Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

DIY: Монтиране на плафони в краката/на корите над педалите и под жапката/


  • Please log in to reply
16 мнения по тази тема

#1 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 01:44

Нали от много време мрънкам, че се каня да си сложа лампи в краката.

Вчера се наканих най-накрая. Не е проблем да се монтират, но е малко играчка по окабеляването и малко или много къде да се вържат двата кабела. Вижда се на снимките.
Преди време имах надежди модулът за управление на плафоните да се намира някъде под таблото и просто да пусна един + кабел към плафоните. За жалост при CLK, а и предполагам 202/210 и по-новите, плафонът (overhead panel) е отделен модул и си комуникира по CAN. Т.е. стана ясно, че трябва да прекарам окабеляването през плафона. Таксиджийски изпълнения, какво да се прави, но няма друга опция.

Какво е необходимо:
• 2 плафона /От всякаква кола могат да свършат работа. Аз ползвах най-малките възможни от БМВ Е36. Остана ми един малко по-голям и се разбрахме да отиде към Генгстамобила :)/
• 5 метра двужилен кабел /Ползвах някакви от стар автобус Мерцедес, дарение от брат ми, които са доста дебели. Все пак един път се прави, нека да се презастраховаме. Квадрат и половина на око... абе хубави кабели!/
• Не само поялник и принадлежности, но и малко умения. /Ще се запоява в плафона./
• Чисти ръце /това сериозно, ще има доста натискане и дърпане на корите докато излязат. Не искате после да са целите омацани. Аз лично преди всяко докосване на корите ходех да си мия ръцете/
• Остър нож и доста търпение при изрязването на монтажните дупки на плафоните. Ако направите отворите прекалено широки... лошо! Може и с поялник да се изрежат грубо. Правил съм го преди, но е повече занимавка. Само с нож ми е по-лесно!
• Сериозна мотивация (това май трябва да е на първо място)!

До тук добре, гледах корите на тавана... и си мислех че просто ще бодна 2 кабелчета и готово. Да ама не, вътрешната кора на рамката на прозореца е хваната изключително плътно за самата греда. Звъннах на Илия, той вика „Дърпай!“. И аз дръпнах и ми остана цялата в ръцете, хвръкна рамката на датчика на алармата и някакви метални неща се разлетяха. Ако ви дойде муза да го правите, притворете вратата. Кората се държи в задната си част към сензора на алармата, за 2 щипки като тези на корите на вратите. В предната си част се подпъхва в жлебове на самото табло, където се събира с прозореца, а в частта на рамката на стъклото е хваната с 2 метални щипки, които летят и са доста остри. Намерете точно къде са били при обратното поставяне. Металът е леко издран там. Също като монтирате рамката обратно, се започва от частта към стъклото и после се подпъхва с леко усукване под кората на датчика на алармата. Обратно не става и може да надерете таблото много сериозно.

Сваля се сенника от двете му страни, дясния държач може просто да се развие без да се сваля от тавана. Сваля се и плафона. Кабел(ите)ът се подпъхват от плафона в посока рамката на стъклото и после се пускат по сервизните щипки надолу към педалите. Това е лесната работа.

На една от снимките по-долу се вижда къде точно се запояват кабелите в плафона. Няма опция да се усучат около нещо. Ще си трябва поене. Малко пипкава работа е, особено разглобяването. Компонентите в плафона са доста нежни. При CLK няма вентилаторче за климатроника. Има термодатчик без никакви движещи се части. Мисля се нарича „термистор“, но може и да греша за точното име.

Няма нужда от притеснение дали веригата ще понесе още 2x5W консумация от допълнителните крушки. Спокойно ще понесе дори и 2x10W. Управляващия компонент е предвиден за 20A ток, а консумацията е не повече от 3А. Тествах и със светодиод: гасне плавно, но аз си харесвам повече жълтите стандартни крушки за интериорно осветление.

При CLK няма проблем при шофьорската кора за монтажа на плафона. Общо взето може да се бодне където си пожелаете. Големият проблем е при пасажерската кора. Все пак CLK 208 няма с фабрични плафони и не е предвидено никакво място. Има една малка ниша, над която вървят вакуумни маркучи. Не искате да сложите гореща крушка точно под тях. Т.е. аз не искам, за другите не знам. Намерих лист алуминий и набързо изрязох 2 щита, които лепнах над плафоните. Това би трябвало да предпази маркучите. Всякаква ламарина върши работа. Лепих с Moment на Henkel. Напоследък намирам безумни приложения за него и не ме е разочаровало.

И това е! Двете най-сложни неща са ваденето и слагането на кората и запояването на кабелите за плафона. После си слагате някакви обикновени кабелни обувки да може да се закачат за контактите на плафона и готово.

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  02.jpg   237,96K   221 Брой сваляния
  • Прикачен файл  01.jpg   345,2K   269 Брой сваляния
  • Прикачен файл  03.jpg   429,24K   275 Брой сваляния
  • Прикачен файл  04.jpg   353,77K   272 Брой сваляния
  • Прикачен файл  05.jpg   414,89K   263 Брой сваляния
  • Прикачен файл  06.jpg   456,63K   237 Брой сваляния
  • Прикачен файл  07.jpg   378,24K   233 Брой сваляния
  • Прикачен файл  08.jpg   481,04K   235 Брой сваляния
  • Прикачен файл  09.jpg   385,59K   245 Брой сваляния
  • Прикачен файл  10.jpg   473,46K   274 Брой сваляния
  • Прикачен файл  fin_01.jpg   218,37K   295 Брой сваляния
  • Прикачен файл  fin_02.jpg   203,54K   318 Брой сваляния
  • Прикачен файл  fin_03.jpg   262,32K   250 Брой сваляния

  • 3

Audi_A4_avatar.gif


#2 Gangsta Man

Gangsta Man

    Рапeр

  • Членове на клуба
  • 3671 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:5Rich-California
  • Автомобил:
    Mercedes-Benz W 140 S500 L
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 04:51

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Коцка на тия кабели където си ги сложил Бро можеш спокойно и дискотечно осветление да захраниш :)

И като казвам дискотечно се сещам, че и това си го правил :)

П.С С нетърпение чакам да дойда да си взема плафона и ГенгстаМобила да светне така :)
  • 1
Публикувано изображение

By Batev

#3 a_atanasov

a_atanasov

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1713 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:114445

Публикувано 05 юли 2011 - 08:23

Аз лично предпочитам меката три-диодна СМД светлина, във всякакви цветове. За в колата избрах зелена, но съм монтирал и червена, също свети добре. Упражнението с тавана го прескочих, вързах ги към вратите, т.е. свети докато са отворени.
  • 0

#4 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 10:58

Би ли качил снимки, че ми е трудно да си представя зелено осветление в Мерцедес...
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#5 X-Light

X-Light

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 152 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас/София
  • Автомобил:
    CLK W208 2.0 Kompressor 192 PS

Публикувано 05 юли 2011 - 11:13

Коце, радвам се, че намери време да го резлизираш. Няма нищо по-готино от това да видиш реализиран поредния проект, който толкова време си мислил и премислял. :)
Я сподели колко време ти отне?
  • 0

Публикувано изображение
The best or nothing.


#6 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 11:33

Мерси, Марти!
2-3 часа, за да прекарам кабелите като хората + още около 2 часа да направя плафоните и корите като хората.
Това е без никакво бързане.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#7 mr Big

mr Big

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 1953 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 05 юли 2011 - 13:31

ей вече може да си гледаш кой педал натискаш по тъмното
  • 0

#8 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 13:42

Не мога да съм по-назад от теб :)
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#9 mr Big

mr Big

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 1953 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 05 юли 2011 - 15:01

чекай да ти покажа тогава как ме изпраща от гаража

Публикувано изображение
  • 1

#10 Yumerov

Yumerov

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 538 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Високо строителство, ВиК, риболов, фитнес
  • Автомобил:
    Mercedes W202 200 kompressor 1996g.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 15:04

Колегата Liloff само мухи ни вкарва в главите. Перфектно изпълнение отново. Браво
  • 1
Луд умора нема, само се поти

Публикувано изображение

Лошото е, че чукундурите се размножават. От чукундур пак става чукундур. Цвекло не може да стане
Първият белег на интелигентността е мързелът. Мързелът е клапан, който те предпазва да не правиш нещо неподготвен.

#11 X-Light

X-Light

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 152 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Бургас/София
  • Автомобил:
    CLK W208 2.0 Kompressor 192 PS

Публикувано 05 юли 2011 - 16:42

чекай да ти покажа тогава как ме изпраща от гаража

Това за изпращането от гаража и аз искам да го реализирам, само че още не му е дошъл реда да премисля как ще стане. :)
  • 0

Публикувано изображение
The best or nothing.


#12 nicxonster

nicxonster

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 83 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Кърджали-София
  • Автомобил:
    W202 - 220 CDI , '99
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 17:06

Браво Liloff и поздравления за успешно реализирания проект :icon_welldone: :icon_coolgrin: :icon_coolgrin: :icon_coolgrin:

Това бях решил и аз да го правя но нямах време до сега.
Коце да те питам, светлините светят постоянно или светват само като отключваш колата или отваряш врата.
Светват ли ако пуснеш осветлението в купето?
  • 0
Rakia's best friend is the Salata!
Don't forget about it!
Try it .......... and you'll never walk alone!!!


Публикувано изображение

Публикувано изображение

#13 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 юли 2011 - 17:11

Вързани са към основните светлини на горния плафон. Двете крушки вляво и вдясно. Светят както ги настроиш. Т.е. ако ти е изключено осветлението при отворени врати, нищо не свети. Ако е включено, плафоните светят заедно с него.

Не светят постоянно. Само като отключвам или отварям. При даване на контакт, гаснат плавно с горния плафон.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#14 mradulov

mradulov

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3721 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Автомобили
  • Автомобил:
    S203 220CDI Автоматик 2005г.

Публикувано 05 юли 2011 - 23:44

Вързани са към основните светлини на горния плафон. Двете крушки вляво и вдясно. Светят както ги настроиш. Т.е. ако ти е изключено осветлението при отворени врати, нищо не свети. Ако е включено, плафоните светят заедно с него.

Не светят постоянно. Само като отключвам или отварям. При даване на контакт, гаснат плавно с горния плафон.

Завиждм благородно и се надявам да намеря време и аз някой ден да мина по тая пътека...
Снимките със сигурност не могат да покажат реалното усещане за уют с тия лампи...
  • 1
Mercedes-Benz - Unlike any other!

#15 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 06 юли 2011 - 08:43

Оф, надявах се поне този мод да го направя преди Лилов, но не би...
Купил съм вече всичко, но още не съм намерил време да монтирам.

Но аз съм решил малко по-друго яче да го направя: Купил съм два стрипа кехлибарени диоди, един PWM контролер за тях, светят по-добре и не изгарят с него, могат да се настройват колко силно светят. Освен това смятам да ги направя да светят заедно с фаровете. Ако HiFi помогне малко - може да ги комбинираме малко и да светят и при фарове и при отворени врати и при светещ плафон... ама трябва нещо като малък "комфорт модул" :)

Пък и с диодите няма да имам проблема на Лилов с греенето, а цветът е перфектен, вече съм пробвал и съвпада напълно с цвета на другите неща в колата.

EDIT: тъкмо щях да кажа да добавиш мода в гаража и гледам - вече е добавен.
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле





0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни