Към съдържанието

  •  

Снимка
* * * * * 1 гласа

Глобите при пътни нарушения в Бг


  • Please log in to reply
29 мнения по тази тема

#1 IIVVOO

IIVVOO

    Член на МБКБ

  • Модератори
  • 2370 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 18 август 2017 - 16:55

В населени места за превишаване с:

  • 10 км/ч - глоба 20 лв.;
  • от 11 до 20 км/ч - глоба 50 лв.;
  • от 21 до 30 км/ч - глоба 100 лв и отнемане на 2 контролни точки;
  • от 31 до 40 км/ч - глоба 400 лв и 6 точки;
  • над 40 км/ч - глоба 600 лв и 12 точки;
  • над 50 км/ч - глоба 700 лв, за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч глобата се увеличава с 50 лв и три месеца без книжка и 16 точки.

Извън населено място за превишаване с:

  • 10 км/ч - глоба 20 лв.;
  • от 11 до 20 км/ч - глоба 50 лв.;
  • от 21 до 30 км/ч - глоба 100 лв, и отнемане на 2 контролни точки;
  • от 31 до 40 км/ч - глоба 300 лв и 6 точки;
  • от 41 до 50 км/ч - глоба 400 лв и 12 точки;
  • над 50 км/ч - глоба 600 лв, за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч глобата се увеличава с 50 лв и 16 точки.

Паркиране

  • Паркиране на място за инвалиди, без водачът да има това право - глоба 200 лв.
  • Паркиране в паркове, градини, детски площадки, площи, предназначени само за пешеходци, и на тротоари - глоба от 50 до 200 лв.
  • Паркиране в зоната на пешеходна пътека - глоба 50 лева и 3 контролни точки.
  • Престоява или паркира като втори ред в активна лента за движение - глоба 50 лева и 4 точки.
  • Паркиране на спирка - глоба от 20 до 150 лева и 3 контролни точки.
  • Неправилно паркиране - 20 лева.

Без винетка

 

Лек автомобил - 300 лева.

Превозно средство за превоз на пътници с 8 места, без мястото на водача - 600 лв.

Превозно средство, предназначено за превоз на пътници с повече от 8 места за сядане, камиони с допустима максимална маса 12 или повече тона - 1500 лв.

Камион с две и повече оси с технически допустима максимална маса 12 или повече тона - 3000 лв.

 

Маневри и разположение на пътното платно

 

Неправилно престояване - глоба 20 лева.

Нарушение на правилата за разположение на превозно средство върху платното за движение - глоба 20 лева и 2 точки.

Нарушава правилата за движение назад - глоба 20 лева.

Неправилно престояване - глоба 50 лева.

Движение в BUS лента - глоба 50 лева.

Каране по релси и нарушаване на правилата за преминаване през железопътен прелез - глоба от 20 до 150 лв и 4 контролни точки.

Необозначено спряло на платното превозно средство - глоба 150 лв и 6 точки.

Неосигуряване на преминаване на превозно средство със специален режим на движение - глоба 150 лева и 6 контролни точки.

Каране в насрещното по автомагистрала и скоростен път - без книжка за срок от три месеца и глоба 1000 лв. При повторно нарушение половин години без книжка и глоба 4000 лв.

 

Не спазване на знаци

 

Не спира на знак STOP - глоба 20 лева и глоба 7 точки.

Неправилно включване в движението, неправилно престрояване, неправилно изпреварване, не спазване на предимството - глоба 20 лева.

Навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство, или се движи в забранената посока на еднопосочен път - глоба 30 лева.

Неправилно изпреварване без опасност за движението - глоба 30 лева и 4 точки.

Не спазване светлинните сигнали на пътните светофари и сигналите на регулировчика - глоба 50 лева и 4 точки.

Неспазване на пътни знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението - глоба 150 лева и 6 контролни точки.

Преминаване на червен сигнал на светофара - 100 лева и 10 контролни точки. При повторно нарушение глобата е 200 лева и книжката се взима за месец.

Не осигурява предимство, когато преминава през пешеходна пътека - глоба 100 лева. При повторно нарушение глобата е 200 лева и книжката се взима за месец.

 

Катастрофа

 

Катастрофа заради движение с несъобразена скорост и неспазване на дистанция - глоба до 200 лв и 3 точки.

 

Гуми

 

Глоба 50 лева се налага за управление на моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми и 6 контролни точки.В периода от 15 ноември до 1 март колите трябва да са с предназначени за зимни условия гуми, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм.

 

Документи и проверка

 

Не носи свидетелство за управление, контролен талон и талон на превозното средство - глоба 10 лева.

Не носи документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" - глоба 10 лева.

При отказ да се предадат документите за проверка - отнемане на книжката за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв.

Управление на моторно превозно средство при отнета книжка - глоба от 100 до 300 лв.

Управление на моторно превозно средство без книжка - глоба от 100 до 300 лева.

Осуетяване на извършването на проверка от органите за контрол - отнемане на книжката за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв.

Отказ да се изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението - отнемане на книжката за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв.

 

Алкохол

 

При концентрация над 0.5 до 0.8 промила включително - 6 месеца без книжка и глоба 500 лв, отнемат се и 10 контролни точки.

При концентрация над 0.8 до 1.2 промила включително - година без книжка и глоба 1000 лв.

При повторно нарушение книжката се отнема за една до три години и се налага глоба от 1000 до 2000 лв.

При отказ за проверка за алкохол и/или наркотици - отнемане на книжката за до две години, глоба 2000 лв и отнемане на 12 точки.

Предоставяне на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление, употребило е алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози - глоба от 100 до 300 лева.

 

Участие в гонки

 

Водач, който организира или участва в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване, или ги ползва за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 12 месеца и глоба 3000 лв.

За повторно нарушение санкцията е без книжка за срок от три години и глоба 5000 лв.

 

Други

  • Неправилно използване на звуков сигнал в населено място - глоба 10 лева.
  • Изхвърля от превозно средство предмети или вещества, които замърсяват пътя - глоба 30 лева и 5 контролни точки.
  • Закъснение за технически преглед - глоба до 50 лв.
  • Управление на моторно превозно средство с емисии на вредни вещества над нормите или с неизправно шумозаглушително устройство - глоба до 50 лева
  • Използване на антирадар - глоба до 50 лева
  • Поставен на неправилно място номер - отнемане на книжката за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв.
  • Управление на превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е без номера - без книжка от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв.
  • Използване на сигнали, предвидени за автомобил със специален режим на движение - отнемане на книжката за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв.
  • Използване на мобилен телефон по време на управление на превозно средство - глоба 50 лева и 6 контролни точки
  • Непоставен предпазен колан - глоба 50 лева и 10 контролни точки.
  • Превоз на деца в нарушение на изискванията - глоба 50 лева
  • Управление на превозно средство с нечетлив или закрит регистрационен номер - глоба 50 лева.
  • Глоби за велосипедисти, пешеходци и пътници
  • Управление на велосипед без светлоотразителна жилетка - глоба 10 лева.
  • Преминаване от пешеходец през огражденията от парапети или вериги - глоба 50 лева. Всички други нарушения на пешеходците се санкционират с глоба от 20 лева
  • Пътуване без колан или каска - глоба 50 лв.

  • 3

#2 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 18 август 2017 - 21:57

Адмирации за темата!

 

Може ли източник.

В ЗДВП, както и в Правилника за прилагане на ЗДВП не намерих 4мм дълбочина на грайфера. В актуалните версии на сайта на АПИ и на МВР също не личи да има промени...


  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#3 IIVVOO

IIVVOO

    Член на МБКБ

  • Модератори
  • 2370 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 18 август 2017 - 22:37

ЗДВП (закон за движение по пътищата)

 

Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:

1. технически изправни;

2. (изм. - ДВ, бр. 68 от 2013 г., в сила от 2.08.2013 г., бр. 14 от 2015 г.) с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението;

3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) обозначени със съответните опознавателни знаци;

4. (нова – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март.

 

 

ДВ (Държавен Вестник) 


  • 2

#4 niki7111

niki7111

    BBQ chef

  • Замразено членство
  • 1012 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:софия
  • Автомобил:
    c180 S202 97.-продадена
    Seat Leon 04г.- продадена
    Audi A3 01.-продадена
    E320 4matic 00г.-ex.
    Hyundai Tucson 4х4 05г.
    Hyundai Santa Fe 4x4 V6-new
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 19 август 2017 - 07:02

Браво Иво.

Надявам се да я обновяваш когато променят или допълват с изменения закона.


  • 0
Публикувано изображениеПубликувано изображение

#5 IIVVOO

IIVVOO

    Член на МБКБ

  • Модератори
  • 2370 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 19 август 2017 - 08:26

Надявам се и Вие да се включите в допълването или обновяването


  • 0

#6 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 19 август 2017 - 08:35

Супер тема и аз съм доволен да го видя така прочетено :) Нямаше ли законова спънка, при която не могат да ти отнемат точки след снимка с камера?


  • 0

#7 Boche

Boche

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 102 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Севлиево
  • Автомобил:
    Clk320 / W208

Публикувано 19 август 2017 - 14:28

Колеги аз вече го отнесох! Много внимавайте и спазвайте наистина ограниченията във и извън населени места глобите са много солени,а в населени места нещата вече са ужас.Лично в моя случай след Сливен извън населено място при ограничение 60 съм минал с 131 км/ч.Електронен фиш в размер на 800лв. с гратисен период ако се плати до 14 дена 560 лв.

За 10 годишен стаж зад волана това ми е първото такова сериозно нарушение и се надявам и да е последното.Наистина внимавайте много тея 5 мин. с които ще стигнете по-бързо не си заслужават.... 


  • 1

#8 vonko1988

vonko1988

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1717 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    който носи кеф :)

Публикувано 19 август 2017 - 14:53

Щом културен шофьор като тебе са нашили така смятай колко е справедлива тази система. Камери сложени за хранилка на държавния бюджет. Ей затова си струва да си купиш най-добрия детектор и на пук да шибаш системата. Не могат ме накарат да карам с 60км извънградско и 2000лв глоба да ми лепнат.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Този пост е редактиран от vonko1988: 19 август 2017 - 14:54

  • 0

#9 hammer^BaTe

hammer^BaTe

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 5564 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Дружба Сити :D
  • Автомобил:
    2004 W211 E55
    1995 W140 S500L - ex
    2014 W124 E500 - ex
    1996 W140 S350TD - ex
    1994 W124 E250D - ex
    1982 W201 190D - ex
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 20 август 2017 - 13:02

А тук може да проверите ако имате задължения към КАТ
 

https://e-uslugi.mvr.bg/


  • 1
Scientists have finally discovered what's wrong with the female brain : On the left side, there is nothing right, and on the right side, there is nothing left... :)

#10 Pe6o666

Pe6o666

    極真会館

  • Потребители на форума
  • 2222 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Интереси:Apple & Mercedes
  • Автомобил:
    ML 270 CDI '02
    ML 320 CDI 4matic '05
    S 500L 4matic '06
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 октомври 2018 - 14:03

Такаа...получих писмо от НАП, съобщение за доброволно изпълнение.

В 7 дневен срок да платя доброволно феноменалната сума от 20 лв.

Това добре.

Фиша е от 14.08.2017

Обаче...спомням си кога и къде стана. 

Също така, помня че веднага го платих, 11 минути след съставянето :)

Добре че си пазя и фиша и бележката от изи пей.

Не се хваля, а ми се иска, ако някой е имал подобна случка да каже какво да правя.

Звънях на телефон някакъв ама не отговарят.

С КАТ или с НАП да се разправям?!

Благодаря


  • 0

#11 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 октомври 2018 - 14:55

Аз имах такъв случай, не съм имал дори и фиш.
Разправях се с НАП, т.е. платих им го директно и готово.
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#12 Pe6o666

Pe6o666

    極真会館

  • Потребители на форума
  • 2222 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Интереси:Apple & Mercedes
  • Автомобил:
    ML 270 CDI '02
    ML 320 CDI 4matic '05
    S 500L 4matic '06
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 октомври 2018 - 14:58

Ем аз съм го платил.

И документ имам.

Няма да им дам още двайсетачка, евал съм ги :D


  • 0

#13 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 октомври 2018 - 15:03

Ако имаш свободно време, направи си веселото. Аз го нямах и предпочетох да ги платя, вместо да изгубя минимум половин ден в КАТ и още толкова пак в НАП.
  • 1

Audi_A4_avatar.gif


#14 ivancho

ivancho

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 202 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Петрич
  • Автомобил:
    W124 E200

Публикувано 12 октомври 2018 - 15:05

С КАТ или с НАП да се разправям?!

С НАП. И на баща ми му пристигна подобно писмо от НАП, пак за фиш от 20лв., който той бе платил на 2-3 ден след съставянето му. Пазеше си бележката от плащането. Обадих се на посоченият телефон в НАП, поискаха ЕГН, след което казаха, че ще проверят в системата на КАТ. След което - "да наистина е платена глобата, сега ще го отметнем и готово".


  • 1

#15 IIVVOO

IIVVOO

    Член на МБКБ

  • Модератори
  • 2370 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 12 октомври 2018 - 15:31

отиваш в нап,представяш оригинал на платежното и им даваш копие на същото.

В НАЙ-МНОГО 3 дневен срок трябва да изчезне.

Аз като не пазех платежното за 330лв. :) платих я глобата втори път.Една година след това ми трябваше документ че нямам задължения и ... стои си 330лв обаче вече на съдя изпълнител.Жената от нап звънна на въпросния обясни му( първо тя после аз) и чак тогава премахнаха задължението.

Още пазя бележката от банката дето платих втори път.

:)

:)


  • 2




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни