Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Еърбегове Таката на 204-ка комби 2011Акция за смяна на въздушните възглавници в Германия


  • Please log in to reply
13 мнения по тази тема

#1 SmartonoseN

SmartonoseN

    Прохождащ

  • Нови потребители
  • 3 Мнения:
  • Град:DE
  • Автомобил:
    S204

Публикувано 14 април 2022 - 17:53

Здравейте пичове и дами. Живея в Германия и днес получих писмо, че трябва да се обърна към официалния сервиз на Мерцедес Бенц (олеле мале) за безплатна акция по замяна на шофьорската и пасажерската въздушна възглавница. Дотук всичко ясно. Проблема е, че в много немски форуми пишат, че като "бонус" към замяната на възглавниците ъпдейтват и софтуера на колата за да е по-еко. Въпросния ъпдейт е много дискутиран и доста колеги по марка се оплакват, че после започват терзанията със запушени дпфи, агри и т.н.

Има ли нещо подобно в България? Някой запознат ли е дали действително има проблем с въпросните еърбегове на Таката (така пише в писмото) или всичкото е парлама за да хванат шараните да си ъпдейтнат компютрите на колите и да им побеляват косите?


  • 0

#2 ZeroColdX

ZeroColdX

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 46 Мнения:
  • Град:Бургас

Публикувано 15 април 2022 - 19:20

Незнам какво дискутират за ъпдейта ама аз съм доволен от него. Да за възглавниците е добре да се сменят. Имат проблем с отварянето им след определено време. А колкото до ъпдейта след нвго определено падна разхода. Минуси не виждам.

Изпратено от моят SM-G980F с помощта на Tapatalk
  • 0

#3 dkmi123

dkmi123

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 353 Мнения:
  • Град:plovdiv
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 15 април 2022 - 22:40

Определено Takata имат проблем, и е добре да се сменят.

 

Личен опит:

Челен удар с 57км/ч с БМВ-то възглавниците не се отвориха, а гръмнаха само патроните на коланите.

Като оправих колата след белята смених и възглавниците с новия модел за Е46 който беше (мисля пишеше Joytech на тях или нещо подобно), човека който купи колата от мен - след това се трянсна в една дупка на пътя и еърбеците си гръмнаха както си му е реда.

Цялата серия на airbags на Таката, независимо в коя марка коли са слагани са проблемни, като по-големият проблем е, че могат да гръмнат без причина... не, че неотварянето при катастрофа е малък проблем де. Ама и няма да е приятно както си караш да ти се отворят.

Определено не е парлама :) А и като знам как се сменя пасажерски еърбег на Мерцедес - едва ли много им се иска да го правят, при това за тяхна сметка....

 

Отделно, в Германия ако си - щом са обявили акция, не знам как ще се отрази на TUV-а, ако не отидеш - дали не си обменят информация?


  • 0

#4 SmartonoseN

SmartonoseN

    Прохождащ

  • Нови потребители
  • 3 Мнения:
  • Град:DE
  • Автомобил:
    S204

Публикувано 01 юли 2022 - 11:29

Благодаря колеги. Не, по принцип с тюф към момента няма проблем, независимо дали всичко е "ъпдейтнато" или не. Щом никой досега не се е оплакал - и аз ще действам скоро.


  • 0

#5 prokopi69

prokopi69

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 788 Мнения:
  • Град:с. Бъта
  • Автомобил:
    С220 CDI

Публикувано 01 юли 2022 - 19:59

За ъпдейта те птат дали си съгласен и се разписваш. Ако го направят без твое знание - съд, и ще си напред с една ес класа.

От ъпдейта да падне разхода - ха ха!

За възглавниците - цялото мнение на дкмт123 е пълна глупост.
  • 0

#6 dkmi123

dkmi123

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 353 Мнения:
  • Град:plovdiv
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 01 юли 2022 - 22:26

За ъпдейта те птат дали си съгласен и се разписваш. Ако го направят без твое знание - съд, и ще си напред с една ес класа.

От ъпдейта да падне разхода - ха ха!

За възглавниците - цялото мнение на дкмт123 е пълна глупост.

 

Нека да е глупост.

При това положение от прикачената снимка - не се отвори нито един airbag. Гръмнаха единствено коланите... и това, че и двамата отпред в колата имахме колани ни спаси.

След като оправих колата, купих нови airbags, и след смяната - при много по-лека катастрофа всичко, което трябваше да гръмне си гръмна.

 

Това за неотварянето при катастрофа го изпитах лично.

За отварянето без причина - ми го казаха в МКАР и Аутобавария.... както и, че има цели серии на Таката, които са проблемни, и се изтеглят. 

Акции има при БМВ, Мерцедес, Хонда и не помня кои други марки, които са ги ползвали.

 

Проблемът е широко дискутиран и известен....

 

https://www.caranddr...ected-vehicles/

https://knowledge.wh...takata-airbags/

 

И инфо за самият recall:

 

https://en.wikipedia..._(2013–present)

 

 

 

Иначе, нека е глупост мнението ми smile.png

И аз знаех, че мога да ги заменя безплатно, ама виках "закво са ми", е видях, че са ми трябвали.

Иначе, познавам човек, който си е премахнал всички airbags, щото ако гръмнели - щели да му "скапят салона", цитат.

 

Прикачен файл  bmw-batal.jpg   150,87K   8 Брой сваляния


Този пост е редактиран от dkmi123: 01 юли 2022 - 22:33

  • 0

#7 prokopi69

prokopi69

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 788 Мнения:
  • Град:с. Бъта
  • Автомобил:
    С220 CDI

Публикувано 02 юли 2022 - 19:28

Ее, па много се обиждате...
Не го приемай толкова лично - не съм казал, че си глупав, просто в поста ти има доста глупости написани, къде от незнание, къде от надценяване.

Това, че не са се отворили означава че отрицателното ускорение е било малко.
Ти не можеш да прецениш коя катастрофа е била по силна. Компютъра може. Проблема на възглавниците Takata не е, че не гърмят. Проблема е, че гърмят много слабо или много силно. Експлозива който узползват е нестабилен на влага и температура. Така, че твойте възглавници не са се отворили не защото са дефектни, а защото така е решил компютъра.
  • 1

#8 dkmi123

dkmi123

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 353 Мнения:
  • Град:plovdiv
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 03 юли 2022 - 12:48

Ее, па много се обиждате...
Не го приемай толкова лично - не съм казал, че си глупав, просто в поста ти има доста глупости написани, къде от незнание, къде от надценяване.

Това, че не са се отворили означава че отрицателното ускорение е било малко.
Ти не можеш да прецениш коя катастрофа е била по силна. Компютъра може. Проблема на възглавниците Takata не е, че не гърмят. Проблема е, че гърмят много слабо или много силно. Експлозива който узползват е нестабилен на влага и температура. Така, че твойте възглавници не са се отворили не защото са дефектни, а защото така е решил компютъра.

 

Не съм обидчив, ама и не мисля, че съм писал глупости.

Всичко за ТАКАТА еърбеците може да се прочете - теми има много.... и един от проблемите е, че не гърмят :)

Пасажерския, след като го извадих го тествах - подадох му 12 волта от акумулатор, и гръмна със около секунда закъснение. Което за катастрофа е много, а и компютъра подава сигнал за доста по-малко от секунда.

 

В моят случай четохме т.нар. "crash диаграми", и видно от тях - компютъра Е подал сигнал за отваряне на възглавниците (шофьорска и пасажерска), и на пиропатроните на коланите. Гръмнали са само пиропатроните на шофьорския и пасажерския колан, еърбеците не са.

Смених двата еърбега - шофьорски и пасажерски с други... както и обновихме софтуера на модулите.

 

При следващия "краштест" нямаше никакви проблеми с отварянето им :) не и вървеше на тая кола, и това си е.... след това се наложи са гърми и възглавница на врата + "завеса". Абе, фим :) ама колата още си я кара новият собственик - без airbag, на тяхно място има забити резистори по 2 ома, за да не свети лампата... аз това не бих го направил, ама за някои хора "са не ми скапе салона" е по-важно от "да не си разбия главата"....


  • 0

#9 keeepwalking

keeepwalking

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 78 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София/Пловдив
  • Автомобил:
    W202 C200 1995
    W212 E350 2010
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 07 януари 2023 - 10:09

А някой знае ли дали в България има такава кампания по подмяна на дефектни airbag-и. Интересува ме конкретно за w212. Има ли някакви сериини номера които, трябва да се подменят задължително?


  • 0

#10 dkmi123

dkmi123

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 353 Мнения:
  • Град:plovdiv
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 07 януари 2023 - 12:02

А някой знае ли дали в България има такава кампания по подмяна на дефектни airbag-и. Интересува ме конкретно за w212. Има ли някакви сериини номера които, трябва да се подменят задължително?



https://www.mercedes...all.module.html

Пишеш си VIN-a, и ти излиза
  • 1

#11 keeepwalking

keeepwalking

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 78 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София/Пловдив
  • Автомобил:
    W202 C200 1995
    W212 E350 2010
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 08 януари 2023 - 14:45

А дали има такава проверка, но по парт номер на самия бег?


  • 0

#12 dkmi123

dkmi123

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 353 Мнения:
  • Град:plovdiv
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 08 януари 2023 - 21:49

 За какво ти е проверка по парт номер???

Просто си провери по VIN-a, те много добре могат да определят по него какъв AB е сложен заводски... и дали е за подмяна или не.


  • 0

#13 keeepwalking

keeepwalking

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 78 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София/Пловдив
  • Автомобил:
    W202 C200 1995
    W212 E350 2010
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 08 януари 2023 - 22:11

Защото искам да си взема 3-лъчев волан, а по обявите никой не пише vin-a на колата :)


  • 0

#14 IIVVOO

IIVVOO

    Член на МБКБ

  • Модератори
  • 2370 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 08 януари 2023 - 22:50

На airbag пише производителя обаче. Нека продавача да ти снима лепенката на airbag-а


  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни