Към съдържанието

  •  

Снимка
* * * * * 1 гласа

Нова кола - екстри и проблемите пред нея?


  • Please log in to reply
58 мнения по тази тема

#31 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 02 ноември 2019 - 11:27

Колеги, кратките съобщения са в Twitter и подобните.
Aз адмирирам автора за ентусиазма. Първата реакция при мен също беше подобна, но съм сигурен, че всички ние при закупуване на нова кола, имаме много въпроси.
Чудесно е, че човекът си е формулирал всичко, което му тежи в толкова детайлен пост, вместо да хвърля на пост по три думи и да гадаем "какво е искал да каже авторът".
  • 2

Audi_A4_avatar.gif


#32 AlexanderKel

AlexanderKel

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 21 Мнения:
  • Град:Silistra/Kazanlak
  • Автомобил:
    Mercedes E270 cdi (W211) 2003г.

Публикувано 02 ноември 2019 - 20:43

Колеги, някои може ли да ми даде информация откъде да намеря точните спецификации на моторно масло, масло на авт.скоростно кутия, спирачна течност, антифриз... изобщо откъде мога да намеря информация КАКВО и КОЛКО трябва да взема за цялостното обслужване на колата?
И някой знае ли дали мога да сложа филтър за купето с активен въглен, понеже май не става за всички автомобили?

Ето целият ми списък с избрани елементи за обслужването (чакам понеделник да я види майстора и да каже как е, ако трябва някокъв по-капитален ремонт да имам кеш да го свърша, а ако нещо е ок да го пропусна):
- комплект 4 зимни гумени стелки = 48 лв (мисля да сложа само на шофьорската, и другите да ги подредя в багажника за резерв (понеже по-често пътувам сам), понеже гумата "изстусявала" купето)
- маслен филтър = 7 лв
- въздушен филтър = 20 лв
- филтър купе с активен въглен = 20 лв
- горивен филтър = 15 лв
- NK спирачно феродо за дискови спирачки, предна ос, подготвен за контактен датчик за износване, с ламарина против скърцане = 56 лв
- NK спирачно феродо за дискови спирачки, задна ос, подготвен за контактен датчик за износване, с ламарина против скърцане = 66 лв
***някои знае ли тази подготовка за контактен датчик дали такива трябва да взема, и тази ламарина против скърцане плюс ли е, или е някои ментак и да гледам без нея?
- Bosch пистов ремък = 24 лв
- Total двигателна масло 5w40 5 литра = 2х 50 лв (100 лв за 10 л)
- AISIN масло за автоматична предавателна кутия 5 литра = 2х 90 лв (180 лв за 10 л)
- кабели за аварийно запалване = 27 лв
- въже за теглене = 17 лв
- аптечка + жилетка = 21 лв
ВСИЧКО: 600 ЛВ

Ще остане:
- винетка = 100 лв
- парктроник = 100 лв
- гидория = 40 лв
- каско = 600 лв
- данък МПС = 200-300 лв
*** някои знае ли в моя случай като си купувам кола в последните 2 месеца от годината сумата за годишния данък за 2019 ще ми я намалят ли или трябва да плащам цялата?
  • 0

#33 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 02 ноември 2019 - 21:09

Интересна равносметка,само ми стана малко смешно за гидорията :)
Предполагам имаш предвид кожичката за почистване?
Много години съм използвал такава и все още я имам.Малко е ретро обаче вече.
Минуса е че винаги трябва да имаш вода под ръка за да я използваш.
Има прекрасни микрофибърни кърпи вече в няколко разновидности.
Аз лично съм си избрал с три да работя,за различните участъци на колите.
Имам и една мъхеста за табло,нави и махагоните.

Ако обаче имаш предвид комплект инструменти...може би трябва и една диагностика да купиш.

Този пост е редактиран от daimler1: 02 ноември 2019 - 21:11

  • 0

#34 bat_Vite

bat_Vite

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 197 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 02 ноември 2019 - 21:48

Гумените стелки са добра идея за зимата.

Купи малко по-читави, че тия евтините миришат известно време на гума в купето, а и издържат 1-2 години.

Сложи ги и четирите. Няма да ти е студено.

При застрахователна сума 7000 лв. каското грубо ще е около 500 лв:

https://izbiram.bg/n...done?sid=291175

Данък за 2019 г. ще платиш само за тези 2-3 месеца по текущата тарифа.


  • 0

#35 Brozestian

Brozestian

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 233 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    W203T 270 CDI Avangarde
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 02 ноември 2019 - 21:51

Колеги, някои може ли да ми даде информация откъде да намеря точните спецификации на моторно масло, масло на авт.скоростно кутия, спирачна течност, антифриз... изобщо откъде мога да намеря информация КАКВО и КОЛКО трябва да взема за цялостното обслужване на колата?
И някой знае ли дали мога да сложа филтър за купето с активен въглен, понеже май не става за всички автомобили?

Ето целият ми списък с избрани елементи за обслужването (чакам понеделник да я види майстора и да каже как е, ако трябва някокъв по-капитален ремонт да имам кеш да го свърша, а ако нещо е ок да го пропусна):
- комплект 4 зимни гумени стелки = 48 лв (мисля да сложа само на шофьорската, и другите да ги подредя в багажника за резерв (понеже по-често пътувам сам), понеже гумата "изстусявала" купето)
- маслен филтър = 7 лв
- въздушен филтър = 20 лв
- филтър купе с активен въглен = 20 лв
- горивен филтър = 15 лв
- NK спирачно феродо за дискови спирачки, предна ос, подготвен за контактен датчик за износване, с ламарина против скърцане = 56 лв
- NK спирачно феродо за дискови спирачки, задна ос, подготвен за контактен датчик за износване, с ламарина против скърцане = 66 лв
***някои знае ли тази подготовка за контактен датчик дали такива трябва да взема, и тази ламарина против скърцане плюс ли е, или е някои ментак и да гледам без нея?
- Bosch пистов ремък = 24 лв
- Total двигателна масло 5w40 5 литра = 2х 50 лв (100 лв за 10 л)
- AISIN масло за автоматична предавателна кутия 5 литра = 2х 90 лв (180 лв за 10 л)



*** някои знае ли в моя случай като си купувам кола в последните 2 месеца от годината сумата за годишния данък за 2019 ще ми я намалят ли или трябва да плащам цялата?

 

Съветвам те на този мотор да използваш хубав горивен филтър, тоест bosch. Около 30-на лв. е. Не си писал нищо за подгревни свещи? 

Капацитета на маслото в мотора е 6,5 л. Аз предпочитам Motul, не съм фен на Total, иначе вискозитета му е този. 

При смяна на маслото на автомата се сменя и буксата (оригинална!). Също бих ти препоръчал да си търсиш оригинално масло (MBZ ATF). Освен това автомата ти има филтър, който също се сменя... както и гарнитура на картера на скоростната кутия (ако има нужда)

И пак да добавя.... бих сменил и филтъра на картерните газове.

 

Данъка ще ти го изравнят в зависимост от това кога си регистрирал колата.


Този пост е редактиран от Brozestian: 02 ноември 2019 - 21:52

  • 0

#36 AlexanderKel

AlexanderKel

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 21 Мнения:
  • Град:Silistra/Kazanlak
  • Автомобил:
    Mercedes E270 cdi (W211) 2003г.

Публикувано 02 ноември 2019 - 21:54

За комплект инструменти говоря, макар в старата А класа да си ползвах и аз гидория :)

Колкото до диагностиката, не съм мислил още... до колкото знам от колеги във форума ако ще е диагностика трябва да е Star diagnosis, ама май е скъпичка? Не съм гледал цени още.
А освен да се чистят грешки и ако нещо се скапе да видиш кое е, за какво друго служи тази диагностика? (сори за тъпия въпрос :D)
  • 0

#37 vencislav

vencislav

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1547 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    インフィニティ

Публикувано 02 ноември 2019 - 22:13

От къде ти хрумна че маслото за автомата може да е AISIN. Не може.

Маслото трябва да отговаря на спецификация 236.14. 

Тук пише кои са маслата и другите течности одобрени от Мерцедес - bevo.mercedes-benz.com


  • 0

#38 AlexanderKel

AlexanderKel

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 21 Мнения:
  • Град:Silistra/Kazanlak
  • Автомобил:
    Mercedes E270 cdi (W211) 2003г.

Публикувано 02 ноември 2019 - 22:40

Ще сменя горивния филтър с този на Bosch.
Подгревните свещи ще видя майстора като я закачи на диагностика какво ще покажат.
За вискозитета сигурен ли си че е такъв, защото сега намерих че е 5w30? (и в сервизната книжка май беше Обслужвана с такова, ако е реална де)
За каква оригинална букса на автомата говориш? (при ремонтния комплект на автоматичната трансмисия има комплект хидравличен филтър, уплътнение маслена вана (картер), кожух управляващ модул... тази букса какви пари е и откъде мога да я взема?
При търсене на масло за автомата ми излиза навсякъде Mercedes MB 236.xx (последните 2 цифри са във всякакви вариации). Въпросът ми е какво означават тези цифри някой знае ли? Да не е някакъв нов модел на мерцедес, и маслото да е неподходящо?
  • 0

#39 AlexanderKel

AlexanderKel

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 21 Мнения:
  • Град:Silistra/Kazanlak
  • Автомобил:
    Mercedes E270 cdi (W211) 2003г.

Публикувано 02 ноември 2019 - 22:46

Благодаря, Венци! Тъкмо тези цифри умувах какви трябва да са :)
А избрах AISIN-а, понеже в спецификациите бяха описани най-много модели, за които е подходящо, а то пък за късмет пише че става и за MB 236.14, така че защо да не става?
Иначе мерси за сайта, сега ще го разгледам!
  • 0

#40 AlexanderKel

AlexanderKel

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 21 Мнения:
  • Град:Silistra/Kazanlak
  • Автомобил:
    Mercedes E270 cdi (W211) 2003г.

Публикувано 02 ноември 2019 - 23:12

Намерих най-подходящото масло за автомата - MOTUL ATF 236.14 с MB Approval (32 лв литъра). Какво количество масло има в автомата да знам колко да поръчвам? И какво освен масло ми е необходимо при смяната му?
  • 0

#41 Brozestian

Brozestian

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 233 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    W203T 270 CDI Avangarde
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 03 ноември 2019 - 00:21

Ще сменя горивния филтър с този на Bosch.
Подгревните свещи ще видя майстора като я закачи на диагностика какво ще покажат.
За вискозитета сигурен ли си че е такъв, защото сега намерих че е 5w30? (и в сервизната книжка май беше Обслужвана с такова, ако е реална де)
За каква оригинална букса на автомата говориш? (при ремонтния комплект на автоматичната трансмисия има комплект хидравличен филтър, уплътнение маслена вана (картер), кожух управляващ модул... тази букса какви пари е и откъде мога да я взема?
При търсене на масло за автомата ми излиза навсякъде Mercedes MB 236.xx (последните 2 цифри са във всякакви вариации). Въпросът ми е какво означават тези цифри някой знае ли? Да не е някакъв нов модел на мерцедес, и маслото да е неподходящо?


5w30 е маслото за двигателя да.
Скоростната кутия побира 7,5 л, не съм сигурен обаче дали при теб ще се източи цялото...
Ето ти я буксата в комплекта, можеш да им звъннеш на Софелектроник имат телефон в обявата, би трябвало да е оргиналдъ.

https://www.alo.bg/5622298
  • 0

#42 vencislav

vencislav

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1547 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    インフィニティ

Публикувано 03 ноември 2019 - 14:20

Намерих ...

 

Срещу 32 кинта ще си купиш масло и от Силвър стар та дори и за по малко пари. 

Кутията събира 9-9.5 литра, за смяна с промивка ще ти трябват 12 литра, ако само 

ще опресняваш маслото в кутията 5 литра са достатъчни. 

Ще ти трябва щека за измерване количеството на масло в кутията, много е важна. 

Ще ти трябва и разбиращ от 722.6 кутии доверен човек който да свърши тая работа защото ти 

явно не си компетентен по тия въпроси и съответно си лесна плячка за всеки автомонтьор-супер разбирач. 

Най добре се обърни към най близкият ти сервиз на който пише Силвър стар да свършат тая работа.


  • 0

#43 Brozestian

Brozestian

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 233 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    W203T 270 CDI Avangarde
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 03 ноември 2019 - 17:23

Срещу 32 кинта ще си купиш масло и от Силвър стар та дори и за по малко пари. 

Кутията събира 9-9.5 литра, за смяна с промивка ще ти трябват 12 литра, ако само 

ще опресняваш маслото в кутията 5 литра са достатъчни. 

Ще ти трябва щека за измерване количеството на масло в кутията, много е важна. 

Ще ти трябва и разбиращ от 722.6 кутии до

 

Щом колата е 2002-2003, кутията трябва да е като моята 5г, тоест побира 7,5 л. Това съм го свалил от този форум, а и по спомен толкова смених... Промивката вече беше направена, но подкрепям с две ръце да се направи, както и обслужването в Силвър Стар.

Прикачени файлове


  • 0

#44 AlexanderKel

AlexanderKel

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 21 Мнения:
  • Град:Silistra/Kazanlak
  • Автомобил:
    Mercedes E270 cdi (W211) 2003г.

Публикувано 03 ноември 2019 - 19:02

Автомата ми е 5-степенен, така че Brozestian е прав и най-вероятно побира 7,5 л.
Това значи, че трябва да взема 10 л масло за промивка, нали?
  • 0

#45 AlexanderKel

AlexanderKel

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 21 Мнения:
  • Град:Silistra/Kazanlak
  • Автомобил:
    Mercedes E270 cdi (W211) 2003г.

Публикувано 03 ноември 2019 - 19:19

Впрочем благодаря много за pdf-ския файл, Brozestian! Доста полезни неща намерих за спирачна течност, антифриз, фреон и резервоар на автомобила :)
  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни