т.н.

 

ясно , благодаря


  • 0
Градушка бие - слънце пече , аз съм си братче курназ момче

#11 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 25 януари 2015 - 01:12

Без да съм юрист или застраховател, ама отговорността я носи куриерската фирма, а не застрахователя. Ако застрахователя плати 15 лв. можеш да си търсиш остатък от сумата от куриерската фирма. Малко като с каското и гражданската. Ако те удари някой виновен (а ти не си виновен) и каското ти плати 100 лв. а ремонтът ти струва 200 - можеш да си пуснеш иск за останалата сума към този, който те е ударил (или респективно неговата гражданска).

 

Иван е прав, че трябва да вземеш копие от общите условия на куриерската фирма, да видиш първо там какво пише и в коя от възможните клаузи попада твоят случай. След това и копие от полицата на застраховката между куриеската фирма и застрахователите (въпреки, че какво пише там, не би трябвало да те интересува)... ти имаш договор (товарителницата е вид сделка за услуга) с куриера и пред теб той носи отговорността. Ако той се е застраховал - това си е негова грижа. Въпросът е в този твой договор какво пише - каква е отговорността на куриера в такъв случай.


  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#12 Praetorian

Praetorian

    Salat Küchenchef

  • Потребители на форума
  • 1682 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Europe
  • Интереси:Немски премиуми задължително с резервна гума.
  • Автомобил:
    W212, R56

Публикувано 25 януари 2015 - 09:33

Без да съм юрист или застраховател, ама отговорността я носи куриерската фирма, а не застрахователя.

 

Напълно съгласен - ти имаш договорни отношения със спедиторската фирма.

Подобен пример от българската застрахователна практика: познат, който работи в застраховател застрахова контейнер със стока. Контейнерът бива унищожен (не помня пожар или вода). Когато трябва да изплатят обезщетение застрахователите започват разследване и твърдят, че физически е невъзможно в обема на контейнера за бъде побрана декларираната стока. Т.е. собственикът на стоката ги е подвел.

Стига се до съд и български съдия отсъжда, че щом застрахователната компания е взела премия за цялото декрарирано количество стока, то тя съответно дължи обезщетение за цялото количество. (В неправ текст им казва - да са били проверили предварително колко и какво застраховат.)

С други думи  - щом Спийди са се съгласили да поемат застраховка (+ такси за превод на парите?) на дадената стойност, те носят отговорност за тази сума. Още повече, че цената на джантите не се отличава от обичайната пазарна цена за нови джанти. Аз бих съдил Спийди. Със застрахователя не бих за разправял много много, защото аз с него договорни отношения нямам.


  • 2

#13 Blond

Blond

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 3954 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    C124 200E 1992
    S202 220CDI 11.1999
    W211 220CDI 04.2004
    C207 350CDI 06.2009
    W212 220CDI facelift

Публикувано 25 януари 2015 - 10:02

И аз мисля като Преториан. Разписката със спедиторската фирма ти е договор с нея. Обявената стойност, е която трябва да ти изплатят.
  • 1

#14 shotgun600

shotgun600

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3761 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W140 600SEL

Публикувано 25 януари 2015 - 23:00

Разликата м/у евентуалните 15лв, които иска да плати застрахователя, и 1200лв, които ти щеше да получиш от сделката, трябва да се покрие от Спиди - това си е техен проблем. Ти в случая си ощетен клиент на Спиди, а не на застрахователя.

 

А наглите застрахователи се вътриха яко заради градушката и сега си правят на цигани до последно. 
 


Този пост е редактиран от shotgun600: 25 януари 2015 - 23:03

  • 0

#15 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 25 януари 2015 - 23:42

За първото си прав, а за градушката не - всичките са презастраховани и изобщо не са се увътрили, гарантирам ти!
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле





0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни