Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Чудене за кога закона изисква мигач в конкретна ситуация


  • Please log in to reply
3 мнения по тази тема

#1 doktora7347

doktora7347

    Прохождащ

  • Нови потребители
  • 2 Мнения:
  • Град:Vidin
  • Автомобил:
    C220 1998

Публикувано 02 юли 2018 - 11:58

Привет колеги,
 
От известно време си блъскам главата относно въпроса дали закона изисква да бъда с пуснат мигач в кръстовище със специална лента за завой само надясно/наляво?
 
Снимки за илюстрация:
hqdefault.jpg
turning-either-lane.jpg
(най-десният/зелен автомобил)
 
Според австралийски сайт (втората картинка) трябва да мигача да е пуснат, но моята логика е, че мигач е нужен само за указание, че се пристроявам в такава, специална, лента, но когато вече съм в нея мигача не е нужен.
 
Логиката ми се базира на това, което са ме учили, (или което аз съм запомнил грешно) че мигач не е нужен, когато пътят е само един т.е. има само една посока в коята мога да продължа и липсата на мигач няма да обърка други водачи в движението.
 
Моля по-опитните и знаещи да ме упътят, че ми се запали главата 
 
Поздрави

  • 0

#2 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 02 юли 2018 - 12:39

Разбира се че трябва..Указваш на другите участници намеренията си.Десетия в колоната най-вероятно не вижда знаци и още по-малко маркировката.
  • 1

#3 bronc

bronc

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 679 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W211 E280 CDI 4Matic - ex
    Ford Focus 1.6 EcoBoost

Публикувано 02 юли 2018 - 12:45

От ЗДвП

 

Чл. 25. (1) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.
(2) При извършване на маневра, която е свързана с навлизане изцяло или частично в съседна пътна лента, водачът е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по нея. Когато такава маневра трябва едновременно да извършат две пътни превозни средства от две съседни пътни ленти, с предимство е водачът на пътното превозно средство, което се намира в дясната пътна лента.

 

Чл. 26. Преди да завие или да започне каквато и да е маневра, свързана с отклонение встрани, водачът е длъжен своевременно да подаде ясен и достатъчен за възприемане сигнал. Сигналът се подава със светлинните пътепоказатели на превозното средство, а за превозните средства, които нямат светлинни пътепоказатели или те са повредени - с ръка. Сигналът, подаван със светлинните пътепоказатели, трябва да е включен през цялото време на извършване на маневрата и се прекратява веднага след приключване на маневрата. Сигналът, подаван с ръка, може да бъде прекратен непосредствено преди започване на маневрата.
 
Има логика в това, което казваш и аз съм се чудил няколко пъти, но на практика, особено в София, винаги включвам сигнал. Ще ти дам пример - на кръстовището на България и Гешов, като идваш от Гешов и ще правиш десен за България, много често се намират "индивиди" (за да не използвам други думи), които от едната от двете ленти, които са само за надясно, решават, че ще продължат направо. За да помогна на останалите участници аз тук съм с пуснат мигач , нищо, че лентата е само за надясно. 

  • 0

#4 doktora7347

doktora7347

    Прохождащ

  • Нови потребители
  • 2 Мнения:
  • Град:Vidin
  • Автомобил:
    C220 1998

Публикувано 02 юли 2018 - 13:04

@daimler1
Съгласен съм с това, което казваш и съм пояснил относно преминаването в такава, специализирана, лента. Питането ми е свързано със ситуация, в която вече си в лента, която, законово, позволява движение само в една посока/направление.

 

@bronc

Благодаря ти за изчерпателният отговор! Също за това че си поставил точно закона, потърсих същата информация, но не намерих каквото ми трябва.

 

Изглежда, че законът не го изисква, но такъв тип поведение се очаква от добронамерени водачи.

 

Благодаря за мненията и хубав ден на всички!

 

Поздрави


  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни