Към съдържанието

•  

Снимка
- - - - -

Продажба на кола с Бг номера в Германия

• Please log in to reply
9 мнения по тази тема

#1 Antonow55

Antonow55

Прохождащ

• Нови потребители
  • 1 Мнения:
  • Град:Горна оряховица
  • Автомобил:
    Бмв 320 е90 2010

Публикувано 25 март 2020 - 17:09

Колеги здравейте! Имам казус, дойде време да се разделя с автомобила си. Проблема е следния: Аз се намирам в Германия, автомобила се намира в България. Въпросът е на ход ли да я докарам до тук както е с нормалните номера, с транзитни ли да я докарам, на платформа без номера ли да я докарам? Как ще стане после прехвърлянето на автомобила тук? Как ще я отпиша в България? Целта е ако има вариант да я продам и прехвърля без да се налага да минавам Тюф, а с това да се занимава новият собственик.
  • 0

#2 Praetorian

Praetorian

Salat Küchenchef

• Потребители на форума
  • 1545 Мнения:
  • Град:София
  • Интереси:Е, мирясах!....Хм, като помисля отново...май не съм.
  • Автомобил:
    W212

Публикувано 26 март 2020 - 01:24

Колеги здравейте! Имам казус, дойде време да се разделя с автомобила си. Проблема е следния: Аз се намирам в Германия, автомобила се намира в България. Въпросът е на ход ли да я докарам до тук както е с нормалните номера, с транзитни ли да я докарам, на платформа без номера ли да я докарам? Как ще стане после прехвърлянето на автомобила тук? Как ще я отпиша в България? Целта е ако има вариант да я продам и прехвърля без да се налага да минавам Тюф, а с това да се занимава новият собственик.

Здрасти колега, разбирам, че в момента автомобилът е на твое име с български номера. Колата не се води товарна, нали?

Най-лесният начин за продажбата е да си изкараш технически преглед в България (немците би трябвало да го признаят), после да закараш колата до Германия (със стандартните номера) и да я регистрираш там на твое име.

За регистрацият на твое име в Германия ти трябват българските талони; сертификат за съответствие; документ за адесна регистрация в Германия; електронно потвърждение за валидна застраховка eVB-Nummer (1-2 дни преди регистрацията сключваш застраховка към немска компания и тя ти дава този номер за потвърждение, че вече имаш застраховка. По принцип го изпращат и директно към пункта за регистрация.)

Има два формуляра за попълване, но тях ти ги дават на място. Отнема около час и струва към 90 евро с номера по избор.

Немците автоматично ти дерегистрират колата в КАТ, но за всеки случай си вземи допълнително потвърждение от тях - струваше 10,50 евро. Българските номера си ги задръж, на немците не им трябват. Не знам длъжен ли си, и в какъв срок, да ги върнеш на КАТ.

Моите са си с мен, колата ми е дерегистрирана (проверих в общината), а за номерата не са ме търсили.

След като си регистрираш колата на твое име продажбата ще ти е доста по-лесна.

Успех!

Този пост е редактиран от Praetorian: 26 март 2020 - 01:25

• 2

#3 Bogi

Bogi

Член на МБКБ

• Членове на клуба
  • 202 Мнения:
  • Град:Дупница / Chicago
  • Интереси:стари двуврати
  • Автомобил:
    1999 CLK320 / 1998 CL500 / 1989 560SEC

Публикувано 26 март 2020 - 03:42

Не виждам пречка да продаде колата в Германия без да я регистрира там.

Подписват договор, и дава на купувача големия талон.

Сваля си номерата и взима парите.

Какво му е сложното ?

Този пост е редактиран от Bogi: 26 март 2020 - 03:44

• 0

Нямам ламбо Мамо, но ръката ми през джамо!

#4 IIVVOO

IIVVOO

Член на МБКБ

• Членове на клуба
  • 1952 Мнения:

Публикувано 26 март 2020 - 08:08

Какво му е сложното ?

Да допълня  :

оставяш си копие от голям талон 

като продадеш колата в Германя си сваляш БГ номерата

С договора за продажба,бг номерата и копието на талона връщаш номерата в КАТ ( БГ )

Така направих аз в Италия и всичко мина гладко и бързо.

Сертификата за съответствие го изкараха Италианската автомобилна агенция  за около 2 мин по интернет без пари. ( В БГ трябваше да чакам 2 седмици и да платя сто и нещо лв в Бъалкан Стар )

Колата беше Мицубиши.

Този пост е редактиран от IIVVOO: 26 март 2020 - 08:11

• 0

#5 Praetorian

Praetorian

Salat Küchenchef

• Потребители на форума
  • 1545 Мнения:
  • Автомобил:
    W212

Публикувано 26 март 2020 - 09:09

Какво му е сложното ?

Сложното му е, че по закон, ако има адресна регистрация там е длъжен да си регистрира колата веднага. Иначе - глоба.

Сложно ще стане и ако в Германия се случи ПТП (независимо по негова вина или не) и трябва да си комуникира с български застрахователи.

И на последно, но не по сложност, място, ще има по-голям интерес към колата, ако тя е с местна регистрация. На някои кандидат-купувачи няма да им се занимава да пускат примерно теми във форум "Покупка на кола с Бг номера в Германия", а директно ще подминат офертата.

• 4

#6 ЦецоКолев

ЦецоКолев

Напреднал

• Потребители на форума
  • 496 Мнения:
  • Град:Stuttgart
  • Автомобил:
    E200 1993 г. 136 кс.
    Е280 1998 г. 204 кс. Avantgarde
    S500 2000 г. 306 кс.

Публикувано 27 март 2020 - 09:44

И да допълня, колата трябва да има валиден немски TÜV, без него няма как да стане регистрацията. За да го вземеш, колата трябва да е топ, понеже е с чужди номера, ще и бръкнат и в интимните части, освен ако колата е под 3 години. Трябва ти и COC сертификат.
Без немска регистрация да се продаде кола с български номера е мнооого трудно. Трябва да е някаква екзотика.
  • 1

#7 Praetorian

Praetorian

Salat Küchenchef

• Потребители на форума
  • 1545 Мнения:
  • Автомобил:
    W212

Публикувано 27 март 2020 - 10:49

И да допълня, колата трябва да има валиден немски TÜV, без него няма как да стане регистрацията. За да го вземеш, колата трябва да е топ, понеже е с чужди номера, ще и бръкнат и в интимните части, освен ако колата е под 3 години. Трябва ти и COC сертификат.
Без немска регистрация да се продаде кола с български номера е мнооого трудно. Трябва да е някаква екзотика.

За ТЮВ може и да мине метър с новия технически преглед от България. Но решението ще зависи от чиновниците. Скоро го играх и знам, че е субективно решение.

Ако ще трябва да се минава ТЮВ, то ще е след регистрацията.

СОС е точно сертификата за съответствие.

• 0

#8 ЦецоКолев

ЦецоКолев

Напреднал

• Потребители на форума
  • 496 Мнения:
  • Град:Stuttgart
  • Автомобил:
    E200 1993 г. 136 кс.
    Е280 1998 г. 204 кс. Avantgarde
    S500 2000 г. 306 кс.

Публикувано 27 март 2020 - 12:55

Няма как да мине метър, кола без валиден ТЮФ няма как да получи табели и марка. Изключение са само нови коли до 3 години.
  • 0

#9 Bogi

Bogi

Член на МБКБ

• Членове на клуба
  • 202 Мнения:
  • Град:Дупница / Chicago
  • Интереси:стари двуврати
  • Автомобил:
    1999 CLK320 / 1998 CL500 / 1989 560SEC

Публикувано 27 март 2020 - 14:21

Продажбата на колата включва подписване на договор и предаването на големия талон на купувача, и вземането на парите от продавача.

Всичко останало е свързано с регистрацията на колата което не е грижа на нашия колега.

ПП: имайте инсталиран на смартфона апп CamScan, с него снимате договора, вместо да се лутате да търсите копирна машина.

Този пост е редактиран от Bogi: 27 март 2020 - 14:25

• 0

Нямам ламбо Мамо, но ръката ми през джамо!

#10 Кирил71

Кирил71

Прохождащ

• Потребители на форума
  • 43 Мнения:
  • Град:Златоград
  • Интереси:лов и риболов
  • Автомобил:
    C 220 cdi 1999г.

Публикувано 27 март 2020 - 19:17

Иди си вземи транзитни номера за износ от страната. След което я продваш и повече нямаш ангажимент.  Успех

Този пост е редактиран от Кирил71: 27 март 2020 - 19:17

• 0

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни