Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Нови данъци МПС-от 2019?За стари коли, по-големи


  • Please log in to reply
249 мнения по тази тема

#1 SAMURAIJACK

SAMURAIJACK

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3037 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Стара Загора
  • Интереси:Живота, Вселената и Всичко останало
  • Автомобил:
    C 140 CL 500 (weekend car)
    В историята:
    W124 260 E
    W124 E 300
    W126 S 500
    C140 CL500(US)

Публикувано 08 октомври 2018 - 20:55

Мдаа,,,,идват кофти времена за притежателите на стари машини, като мен...

Сега данъка ми е 500 лева, според статията, може да ми стане към 650...и ГО ще ми е поне 250-300, а каското около 600 и ги докарвам 1500 лева на година, само за отскок....

Тая година (досега), съм навъртял към 3000 километра, по 0.50 кинта на километър значи-може би ще е ми е по-евтино с такси, щото даже не съм сложил и обслужването и гумите, които бяха около 1500 за тая година, значи вече левче на километър...ако сложа и горивото, което по едно време ми дойде 35/100, но 20/100 е средно, значи всичко е точно....караш и ревеш  :)

https://business.dir...danak-ot-2019-g


  • 1
MERCEDESBENZCLCoupe C140  1902 4 (1)

#2 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 08 октомври 2018 - 22:48

Погледни от добрите страни :)

 

1. Винаги има опция за доста новичка малолитражна А-класа (или Сузуки Витара например)

2. Ще се поопразнят малко регистрирани варели из БГ, понеже ритник в джоба боли най-много по нашите геогравски ширини.

 

Иначе... нека го приемат, а после ще го мислим.


  • 3

Audi_A4_avatar.gif


#3 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 09 октомври 2018 - 06:56

Мдаа,,,,идват кофти времена за притежателите на стари машини, като мен...
Сега данъка ми е 500 лева, според статията, може да ми стане към 650...и ГО ще ми е поне 250-300, а каското около 600 и ги докарвам 1500 лева на година, само за отскок....
Тая година (досега), съм навъртял към 3000 километра, по 0.50 кинта на километър значи-може би ще е ми е по-евтино с такси, щото даже не съм сложил и обслужването и гумите, които бяха около 1500 за тая година, значи вече левче на километър...ако сложа и горивото, което по едно време ми дойде 35/100, но 20/100 е средно, значи всичко е точно....караш и ревеш  :)
https://business.dir...danak-ot-2019-g

С тия нашите екзотики е така...
И аз въртя на СЛ-а към три хил.със зор.
И гражданската оня ден я платих е 355лв.към ДЗИ.Били ги вдигнали преди два месеца..!
Ще се мислят вариянти!
Че имам и още един кютюк със същия мотор,добре че него поне го карам постоянно :).
Ама честно казано хич не ми се продават,че някак си има свикнах на хубавото :)
  • 3

#4 SAMURAIJACK

SAMURAIJACK

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3037 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Стара Загора
  • Интереси:Живота, Вселената и Всичко останало
  • Автомобил:
    C 140 CL 500 (weekend car)
    В историята:
    W124 260 E
    W124 E 300
    W126 S 500
    C140 CL500(US)

Публикувано 09 октомври 2018 - 08:31

С тия нашите екзотики е така...
И аз въртя на СЛ-а към три хил.със зор.
И гражданската оня ден я платих е 355лв.към ДЗИ.Били ги вдигнали преди два месеца..!
Ще се мислят вариянти!
Че имам и още един кютюк със същия мотор,добре че него поне го карам постоянно :).
Ама честно казано хич не ми се продават,че някак си има свикнах на хубавото :)

Ами аз затова казвам, че не е лесно да имаш уикенд кола :)

Аз ще си я карам, докато мога, лошото е, че няма пазар за такива коли в БГ и ако реша да я продавам, ще съм на сериозни загуби, но научих че с хобитата е така :) Кеф цена няма ;)


  • 1
MERCEDESBENZCLCoupe C140  1902 4 (1)

#5 Ivan W210

Ivan W210

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2835 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E320 4MATIC
    E 250 TD
    150hp,1999
    ОГИН БЕШЕ!!!

Публикувано 09 октомври 2018 - 09:09

Когато почнат реално да измерват замърсяването от автомобилите, тогава ще съм съгласен да вдигнат данъците.

Не може  една кола, на 20 и кусур години, данъка й да е 18 лв щото е 60-70 к.с., а на други, които са над 100 к.с. да е 500 лв.

Едва ли замърсява двайсе пъти повече от малолитражката...


  • 4

#6 ХаPu

ХаPu

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 2695 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ATV
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 09 октомври 2018 - 09:48

Точно защото ме дразни да ме репресират ,затова че карам стар автомобил ,днес реших да разгледам една новия Дачия и да не се ядосвам на глупости, купувайки си чисто нов екологичен автомобил.

Е като видях ,че трябва да дам 30 000+лв за дъстер и си сметнах вноската на месец ,е колкото и да ми вдигат данъка ,май ще ми е по-добре ,да си карам дъртия ,луксозен дръгел ,отколкото нова екопластмасова колица със съмнително качество.

Още съм на кантар ,ама като видя каква 221-ца има за тия пари ,как да си купя дакел...


  • 6
NO PAIN - NO GAIN!

#7 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 09 октомври 2018 - 10:00

Не намерих проекто-закона, но според статията:

"Ще отпадне данъчното облекчение за наличие на катализатор, на което имат право собствениците на автомобили до 99 конски сили."


Което означава, че на всички колички до 100к.с. рязко ще им поскъпне данъка. Това което го държеше нисък, беше облекчението за катализатор.
Т.е. много варели вероятно ще поемат към моргите, понеже нямат никаква стойност, освен да висят по улиците и да ядат дебела 3цифрена сума годишно на собствениците си.
(еко-таксата рязко ще почне да се оправдава) :)

М/у другото това не е репресия. Имаш право да си караш каквото си искаш, но върви със задължението да си платиш за това.
Репресия беше през едни други години, където имаше "право" да чакаш 10г. за кола, след 1000лв. вноска (ако не ме лъже паметта)... и да не я дочакаш, гледайки как парите ти са отишли в кофата.
  • 2

Audi_A4_avatar.gif


#8 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 09 октомври 2018 - 10:22

Не намерих проекто-закона, но според статията:
Което означава, че на всички колички до 100к.с. рязко ще им поскъпне данъка. Това което го държеше нисък, беше облекчението за катализатор.
Т.е. много варели вероятно ще поемат към моргите, понеже нямат никаква стойност, освен да висят по улиците и да ядат дебела 3цифрена сума годишно на собствениците си.
(еко-таксата рязко ще почне да се оправдава) :)

М/у другото това не е репресия. Имаш право да си караш каквото си искаш, но върви със задължението да си платиш за това.
Репресия беше през едни други години, където имаше "право" да чакаш 10г. за кола, след 1000лв. вноска (ако не ме лъже паметта)... и да не я дочакаш, гледайки как парите ти са отишли в кофата.

 

На моята кочина с колко ще скочи данъка, тя е с евро 4, и сега не е е малък дейба...


  • 0

#9 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 09 октомври 2018 - 11:23

Ами аз затова казвам, че не е лесно да имаш уикенд кола :)
Аз ще си я карам, докато мога, лошото е, че няма пазар за такива коли в БГ и ако реша да я продавам, ще съм на сериозни загуби, но научих че с хобитата е така :) Кеф цена няма ;)

Off
А ми Фил,аз в това намирам истинското фенство към марката.Да имаш желание и разбира се възможност да си пренасочиш преоритетите към любимата марка.
Не да си купиш ключодържател и да се биеш в гърдите какъв фен си.
  • 3

#10 Subsonic

Subsonic

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 4513 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ex W124 230E, 91
    ex W124 260E, 89
    ex S211 E320, 03
    C219 CLS500, 06

Публикувано 09 октомври 2018 - 12:54

Това с увеличаването на данъците за старите автомобили е отколешен мокър сън на асоцията на търговците и вносителите на автомобилите, в която членуват повечето дилъри на нови автомобили. Всяка година темата започва да се дъвче около обсъждането на Бюджета за следващата година.

 

Изненадан съм на смелостта или глупостта на управляващите да се подлъжат по акъла на лобисти. Явно вече са загубили всякаква връзка с релаността и си мислят, че някой нарочно, на инат, не иска да си купи чисто нов автомобил. Реално обаче много малко хора могат да си позволят сносен нов автомобил на изплащане. Не говорим за Дачийка или някоя опоскана Тойотка, а за наистина качествен нов автомобил от средния клас.

 

Изненадан съм и от неубедителните доводи за въвеждане на подобна мярка. 

 

Контролът на замърсяването трябва да бъде отоговорност на пунктовете за ГТП. Но тъй като е по-трудно да накарат пукнтовете за ГТП да си свършат работата, отколкото да зашият обикновения човек, са избрали по-удобния за тях вариант.

 

Пък и се надяват да влезнат повечко пари от данъци. Но и това не е много сигурно защото с увличаване размера на данъка нараства и стимула данъкът да не бъде платен.

 

В много страни автомобили над определена възраст са дори освободени от данъци. В България подобно нещо не може да се очаква.


  • 4

#11 ХаPu

ХаPu

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 2695 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ATV
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 09 октомври 2018 - 13:00

Стани ,и в България ,ако автомобила ти е олд таймър (демек над 30г) и е регистриран в ретро клуба ,като ретро автомобил си освободен от данък. Поне така съм чел ,но не съм имал такъв автомобил за да кажа на 100%


  • 0
NO PAIN - NO GAIN!

#12 Subsonic

Subsonic

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 4513 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ex W124 230E, 91
    ex W124 260E, 89
    ex S211 E320, 03
    C219 CLS500, 06

Публикувано 09 октомври 2018 - 13:27

Надявам се до около година да мога да ти отговоря :) Но доколкото съм търсил, няма такова нещо в БГ.


  • 0

#13 bronc

bronc

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 679 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W211 E280 CDI 4Matic - ex
    Ford Focus 1.6 EcoBoost

Публикувано 09 октомври 2018 - 14:23

ГТП може само да установи дали имаш катализатор, ДПФ и дали колата ти отговаря на нормата, която пише в талона/закона. Оттам нататък чрез данъчната система се създават предпоставки за санкциониране/подкрепяне на определен тип поведение. Колата не е право, а привилегия. Това трябва да се помни. Много са хората, включително и в този форум, включително и аз, които са давали/дават пари достатъчни за нова/почти нова кола за стар премиум. Да продължават да го правят, ама да знаят, че това си има цена. Екологичните норми трябва да влязат в процеса за вземане на решение, когато човек си избира кола.


  • 1

#14 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 09 октомври 2018 - 14:59

Не е зле обаче рязко да поевтинеят данъците за новите автомобили, което няма да се случи. Иначе само дерат кожи, без да стимулират нищо. И това се прави като контрола на скоростта от кат и тестовете за наркотици с единствена цел - да се събират пари в бюджета за крадене. За всичко останало ги голи фара тия, които го мислят


  • 1

#15 bronc

bronc

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 679 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W211 E280 CDI 4Matic - ex
    Ford Focus 1.6 EcoBoost

Публикувано 09 октомври 2018 - 15:30

Не е зле обаче рязко да поевтинеят данъците за новите автомобили, което няма да се случи. Иначе само дерат кожи, без да стимулират нищо. И това се прави като контрола на скоростта от кат и тестовете за наркотици с единствена цел - да се събират пари в бюджета за крадене. За всичко останало ги голи фара тия, които го мислят

 

Дали?

 

Сегашната формула за изчисляване на данъка за леките автомобили отчита мощността на колата, като всеки киловатчас се умножава по определена сума, гласувана от съответната община. Полученото число се коригира с коефициент, в зависимост от възрастта на автомобила. В новата формула някои от коефициентите за възраст се променят, а към мощността и броя на годините се добавя и коефициент, определен според екологичния стандарт на колата - от 1 до 6, който намалява с увеличаването на стандарта.
 
Така например собственик на автомобил с мощност от 134 конски сили, на възраст до 5 години и с най-модерния екостандарт към момента, плаща по 308 лева данък, тъй като не може да използва облекчението за деклариране на катализатор, а по новата формула ще плаща тройно по-малко - 101 лева.

 

https://dariknews.bg...obilite-2124385

 

P.S. За твоята кола като нищо данъкът да падне:

 

"Екологичният компонент осигурява облекчение за собствениците на автомобили, съответстващи на екологични стандарти Евро 4 и повисоки и утежнение за собствениците на автомобили, които не съответстват на екологична категория или съответстват на екологична категория, по-ниска от „Евро 4“."

 

изт: Мотиви към предложение на МФ


Този пост е редактиран от bronc: 09 октомври 2018 - 15:39

  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни