Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Пожарогасител в колата

анкета

  • Please log in to reply
9 мнения по тази тема

Анкета: Пожарогасител в колата (46 потребител(и) са гласували)

Трябва ли да бъде задължително наличието на пожарогасител в автомобила?

Не можете да видите резултатите от анкетата ако не сте гласували. Моля влезте с потребителското си име и гласувайте за да видите резултатите.

Налагало ли ви се е да използвате пожарогасител в автомобила? (повече от един отговор)

Не можете да видите резултатите от анкетата ако не сте гласували. Моля влезте с потребителското си име и гласувайте за да видите резултатите.

Как се използва пожарогасител?

Не можете да видите резултатите от анкетата ако не сте гласували. Моля влезте с потребителското си име и гласувайте за да видите резултатите.
Глас Гостите не могат да гласуват

#1 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 21 август 2017 - 18:04

Натъкнах се на спор - българин, който живее извън страната, идва в България с автомобил с чужда регистрация и го глобяват за това, че няма пожарогасител в автомобила. От там се поинтересувах и се оказа, че поне в Европейския съюз единствените държави, в които е задължително да имаш пожарогасител са Белгия и България (ако някой има различна информация, да сподели), като има известен нюанс - в Белгия е задължително само за автомобили с белгийска регистрация, докато в България е задължително за всички три и четири колесни превозни средства:

Чл. 139. (2) Движещите се по пътя три- и четириколесни моторни превозни средства се оборудват и със:
1. обезопасителен триъгълник;
2. аптечка;
3. пожарогасител;
4. светлоотразителна жилетка.


Факт е, че в други държави в Европа има други странни изисквания, като наличие на чукче за разбиване на стъкло и нож за прерязване на колани за безопасност или наличие на т.нар. дрегер или тест за алкохолно съдържание. ПОнеже пътувам из доста държави и съм имал известни сблъсъци с пазителите на реда, превантивно съм оборудван и с тези допълнения, както и с кабели за акумулатор и въже за теглене, въпреки, че не са задължителни. Имам и 2 кг. сух пожарогасител, истински, а не от тези тип дезодорант, интересувал съм се как се използва и съм се интересувал какво се прави и какво не се прави при гасене на горящ автомобил, но това съм си аз.

Противниците на пожарогасителите твърдят,

  1. че пожарогасителят изисква постоянна поддръжка и контрол на състоянието му, в същото време представлява сериозен финансов разход, както закупуването, така и поддържането;
  2. в същото време - автомобилните пожари са относително рядко срещани;
  3. не на последно място - използването на пожарогасител изисква познания;
  4. посочва се също, че различните видове пожари изискват различни типове пожарогасители;
  5. ако не е закрепен здраво в автомобила има по-голям шанс при катастрофа да те убие (ако те удари по главата), отколкото да те спаси ако колата пламне.

Бих оборил горните твърдения, като посоча че

  1. пожарогасителят далеч не е единственото, което изисква поддръжка в един автомобил;
  2. инцидентите при които аптечката би спасила човешки живот също са относително редки, но хората не искат да чакат линейката, защо да искат да чакат пожарната?
  3. използването на аптечката също изисква познания, но това не я отменя;
  4. т.нар. прахови пожарогасители са подходящи за почти всички видове възпламеняване, които могат да настъпят в автомобил, могат да гасят както ел. инсталации, така и горящи петролни продукти без проблеми
  5. е, с това поне съм съгласен, но просто трябва да е правилно закрепен.

Поддръжниците на наличието на пожарогасители пък посочват:

  1. може да спаси човешки живот;
  2. разходът по поддържането на пожарогасител не са чак толкова големи - зареждането му струва между 3 лв. и 9 лв, и заверката на паспорта важи 2 години;
  3. По-добре да го имаш и да не го използваш, отколкото да ти потрябва и да го нямаш;

  • 3

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#2 cyberpig1

cyberpig1

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2027 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    PK3333PK
    BT1111KK
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 21 август 2017 - 22:47

интересно ми е за 3-колесните :) има мотори ( скутери ) с по 3 колела , който се регистрират и се карат като автомобил с категория В. там сигурно 200ml пожарогасител най-много може да се събере по някой джоб. добре е поне, че не са специфицирали минимално количество и капацитет на гасителя ;) 


  • 0

#3 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 22 август 2017 - 08:17

 Пожорогасителя е нужен, обаче 95 процента от хората нямат идея как се използва, нито какъв тип пожорогасител за какъв тип пожар е и т.н. Добре че в колите се слага прахов, той е най-дуракоустойчив и поне не можеш да си ампутираш пръстите както с  CO2 например. Обаче за запалено разлято масло или бензин праховия не е най-добрия гасител, макар и да може да свърши работа.


  • 0

#4 sami

sami

    Администратор

  • Администратори
  • 2839 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Дармщат
  • Автомобил:
    W215 CL500
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 22 август 2017 - 13:21

Май и в Гърция също искат пожарогасител. Иначе аз имам Глориа 1кг на стойка под шофьорската седалка.

 

Имам и 2кг Глориа, която разхождах едно време в багажника. Иначе съм ползвал автомобилен пожарогасител за гасене на горяща пералня.

 

Най-важното което трябва да се знае за праховия пожарогасител е, че след като започнеш да пръскаш не трябва да спреш докато не го изразходваш целия. Клапана не може да се затвори плътно вече и дори да го изразходваш на момента, азота с който е напълнена бутилката ще изтече в рамките на минута и става негоден пожарогасителя.

 

В офиса имаме CO пожарогасители и те си имат фунии за насочване. С тях не знам как можеш да си ампутираш пръстите. Аз лично съм ги тествал за правене на сух сняг и изстудяване на каса бира.


  • 0

#5 Bokouser

Bokouser

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 637 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E350 CDI BlueEFF Avantgarde
    CL203 SportCoupé

Публикувано 22 август 2017 - 14:14

И за изстудяване на интеркулера преди "дръпка"


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 1

#6 hammer^BaTe

hammer^BaTe

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 5564 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Дружба Сити :D
  • Автомобил:
    2004 W211 E55
    1995 W140 S500L - ex
    2014 W124 E500 - ex
    1996 W140 S350TD - ex
    1994 W124 E250D - ex
    1982 W201 190D - ex
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 23 август 2017 - 08:40

Това последното е добра идея.. можем да го пробваме на Дракон :D


  • 0
Scientists have finally discovered what's wrong with the female brain : On the left side, there is nothing right, and on the right side, there is nothing left... :)

#7 Linkestis

Linkestis

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 225 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:London
  • Автомобил:
    CLS 320 CDI
    C 220 CDI

Публикувано 23 август 2017 - 23:35

Тук в Англия пожарогасителя не е задължителен.За разлика от Франция...няма път в който да не слезна от ферибота и малко преди Белгия да не ме проверят.Пожарогасител,тест за алкохол,въже и жилетка.Както и лепенките за фаровете.


  • 0

#8 IIVVOO

IIVVOO

    Член на МБКБ

  • Модератори
  • 2370 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 27 август 2017 - 00:14

И за изстудяване на интеркулера преди "дръпка"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ще е голям купон да се види

За охлаждането с пожарогасител единствено може да стане по един начин,но не си го обяснил.Надявам се да го знаеш    :)

 

прахов пожарогасител :  ABC за автомобили - Праховите пожарогасителите се използват като основно средство за гасене на пожари от клас A ( твърди горящи и тлеещи вещества ), клас B ( горящи течности ) и клас C ( горящи газове ).

С прахови пожарогасители се оборудват складове и производствени помещения, бензиностанции, гаражи, магазини, автомобили, камиони и селскостопански машини. Не се препоръчва използването на прахови пожарогасители за гасене на пожари, възникнали на оборудване, което може да се повреди или да се развали вследствие на попадане на прахови частици в него.

 

Сега са много модерни бомбите ABC, но за съжаление ги няма в БГ. Те са скъпи и в чужбина, а тук ще са ... Присъствал съм на демонстрация в чужбина и оплезих език като видях как за 3 секунди потуши всичко. Но и това което е, че те са за еднократна употреба и няма как да минават преглед.

Леко Топче с големината на гюле:

Wholesale-automation-ABC-dry-powder-fire

 

п.п. Това което разбрах преди три седмици е, че в България при проверка на пожарогасителя ти го прецакват. Във фирма SOLTI. Пожарникарят, който прави проверката се изпусна и НИ каза следното след като му зададох въпрос защо италианските пожарогасители Gloria (първоначално 6г а и след това през 6г ама в Италия) имат по голям срок от техните на фирма SOLTI (първоначално 1г както и след това на 1г) и т.н.   ОТГОВОР: "Gloria са водеща фирма и използват качествен прах и в точни пропорции"  Въпрос: А на Solti не е ли такава прахта? Отговор: мълчание.

И какво излиза : аз им нося всяка година поне по 8 пожарогасителя Gloria от по 6кг . Проверката се състои: отваряне и изсмукване на прахта, слагане на нова прах, проверка на патрона, проверка на клапа и маркуч.  Демек фирма SOLTI ми взима хубавата прах и ми слага талк(примерно).

Съвет от мен : Не ходeте във фирма SOLTI !

За често пътуващите в цивилизованите държави, ако си правите заверката тук в БГ изисквайте Международна лепенка


  • 1

#9 Bogi

Bogi

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 466 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Дупница- 60169
  • Интереси:стари двуврати
  • Автомобил:
    US 1972 280SE 4.5
    US 1972 250C
    US 1972 280C
    EU 1984 500SEC
    US 1989 560SEC
    US 1998 CL500
    EU 1999 CLK320
    US 2008 S550

Публикувано 05 декември 2018 - 02:53

В Америка на колата нито пожарогасител търсят нито тригълник или аптечка.

Нищо

 

На камиона търсят да имам зареден пожарогасител и 3 броя триъгълници.

Аптечка не търсят, макар че аз си имам лепенки и апче за глава винаги :)


  • 0

сесшисе ?


#10 Д. Пеев

Д. Пеев

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 465 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Перник

Публикувано 05 декември 2018 - 22:38

В норвегия срокът им е 2г.
След това нов, старият се носи в определени пунктове за предаване на опасни материали (безплатно).
  • 0

Стресни се, племе закъсняло! Живейш ли, мреш ли, ти не знайш! След теб потомство иде цяло - какво ще да му завещайш?

                                                                                      

                                                                                                                                                                                               Иван Вазов.





0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни