Ако колата няма номера, то тя се води стока. ...Когато вече има номера е прехвърляне на собственост ....
Същото е и за жилища, купени директно от строителя преди акт 16. Не се плаща местен данък. Обаче, ако строителя си го е писал на негово име първо и после прехвърля собствеността, ще си го дължите. Въпреки това пак си трябва нотариус, за да ви издаде документ. При колите документа се издава от КАТ, демек талона, и няма нужда от нотариус, ако колата не е регистрирана.
По закона за местни данъци и такси се дължи данък от 2.5% за прехвърляне на собственост.
Ами виж сега, колата винаги се води "стока" и при двата варианта за закупуване имаме прехвърляне на нейната собственост. Без значение е дали колата е със или без ДКН (БГ-номера). Говорим, че само формата на сделката е писмена (т.е. с прости думи хартиен договор, с който се прехвърля собствеността), в единия случай и с нотариална заверка, удостоверяваща покупко-продажба на МПС с "еди-кой си" ДКН (рег.номер). И нотариуса не издава документ за собственост - той само "заверява" какво са се уговорили точно тия страни, когато са сложили подписите си на сключения между тях договор за това МПС. Договорът е същия, който страните сключват и за коли нов внос, като той е противопоставим на всички трети лица (ако купиш такава кола и дойде при тебе някой с претенции, ти ще му покажеш договора от вносителя и ще кажеш "собствеността върху колата си е моя!!" и точка. Забележи, че ако не си регистрираш "закупеното" (!) вече по един от двата начина МПС в 14-дн.срок, КАТ налага само глоба/спиране от движение - а не обявява твоята покупка за недействителна, нито я разваля автоматично и т.н. Затова и талона който те издават, се нарича само "свидетелство за регистрация" в база данни на КАТ и неслучайно искат да представиш в оригинал договора за покупка.
За да те убедя ползвайки твоя пример, представи си че един ден излезе закон: "Всички телевизори в централен регистър, с лепенка с индивидуален номер и прехвърляне само пред нотариус". Разликата с колите да ти кажа е никаква, а ползата и логиката... да ги обясни тоя дето го е приемал и ни го е сложил да плащаме от джоба си 2 (две) такси в този случай.
При закупуването на кола с д-р с нот.заверка, се начислява дължим местен данък за възмездно придобиване на (движима) собственост, който вече от няколко години е различен за всяка община - Варна 2.6%, Асеновград - 2%, и т.н. Понеже е местен, точния размер си го определя съответния общински съвет с нарочна унифицирана наредба приемана до 31 Януари всяка година. Всяка община си я качва в нета, така че ако ще купувате МПС с БГ-табели и се интересувате колко ви е размера на местния данък търсите, отваряте и си четете. В нея също пише, че с него не се облагат колите нов внос (защо, не питай мен).
Същия данък за възмездно придобиване на собственост, се начислява и при закупуване на апартаменти и преди акт 16, (т.нар. груб строеж). Тези точно са освободени от годишен местен данък, който обаче е нещо различно и не е засегнат в темата. Така че купуването на апартаменти (понеже винаги е едно и също преди или Акт 16 по облагане и процедура) не би могло според мен да е сравнителен пример за прехвърлянето на автомобилите. Също и издаваните документи - от нотариуса от една страна и КАТ, от друга.
Това със записването на апартамента на строителя на негово име не го разбрах, но винаги продаваната недвижима собственост е "записана" на нечие име - в противен случай не би имало продажба