Jump to content

  •  

Photo
- - - - -

Масло в турбото, ЕГРML W163 270 CDI


  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#16 Tihomir

Tihomir

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 78 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    Mercedes ML 270 CDI 2002

Posted 22 March 2014 - 18:52

Да почиства се, защото събира много гняз.Има буталце вътре в него което се управлява с вакуум. Когато запече буталцето остава или затворено или отворено и се разваля. Цената на нов с отстъпка преди 5г беше 370лв ,ние не успяхме да спасим стария.attachicon.gifCapture.PNG

разположението му е сходно с тези снимки  ---> attachicon.gifCapsuledelavalveEGR.JPG attachicon.gifMotvudessus.jpg Иначе е нормално да имаш масло по турбо пътищата и в интеркулера,дори  от самите изпарения на маслото се образува филм по тях.Разбира се всичко да е в някакви норми при теб мисля ,че всичко е в рамките на нормалното.При замърсен ЕГР и неправилната му работа засмуква повече маслени изпарения ,а от там омаслява повече турбо пътищата и кулера.

Как се проверява дали функционира при демонтирано положение ?


  • 0

#17 /////AMG

/////AMG

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 172 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    NEW Sprinter 314 CDI 2019 Maxi
    Sprinter 316 CDI BlueEfficiency 2012 Maxi
    E290 TURBODIESEL
    ML 270 CDI
    Citroën Berlingo 2.0 HDI
    Peugeot 307 1.6 16v

User's Awards

9
2
2
2

Posted 23 March 2014 - 17:18

При демонтирано положение не знам, но ако не ти функционираше ЕГР ,МЛ-ти щеше да влезе в авариен режим [ най-вероятно е да ти се изключи турбината ( разликата във вървенето - огромна )] Попринцип дава признаци ,че се чуди къде да легне да умре - влиза в авариен режим. Палиш отново колата и се оправя за ден-два и накрая тотално дава фира. 


  • 0

#18 Tihomir

Tihomir

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 78 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    Mercedes ML 270 CDI 2002

Posted 23 March 2014 - 18:15

Колега днес го запалих с демонтирани тръбопроводи от турбото към кутията на филтъра и от кулера към ЕГР-а и той не мърдаше. Аз не знам какво би трябвало да прави де но не мърдаше а турбото си върти.


  • 0

#19 /////AMG

/////AMG

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 172 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    NEW Sprinter 314 CDI 2019 Maxi
    Sprinter 316 CDI BlueEfficiency 2012 Maxi
    E290 TURBODIESEL
    ML 270 CDI
    Citroën Berlingo 2.0 HDI
    Peugeot 307 1.6 16v

User's Awards

9
2
2
2

Posted 23 March 2014 - 19:09

Няма проблем , щом си го почистил, сглоби го и газ. Работата на ЕГР е много относителна примерно, когато работи на място изгорелите газове въртят 2 пъти,когато е студена- също , при кик-даун отваря и т.н. При почистване внимателно да не се пре*бе цилиндърчето с някоя отверка. Щом нямаш проблеми и не си в авариен режим не се шашкай.Към 20 април съм в Бургас,ще взема МЛ и да се видим да направиш сравнение, ако има нещо ще отидем при Мерцедес разбирачите на 5 километър.


Edited by /////AMG, 23 March 2014 - 19:19 .

  • 0

#20 /////AMG

/////AMG

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 172 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    NEW Sprinter 314 CDI 2019 Maxi
    Sprinter 316 CDI BlueEfficiency 2012 Maxi
    E290 TURBODIESEL
    ML 270 CDI
    Citroën Berlingo 2.0 HDI
    Peugeot 307 1.6 16v

User's Awards

9
2
2
2

Posted 23 March 2014 - 19:18

Не мисля ,че е добре да палиш двигатела докато въздухопровода е разкачен, макар и малък има вариан турбото да засмучи някой боклук и лопатките стават на .....


Edited by /////AMG, 23 March 2014 - 19:20 .

  • 0

#21 /////AMG

/////AMG

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 172 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    NEW Sprinter 314 CDI 2019 Maxi
    Sprinter 316 CDI BlueEfficiency 2012 Maxi
    E290 TURBODIESEL
    ML 270 CDI
    Citroën Berlingo 2.0 HDI
    Peugeot 307 1.6 16v

User's Awards

9
2
2
2

Posted 23 March 2014 - 19:28


Какво е EGR 
Рециркулация на отработените газове (ЕGR - Exhaust Gas Recirculation) повишава ефективността на работа на двигателя, намалява разхода на гориво, намалява «твърдата» работа на дизеловия двигател и детонациите в бензиновия двигател. Система се използва отдавна. За съжаление малко народ знае как точно работи - рециркулацията при първа възможност се «неутрализира», влошавайки експлоатационните параметри на автомобила.
За какво е нужна рециркулацията?
Когато температурата в горивната камера става много висока, кислорода и азот в засмукания в цилиндрите въздух започват да взаимодействат един със друг и образуват азотен окис. В бензиновия двигател кислорода е нужен за изгаряне на горивото и в дадения случай почва да недостига т.к. азота го е «откраднал». В резултат, заради непълното изгаряне на горивото двигателя губи част от мощността си, изхвърляйки в излишък NО, СО и НС в атмосферата. За икономия на гориво не може да става и дума. 
Какво прави клапана на EGR-а.
Клапана на ЕGR-а е основа на цялата система и позволява на част от изгорелите газове да се върнат обратно във смукателния колектор и да се смесят със свежия въздух постъпващ в цилиндрите. Кислорода повишава температурата на горене (като например в оборудването за кислородно-ацетиленово заваряване), и по този начин за сметка на вкарването на отработени газове (т.е. изкуствено намаляване на съдържанието на кислород в състава на горивната смес) се получава намаляване на температурата на горене. Това води до намаляване на количеството на кислород взаимодействащ с азота и по този начин и към намаляване на количеството на NО.
Рециркулацията има и други предимства. В бензиновите двигатели тя намалява загубите при засмукване като намалява разликата на наляганията в дроселната клапа. По-ниските температури на горене предотвратяват детонацията, което пък позволява да се използва по-ранен момент на запалване, което пък води до увеличаване на въртящия момент. При дизелите намалява «твърдата» работа на двигателя на празен ход т.к. намаленото съдържание на кислород намалява налягането в горивната камера.
Стратегия на работа на ЕGR клапана.
Тя е различна за различните типове двигатели. При дизелите клапана на ЕGR-а се отваря на празен ход, като при това може да осигури до 50% връщане на изгорели газове към засмукания въздух. При натоварване постепенно се затваря и при пълно натоварване е напълно затворен. Той също така се затваря по време на загряване на студен двигател и на голяма надморска височина.
В бензиновите двигатели клапана на ЕGR-а затваря на празен ход и при максимално натоварване, а осигурява 5-10% рециркулация при ниски и средни натоварвания.
Регулиране на клапана на ЕGR.
Повечето системи имат затворен контур на работа, което пък изисква определена обратна връзка. Някой ЕGR клапани се управляват електрически и имат датчик за положение, който връща сигнал на електронния блок за управление на двигателя. Други системи се регулират електро-пневматически и обратната връзка се извършва по датчик за масов разход на въздух (MAF) и датчика за абсолютно налягане в смукателния колектор (МАР) или от датчика за температура на засмукания въздух.
Неизправности
Най разпространения проблем е не херметичност на клапана вследствие на нагар от сажди по гнездото на клапана. Като правило това е предизвикано от смукателната част:
- от замърсена горивна смес в следствие на не добра работа на системата за вентилация на картерните газове;
- износване на цилиндрово- буталната група;
- неизправност на турбината;
- високо ниво на моторното масло;
- неефективно изгаряне, при което остатъци от нагара се „въртят” през клапана на ЕGR-а;
- износване на дюзите, което води до намалява на точността на впръснатото гориво;
- други проблеми свързани с неизправност на датчика за масов разход на въздух (MAF), вакумната помпа, тръбопроводите и съединенията. Неизправностите могат да са поединично или в комбинация. :bigsmile: 
Конкретни неизправности на компонентите
- самия EGR клапан постоянно е в контакт с горещите изгорели газове и по тази причина е звеното с най-малък живот. Основна неизправност – нехерметичност. В съвременните двигатели се използват топлообменници за намаляване на температурата на изгорелите газове преди преминаването им през клапана. Също така след гасене на двигателя се прави циклично задействане на клапана с цел „изтупване” на образувания нагар от леглото на клапана.
- соленоида за управление на EGR се използва в системите с пневмо управление. Основна неизправност – нехерметичност. В крайна сметка имаме отворен EGR.
- датчик за положение на EGR-а / датчик за степен за отваряне. При отказ светва лампа за неизправност, но без вредни последствия за двигателя.
Различните системи могат да имат различен брой компоненти, но при всички общото е EGR клапана. Нехерметичността му води до засмукване на допълнителен въздух в смукателния колектор. При двигателите с MAF – обедняване на гориво-въздушната смес от неизменения от MAF-a въздух. В двигателите с MAP – обогатяване на гориво-въздушната смес в следствие от увеличеното налягане в смукателния колектор. В двигателите с двата начина за контрол на количеството на въздуха имаме обогатяване на празен ход и рязко обедняване в преходните режими. При всички случаи заради намаляване на количеството кислород се влошава горенето. Зависимостта е сложна и затова неизправността на системата в различните автомобили е влияе на работата по различен начин. Голямо значение има количеството на върнатите газове и общото състояние на двигателя. Блока за управление на двигателя има програма, по която се стреми да стабилизира оборотите на празен ход и състава на гориво-въздушната смес. При това изпълнителния механизъм на системата за празен ход и продължителността на впръскване на гориво имат точно определени предели. Когато ЕКУ-то успее да стабилизира празния ход, то на преходните режими няма да се справи с необходимата корекция за състава на сместа, тъй като натискането на педала на газта ще доведе до увеличаване на налягането в изпускателния колектор и съответно до увеличаване на количеството на върнатите през EGR-а изгорели газове в смукателния колектор, които пък не съдържат необходимия за горенето кислород. В случая ще имаме влошено ускорение, прекъсване и възможно даже „забиване” при движение. По нататък следва: горещите газове взаимодействат с маслената мъгла в смукателния колектор (ако сте забравили – от системата за вентилация на картера, турбината...) и ускоряват образуването на нагара по стените на смукателния колектор и клапаните, по разпръсквачите на дюзите и инжекторирите и запалителните свещи (за бензините). Това води до затруднено запалване на двигателя, нестабилен празен ход, тресене, при рязко натискане на педала на газта гърмежи в смукателния колектор
Симптоми
Ако клапана се замърсен, то при отварянето и затварянето му той може да заклинва или да реагира бавно.
Ако заклинва при отваряне то това ще доведе до неефективна работа на празен ход за бензиновия двигател и намаляване на мощността на дизеловия двигател и черен дим при старите системи без датчик за масов разход на въздух (MAF).
Ако заклинва при затваряне, то това ще се отрази като „твърда” работа – чукане при дизела и повишен разход на гориво при бензина.
Ако реагира бавно, то проблемите са по-малко очевидни, но постепенно се увеличават и основно се забелязват при работа на празен ход, но и намаляват като цяло управляемостта на автомобила при преходни режими.
В отделни случаи може да светне лампата за неизправност на двигателя (МIL), което може да покаже и неизправност на катализатора (задръстване от сажди).
Колебание в показанията на налягането във смукателния колектор и в разхода на въздух показват бавна реакция и/или заклинване.


  • 0

#22 Tihomir

Tihomir

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 78 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    Mercedes ML 270 CDI 2002

Posted 23 March 2014 - 19:33

Не мисля ,че е добре да палиш двигатела докато въздухопровода е разкачен, макар и малък има вариан турбото да засмучи някой боклук и лопатките стават на .....

Да знам но го запалих за няма и минута работа и изгасих. А ЕГР-а го стъргах с отвертка, но не чак толкова за да задълбае. Просто преди това наръсих с препарат и саждите се разкиснаха и ги обрах. Но изглеждаше като твоя на снимките. А за сравнение ще ми е трудно, далеч от Бургас съм. А турбото нормално ли е да работи в ниските обороти? Не си ли включва след 2000 rpm примерно?


  • 0

#23 /////AMG

/////AMG

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 172 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    NEW Sprinter 314 CDI 2019 Maxi
    Sprinter 316 CDI BlueEfficiency 2012 Maxi
    E290 TURBODIESEL
    ML 270 CDI
    Citroën Berlingo 2.0 HDI
    Peugeot 307 1.6 16v

User's Awards

9
2
2
2

Posted 23 March 2014 - 19:46

Турбото се върти постоянно, но повечето хора казват на разговорен език ,че се включва примерно при 2000 оборота ( тогава започва да се усеща ефекта от работата му ). При тебе ефекта трябва да стартира при 1 800 оборота ,тогава и въртящия момент ти е най-голям 370 Нютон метра


Edited by /////AMG, 23 March 2014 - 19:48 .

  • 0

#24 Tihomir

Tihomir

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 78 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    Mercedes ML 270 CDI 2002

Posted 23 March 2014 - 19:53

Турбото се върти постоянно, но повечето хора казват на разговорен език ,че се включва примерно при 2000 оборота ( тогава започва да се усеща ефекта от работата му ). При тебе ефекта трябва да стартира при 1 800 оборота ,тогава и въртящия момент ти е най-голям 370 Нютон метра

Не знам но аз имам чувство, че още от 1200-1500 rpm вече се ряска. Не знам но стария собственик ми спомена нещо за power box чипване а и в сравнение с други модели моя сякаш е малко по-пъргав. Преди него имах 124 90 hp чист дизел много тромава работа :))))))))


  • 0

#25 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5,183 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

User's Awards

43
2
2

Posted 24 March 2014 - 09:29

Турбото се върти постоянно, но повечето хора казват на разговорен език ,че се включва примерно при 2000 оборота ( тогава започва да се усеща ефекта от работата му ). При тебе ефекта трябва да стартира при 1 800 оборота ,тогава и въртящия момент ти е най-голям 370 Нютон метра

Вашите са с променлива геометрия и започват да надуват от самото начало.Старите започваха от 2000об./мин.


  • 0

#26 /////AMG

/////AMG

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 172 Posts:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас
  • Автомобил:
    NEW Sprinter 314 CDI 2019 Maxi
    Sprinter 316 CDI BlueEfficiency 2012 Maxi
    E290 TURBODIESEL
    ML 270 CDI
    Citroën Berlingo 2.0 HDI
    Peugeot 307 1.6 16v

User's Awards

9
2
2
2

Posted 24 March 2014 - 12:50

Така е колега,но всеки турбокомпресор има турбо лаг (  дупка ) .При нас чрез променливата геометрия турбината става по-еластична, но пак се усеща ,че при определени обороти  става по-ефикасна , това исках да кажа. От моторните спортове знаем, че да избегнем лага ни трябват няколко турбини - малък нискоинерционен турбокомпресор при ниски обороти ,а при по-високи об. се нуждаем от по-голям нагнетател.Колкото едно турбо е по-голямо и неговата турбо дупка е по-голяма, малка турбина-бързо реагира ,но отдава малко тяга. 


  • 0




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users