Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Вентилирани седалкиDIY


  • Please log in to reply
40 мнения по тази тема

#1 Goche

Goche

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 48 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Севлиево
  • Автомобил:
    W202 C180 - ех
    W219 CLS500

Публикувано 04 септември 2016 - 10:21

Привет на всички! Интересува ме дали някой се е занимавал с подобен кит като този http://www.aliexpres...2a-4c88ea663556 да го вгради в предните седалки, разбира се при перфорирана кожа.


  • 0

#2 Krasi.Martinov

Krasi.Martinov

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 889 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofiq
  • Автомобил:
    W212 350cdi 4matic

Публикувано 04 септември 2016 - 16:11

Трудна работа, ще стане поредната цигания. Трябва да смучат въздух вентилаторите първо, второ сигурно като всичко китайско ще изкарат 1г. макс...
  • 0

#3 Goche

Goche

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 48 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Севлиево
  • Автомобил:
    W202 C180 - ех
    W219 CLS500

Публикувано 04 септември 2016 - 16:51

Питането ми е свързано с това, че искам да взема Clk 209, но в момента има само едно на пазара с тази екстра за 16,5к лв, а толкова пари не мисля да давам за 10+годишен дизел(320-ка, като цял не съм фен и на дизела). Познат с 220-ка с въпросната екстра ме вози няколко пъти и честно казано искам другата ми колата да я има.


  • 0

#4 Praetorian

Praetorian

    Salat Küchenchef

  • Потребители на форума
  • 1682 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Europe
  • Интереси:Немски премиуми задължително с резервна гума.
  • Автомобил:
    W212, R56

Публикувано 04 септември 2016 - 17:19

На вентилаторите им трябва основно студен въздух от климатика, за да ти се охлажда гърба. Тяхната функция е само да придвижват въздуха от климатика през седалката към теб, а не да те обдухват като стаен вентилатор (ориентирай се той колко вата е и на колко волта работи, за да имаш охлаждащ ефект от него).

 

Защо не си търсиш читав автомобил, независимо с или без екстрата, а след това да се разровиш по моргите за оригинален салон с тази екстра и да го монтираш в последствие?

 

Като време, труд и качество на изпълнението даже може да ти е по-изгодно.


  • 0

#5 Goche

Goche

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 48 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Севлиево
  • Автомобил:
    W202 C180 - ех
    W219 CLS500

Публикувано 04 септември 2016 - 17:28

На вентилаторите им трябва основно студен въздух от климатика, за да ти се охлажда гърба. Тяхната функция е само да придвижват въздуха от климатика през седалката към теб, а не да те обдухват като стаен вентилатор (ориентирай се той колко вата е и на колко волта работи, за да имаш охлаждащ ефект от него).

 

Защо не си търсиш читав автомобил, независимо с или без екстрата, а след това да се разровиш по моргите за оригинален салон с тази екстра и да го монтираш в последствие?

 

Като време, труд и качество на изпълнението даже може да ти е по-изгодно.

За да има ефект трябва да има някакъв вид тръби от климатика които да отиват към седалката ?


  • 0

#6 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 04 септември 2016 - 18:19

Въдуховоди,да.На гърба на седалките трябва да има отвори .
И на мен ми се струва,че най-добре е с втора употреба салон.
  • 0

#7 mradulov

mradulov

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3721 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Автомобили
  • Автомобил:
    S203 220CDI Автоматик 2005г.

Публикувано 04 септември 2016 - 18:35

Извинявайте за офтопика, ама понеже съм с една невралгия и дори климатика рядко включвам, тая екстра не е ли съпроводена с болки в гърба? На новата ми кола съм с кожа(не е перфорирана) и винаги слизам с мокър гръб, та си мисля нещо ако ми духа на мокрия гръб, значи няма да мога и да сляза, някой има ли опит?
Карал съм една две коли с тая екстра, ама никога не съм се пристрашавал да я пусна.
Виж масаж на седалките е друга бира, дано някой ден се замогна да си го позволя...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Този пост е редактиран от mradulov: 04 септември 2016 - 18:35

  • 0
Mercedes-Benz - Unlike any other!

#8 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 04 септември 2016 - 18:41

Ами той смисъла е сигурно да не ти се изпоти гърба.
И аз не съм карал с такава екстра.
  • 0

#9 Goche

Goche

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 48 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Севлиево
  • Автомобил:
    W202 C180 - ех
    W219 CLS500

Публикувано 04 септември 2016 - 18:51

Там е работата, че с тази екстра не ти се мокри гърба и кръста, затова и държа на нея. Колкото и да е хубав климатика, кожата си спарва лятото(поне в моя случей кръста). Казвате да търся друг салон, а какво става с въпросните въздуховоди, някой запознат ли с положението им. Търся из mbworld форума и за сега видях само една тема с въпростни китайчета, но бедна от към информация. 


  • 0

#10 mradulov

mradulov

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3721 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Автомобили
  • Автомобил:
    S203 220CDI Автоматик 2005г.

Публикувано 04 септември 2016 - 19:01

Може да звучи искермо и лично, ама съм толкова стар, че даже и да ми е сух гърба, ако ми духа къдет не трвбе съм болен за 10 минути. Това е и причината да съм карал коли(не притежавал, карал) с тая екстра и да не съм я пускал. На едно кабрио се наиграх с "топлия шал" и после два меаеца бях на Нимезил(с уиски, иначе не помагаше) . От тогява всичко що духа се изключва.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Този пост е редактиран от mradulov: 04 септември 2016 - 19:02

  • 0
Mercedes-Benz - Unlike any other!

#11 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 04 септември 2016 - 19:07

Чак пък много стар...
Направо си си цепеняк :)
  • 0

#12 mradulov

mradulov

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3721 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Автомобили
  • Автомобил:
    S203 220CDI Автоматик 2005г.

Публикувано 04 септември 2016 - 19:29

Хе-хе, мерси колега :) Да ти се връща стократно :), ама 40-така е толкова голям в предния джам, че вече съм се примирил с реалността :)
Иначе по акъл все съм си на 17...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
  • 0
Mercedes-Benz - Unlike any other!

#13 Praetorian

Praetorian

    Salat Küchenchef

  • Потребители на форума
  • 1682 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Europe
  • Интереси:Немски премиуми задължително с резервна гума.
  • Автомобил:
    W212, R56

Публикувано 04 септември 2016 - 20:02

Извинявайте за офтопика, ама понеже съм с една невралгия и дори климатика рядко включвам, тая екстра не е ли съпроводена с болки в гърба? На новата ми кола съм с кожа(не е перфорирана) и винаги слизам с мокър гръб, та си мисля нещо ако ми духа на мокрия гръб, значи няма да мога и да сляза, някой има ли опит?
Карал съм една две коли с тая екстра, ама никога не съм се пристрашавал да я пусна.
Виж масаж на седалките е друга бира, дано някой ден се замогна да си го позволя...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Аз по-дълго съм тествал тази екстра на една натоварена 211ка, която за малко да купя. Бях силно възхитен от нея, до момента докато продавачът ми сподели, че когато си пускал обдухването в началото, после ходел по 2 дена схванат. Та затова и аз не съм резервиран, че на моменти заради кръст съм се движил като Робокоп.

 

Но поради лични изкривявания (в прав и преносен смисъл) няма да хулим научно-техническия прогрес, я! :)

 

В интерес на истината на 203ката имах черен кожен салон без обдухване, но перфориран. Не съм имал проблем с изпотяването. На 212ката кожата е плътна и става джвакащо.

Но явно така ще е занапред - производителят ще пести от спецификации на стандартното оборудване, за да минеш на по-скъпите екстри. За сравнение - аудио-темата на pgelev.

 

Колега Goche, в случая и братята немци нямат указание кое-как се сменя. Пише, че са го правили, но дотам.

Това е което ти трябва, според един немски форум за оригинален ретрофит към 211:

- Sitze mit Sitzbelüftung Седалките :)
- SHZ-Steuergerät mit der entsprechenden Funktion. контролните модули
- Leitungssätze vom SHZ-Steuergerät zu den Sitzen кабелите към седалките
- OBF mit Sitzbelüftungstastern / vorhanden бленда за централната конзола
- Leitungssatz zum SHZ-Steuergerät кабели към контролерите

 

За въздуховоди нищо не пише, което ме навежда на мисълта, че седалките може да засмукват (охладен от климатика) въздух в купето откъм гърба и да го засилват напред. Би било прекалено просто и елегантно за стандартите на Мерцедес, но стават и чудеса :)

 

Което пък означава, че първите изречения от първия ми пост са грешни, и теоретично с достатъчно мощна дрелка с голяма корона можеш да си надупчиш седалките и да си сложиш китайските бръмчалки. :)


Този пост е редактиран от Praetorian: 04 септември 2016 - 20:22

  • 0

#14 Krasi.Martinov

Krasi.Martinov

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 889 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofiq
  • Автомобил:
    W212 350cdi 4matic

Публикувано 05 септември 2016 - 07:06

Екстрата я ползвам рядко, пуснеш ли я като седнеш няма проблем, обаче изпотиш ли се и я пуснеш.... Потвърждавам ефекта е пагубен, два дни бях на системи от болки в кръста. Надуха ме, после се наведох и....
  • 0

#15 shadenfroh

shadenfroh

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 46 Мнения:
  • Пол:не е посочено
  • Град:.

Публикувано 05 септември 2016 - 08:13

Goche, когато търсих 209 за мен (после се отказах да давам 25-30 лева за не много повече кола от 208), съм чел, че тази вентилация не духа въздух от седалката към гърба, а дърпа въздух навътре в седалката и от там навън в купето. Не мога да потвърдя, но виждам логика, иначе на закръглените германски чичковци ще им се схваща кръста и ще се оплакват :-)

 

Аз карам 208 с цяла кожа (designo изпълнение, ако има разлика), не търпя на жега и въпреки това и по 500км съм минавал без спиране и никога не съм имал проблеми. Климатика ми е постоянно включен на 24/25. Моето мнение е, че сериозно си ограничаваш избора на автомобили с тази екстра. В Германия, ако търсиш от там, климатът е по-мек от България и на тях тази екстра реално не им е задължителна, само най-пълните коли я имат.

 

ПП: 16.5 не е ли евтинко? Може ли да видим обявата?


  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни