Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Джанти, офсет, стабилност?


  • Please log in to reply
12 мнения по тази тема

#1 ci3pi0

ci3pi0

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 167 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:.
  • Автомобил:
    Mercedes C200 Komressor, 192HP

Публикувано 11 март 2019 - 16:44

Здравейте!
Имам едно такова въпросче- имам зимни гуми с огигиналните джанти за W202 и друг комплект летни гуми с джанти. Смених зимните гуми и колата някак си не е толкова стабилна, както със зимните гуми. И зимните гуми, и летните са с размери 195/65/15, т.е. еднакви размери. Зимните джанти са оригинални за W202 (1997г. бъбреци), а летните са 7J с ET37, .т.е. трябва да са малко по- навън. Обаче сякаш "носи" наляво- надясно, особено при по- висока скорост сякаш става нестабилна. Със зимните гуми и джанти това го няма. Гумите ги помпам- предни на 2,2атм., а задните на 2,4атм.
Явно има нещо в джантите, но не мога да разбера какво, чудя се дали да не сложа едни фланци? Не ми се дават излишни пари за глупости и не знам един фланци дали ще решат проблема?


  • 0

#2 ci3pi0

ci3pi0

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 167 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:.
  • Автомобил:
    Mercedes C200 Komressor, 192HP

Публикувано 11 март 2019 - 20:28

мнения?


  • 0

#3 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 11 март 2019 - 20:38

Така като чета, гумите са ти някакви галоши.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#4 ci3pi0

ci3pi0

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 167 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:.
  • Автомобил:
    Mercedes C200 Komressor, 192HP

Публикувано 12 март 2019 - 09:01

цъ, летните (проблемните) са 2 Continental и 2 BridgeStone на 2 години, не са криви и ги балансирах отново преди да ги сложа


  • 0

#5 mitkofitnes

mitkofitnes

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1134 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Благоевград
  • Автомобил:
    CLK230TURBO/LPG

Публикувано 12 март 2019 - 10:41

Когато се сменят джанти с различно J и ЕТ се прави реглаж преден заден мост задължително


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#6 ci3pi0

ci3pi0

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 167 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:.
  • Автомобил:
    Mercedes C200 Komressor, 192HP

Публикувано 12 март 2019 - 11:16

Преди няколко години бях взел 17" джанти с гуми 225/45/17 и имах подобен проблем, особено ако на асфалта има колковози, направо колата ставаше трудно управляема при по- висока скорост. Ако има колеги с подобен проблем, кажете как сте го решили?


  • 0

#7 Bat Andi

Bat Andi

    Председател на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 1006 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Ловеч
  • Автомобил:
    W201 2.0E
    W201 2.6E (Automatik)
    W140 500SE
    C215 CL55AMG (Kompressor)
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 март 2019 - 12:09

Подобен проблем съм го имал и на мои коли, Това беше в първите дни след смяна от зимни към летни. Дори си спомням случаи, в които непосредствено след смяната на гумите, съм спирал на Г.М.да си проверявам дали са ми затегнати джантите.

Колата не е правена да се кара по пътища с коловози - има ли такива ще те дърпа към тях.

Променяйки ЕТ освен широчината на стъпката, променяш геометрията на окачавнето - ако размера гума с джанта е одобрен от производителя, няма нужда от реглаж.

 

ето ти допустимите размери джанти и гуми: 

https://www.mercedes...ombi_131119.pdf

 

Решшништо на проблема е да караш по пътища без коловози.


  • 0

#8 ci3pi0

ci3pi0

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 167 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:.
  • Автомобил:
    Mercedes C200 Komressor, 192HP

Публикувано 12 март 2019 - 13:34

Колата не е правена да се кара по пътища с коловози - има ли такива ще те дърпа към тях.

 

Тук не съм съглсен! С оригиналните джанти го няма този проблем.

Не знам колко е J-то на оригиналните джанти, но разликата в ЕТ е 2мм, което мисля че не би трябвало да е проблем.


Този пост е редактиран от ci3pi0: 12 март 2019 - 13:35

  • 0

#9 Bat Andi

Bat Andi

    Председател на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 1006 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Ловеч
  • Автомобил:
    W201 2.0E
    W201 2.6E (Automatik)
    W140 500SE
    C215 CL55AMG (Kompressor)
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 март 2019 - 14:42

Тук не съм съглсен! С оригиналните джанти го няма този проблем.

Не знам колко е J-то на оригиналните джанти, но разликата в ЕТ е 2мм, което мисля че не би трябвало да е проблем.

Погледни линка, който ти пратих, там са всички позволени размери на “оригинални“ джанти. 

Ще забележиш, че си с грешният размер гуми за 7J.

Чисто конструктивно, минималният размер гуми на 7 инчова джанта е 195мм - тоест си на ръба но не и извън него

Разликата между 6,5 инчовата и 7 инчовата джанта е 13мм, което изкарва външният ръб на джантата със 6,3мм спрямо зимната и вътрешния също със 6,3мм

 

При мен съм го забелязвал на 140ката, при смпна от 16 на 18 цола. След първият ден свикваш на по-тежкото управление.

 

Имай предвид, че при пролетните температури грипа на летните гуми не е много голям и самата гума е твърда и не може да поеме усукванията както зимната.

Не забравяй че си стречнал и гумата с 1,3 см. Тези неща карат колата да следва доста по директно пътната настилка.

Аз отдавам проблема ти по скоро на това.

 

Все пак единствените параметри. които си сменил са широчината на джантата и сместа на гумините.. 

 

А и щом са ти две годишни гумите, идва въпорса, как се представяше колата миналото лято?


  • 0

#10 ci3pi0

ci3pi0

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 167 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:.
  • Автомобил:
    Mercedes C200 Komressor, 192HP

Публикувано 12 март 2019 - 18:02

Погледни линка, който ти пратих, там са всички позволени размери на “оригинални“ джанти. 

Ще забележиш, че си с грешният размер гуми за 7J.

Чисто конструктивно, минималният размер гуми на 7 инчова джанта е 195мм - тоест си на ръба но не и извън него

Разликата между 6,5 инчовата и 7 инчовата джанта е 13мм, което изкарва външният ръб на джантата със 6,3мм спрямо зимната и вътрешния също със 6,3мм

 

При мен съм го забелязвал на 140ката, при смпна от 16 на 18 цола. След първият ден свикваш на по-тежкото управление.

 

Имай предвид, че при пролетните температури грипа на летните гуми не е много голям и самата гума е твърда и не може да поеме усукванията както зимната.

Не забравяй че си стречнал и гумата с 1,3 см. Тези неща карат колата да следва доста по директно пътната настилка.

Аз отдавам проблема ти по скоро на това.

 

Все пак единствените параметри. които си сменил са широчината на джантата и сместа на гумините.. 

 

А и щом са ти две годишни гумите, идва въпорса, как се представяше колата миналото лято?

 

 

Започвам отзад напред- миналата година не съм обърнал внимание, но сега при смяната разликата е драстична. За разликата в джантите- ако напомпам повече гумите или сложа някакви фланци, дали ще се подобри колата? В момента при скорост над 80-90км. колата сякаш започва да "носи" наляво- надясно.


Този пост е редактиран от ci3pi0: 12 март 2019 - 18:03

  • 0

#11 sami

sami

    Администратор

  • Администратори
  • 2839 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Дармщат
  • Автомобил:
    W215 CL500
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 март 2019 - 18:27

С фланци няма да се оправи положението. Най-вероятно проблема е че зимните гуми са с много мек борд и това носене не го усещаш. При летни гуми особенно Бриджстоун борда на гумата е много твърд и волана става по-директен както и усещането на пътя.


  • 1

#12 mitkofitnes

mitkofitnes

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1134 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Благоевград
  • Автомобил:
    CLK230TURBO/LPG

Публикувано 12 март 2019 - 18:39

Пич във форума няма да ти се реши казуса,отити на реглаж преден заден мост там спецялист ли е ще види всички луфтове и разтегнати тампони иначе реглажа не е правилен.Ние тука може само да гадаем


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 2

#13 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 12 март 2019 - 21:48

И същевременно си провери окачването в какво състояние е.Не е изключено да се е появил проблем непосредствено преди смяната на гумите,а и зимните са по-меки и обират повече трептенията
  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни