Към съдържанието

  •  

Снимка

Спират колите без застраховка


  • Please log in to reply
27 мнения по тази тема

#1 Nanko

Nanko

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 60 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    C270 CDI T-mod (S203),
    190E 1.8i (W201)

Публикувано 09 декември 2015 - 15:48

Цялата новина тук: http://www.trud.bg/A...ticleId=5162757

 

Какво ще рече "временно отнемане на регистрацията на МПС"? Ако прескоча тези 15 дни и да кажем след 2 месеца си направя гражданска наново, какво се случва с регистрацията ми? Другия въпрос, какво се случва с данъка на колата? За тези 2 месеца ще ми се приспадне ли данъка? Изобщо как така ги гласуват тия неща без да дават информация. Вчера гледах новините нищо не казаха. Само споменаха за случването на гражданска по интернет. Нищо друго от статията не коментираха.


  • 0

#2 Lambo_Rambo

Lambo_Rambo

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1647 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна/София
  • Автомобил:
    W201 190 '88 3.2 daily
    W201 190 '88 5.0 project car

Публикувано 18 април 2016 - 13:17

Някой има ли прясна информация по въпроса? Според мен е много актуална темата, а никой не е изказал мнение... И аз като много други хора имам няколко МПС-та, от които в момента едно е в движение и се кара, съответно си му плащам гражданска и данък, но на останалите си плащам само данък и не правя гражданска защото не ги карам, повечето буквално стоят на трупчета на двора.. В крайна сметка какво се случва в този случай, спира ли се от движение, после пуска ли се, автоматично ли става, има ли глоби, при пускането трябва ли колата да ходи в кат и тн... Сигурен съм че има хора които са запознати от първа ръка, ако може някой да даде малко разяснения...


  • 0
Follow your own star...

#3 Ivan W210

Ivan W210

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2835 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E320 4MATIC
    E 250 TD
    150hp,1999
    ОГИН БЕШЕ!!!

Публикувано 18 април 2016 - 13:37

Спират мпс от движение, без да взимат номерата и талона. Възстановяването става като се подаде декларация и се представи валидна полица в КАТ. От 1 юни това ще става автоматично( пускането в движение) като се сключи полица, системите на ГФ и КАТ ще си "говорят" помежду си. Данъка си остава, за да не се начислява трябва да се спре мпс от движение, като се върнат табелите и талоните.


  • 0

#4 Lambo_Rambo

Lambo_Rambo

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1647 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна/София
  • Автомобил:
    W201 190 '88 3.2 daily
    W201 190 '88 5.0 project car

Публикувано 18 април 2016 - 13:46

А нещо глоби и тн има ли? Говорим при подновяване на гражданската/регистрацията, а не ако те спрат и си без гражданска. Така както го описваш до колкото разбирам след 1ви юни ще си е все същото както преди, демек като караш правиш гражданска, ако не караш не правиш гражданска и няма проблем.


  • 0
Follow your own star...

#5 Ivan W210

Ivan W210

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2835 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E320 4MATIC
    E 250 TD
    150hp,1999
    ОГИН БЕШЕ!!!

Публикувано 18 април 2016 - 13:52

Глоби...при нас не може да има, в КАТ не знам.


  • 0

#6 Nanko

Nanko

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 60 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    C270 CDI T-mod (S203),
    190E 1.8i (W201)

Публикувано 18 април 2016 - 14:04

 Данъка си остава, за да не се начислява трябва да се спре мпс от движение, като се върнат табелите и талоните.

Като се спре от движение и се върнат табелите и талоните после може ли да се регистрира наново и с какви документи? 


  • 0

#7 daimler1

daimler1

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5183 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна
  • Автомобил:
    в миналото W111 280E 62г.
    W123 230E 83г.
    W 124 220Е,
    W202Т 250 TD 97г.
    W210 E220CDI
    Сега:
    E500T 4-matik AMG
    SL500 R 230

Публикувано 18 април 2016 - 17:45

Като се спре от движение и се върнат табелите и талоните после може ли да се регистрира наново и с какви документи?

С документите които са ти издали от КАТ при спирането от движение.
  • 0

#8 ХаPu

ХаPu

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 2695 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ATV
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 18 април 2016 - 17:54

И технитест!
  • 0
NO PAIN - NO GAIN!

#9 mr Big

mr Big

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 1953 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 18 април 2016 - 21:31

ако има валиден ГТП не е необходим технотест.


  • 0

#10 bat_lambo

bat_lambo

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 267 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Силистра
  • Автомобил:
    190D 2.5;
    190E 2.8 Sportline;
    190D 2.5 Turbo;
    124 320E;

Публикувано 18 април 2016 - 21:36

Правете разлика между дерегистриране (бракуване) и временно спиране от движение. При първото - връщате номерата и дупчат талоните - при второто временно ви спират от движение.

Давам пример за временно спиране от движение - подобно на това, което ще се случва сега ако нямаме ГО. Случи ми се с комшията да ни спрат с неговата кола с пукнат преден прозорец - залепиха стикер - временно спрян от движение и му вземаха малкия талон на колата и незнам си още какво. Казаха, че нямаме право да я караме - да я заключим и да извикаме репатрак - и се наложи да ги дебнем докато си заминат - да се качим отново в колата и да се приберем. На другия ден сложихме ново предно стъкло и минахме през КАТ- платихме си (20 или 30 кинта по спомен) - пак в халето, но не на канала един чичка провери дали сме отстранили неизправността, заради която са ни спрели временно от движение - върнаха ни талона - отлепиха стикера и по живо по здраво.

При бракуването (дерегистрацията) внимавайте какво пишете в заявлението ако искате един ден пак да си я регистрирате. Един приятел така се наигра - спря я от движение (бракува я един вид) с идея един ден пак да я регистрира на ново. Върнахме номерата - продупчиха големия талон ... В заявлението нашия не знам какво беше писал, но не беше правилното ... После ни открехнаха - там в едната графа се избира (не знам дали сега е така) - за съхранение в частен двор. А нашия умник беше отметнал нещо друго - за скраб или за рециклиране ... нещо такова. И после като ходи на ново да я регистрира - освен технотеста имаше и много други главоболия. А по принцип си е само Технотест - общо взето бракувана кола с около 250-300 кинта мисля, че може спокойно да се регистрира на ново.


Обобщено - към днешна дата, колите които се водят на отчет и им се плаща данъка (но нямат активна полица ГО) към края на всеки месец биват подавани като списък от застрахователите към КАТ. Същите биват временно спрени от движение. В последствие ако колата ще се кара - правите си гражданска и минавате през вашия си КАТ, за да си я пуснете отново в движение. Аз не бих разчитал на това - от първи юни пускането в движение да става автоматично след подновяване на полицата ГО. Като си направя гражданска ще мина и през КАТ, за да съм сигурен. Представете си че карате кола с активна гражданска, но временно спряна от движение (вие може да не сте в течение за това - понеже е минал първи юни и се надявате с направата на активна ГО - КАТ да са ви пуснали в движение автоматично - но КАТ са имали някакъв проблем със системата отново ... и т.н.) карате си - спират ви - имате гражданска, платен данък, винетка, преглед, здравни и пенсионни осигуровки, свидетелство за съдимост, здравна книжка и т.н. ... - колата обаче е временно спряна от движение - ами оказва се, че глобата за това в момента е по-голяма от тази за каране без активна полица ГО. И така - не е болка за умиране - не е както го изкараха в самото начало че КАТ ще бракува на мига колите и едва ли не ще дойдат у вас да ти искат талоните и номерата.

Извинявам се за дългия пост - просто съм афектиран от поредната глупост в нашата държава.
П.П. И не вярвам като си направя гражданска и мина през КАТ да ме пуснат в движение отново - да няма някой лев - я таксичка някаква - я за превод нещо към банката ... Да не звуча песимистично, но нашия мил КАТ си го знаем всички ... :beer :beer :beer


  • 1

#11 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 19 април 2016 - 15:59

Аз не го намирам за глупост, напълно адекватно ми се струва.

Нямаш задължителна застраховка, следователно имаш просто движимо имущество, на което си плащаш данъците. МПС-то няма да се движи по пътищата и това е.


  • 1

Audi_A4_avatar.gif


#12 Praetorian

Praetorian

    Salat Küchenchef

  • Потребители на форума
  • 1682 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Europe
  • Интереси:Немски премиуми задължително с резервна гума.
  • Автомобил:
    W212, R56

Публикувано 19 април 2016 - 16:51

Извинявам се за дългия пост - просто съм афектиран от поредната глупост в нашата държава.
 

И аз не мисля, че е глупост. Колите без ГО не трябва да са в движение. Гражданската отговорност е точно за да се поемат щети към другите участници в движението (включително и пешеходци).

 

И нека не гледаме на нещата като на "чудят се как да ни измъкнат парите!".

Какво ще стане, ако някой тарикат без ГО ти потроши колата (не дай си Боже теб!)? Ако е нямал 200 лева за ГО едва ли ще има за обезщетение. Кой ще ти покрие щетите? И тогава пак ще има възклицания от типа "Нема такава държава!"


  • 1

#13 Ivan W210

Ivan W210

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2835 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E320 4MATIC
    E 250 TD
    150hp,1999
    ОГИН БЕШЕ!!!

Публикувано 19 април 2016 - 17:05

По личните ми наблюдения, хубавото е, че тези от "тарикатите" осезаемо намаляха и хората разбират смисъла на една застраховка :)


  • 0

#14 Boych

Boych

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 29 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Наблюдател...
    на темата и манията МВ, с напън да не става брутален, хард извратеняк!
    Привет на всички.
  • Автомобил:
    Мерцедес-Бенц Е-280, 204 к.с. 4-матик, Автоматик, Бензин и ГАЗирана вода.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 19 април 2016 - 17:15

Modder - абсолютно не съм съгласен с теб, приятелю!

 

Така тази застраховка се превръща в допълнителен данък!

Хем по закон - не е данък! Замислял ли си се, какво се случва - КАТ или държавата се използва в полза на тесен застрахователен интерес...

 

Всички видове застраховки са двустраннен (т.е. доброволен) договор и не могат да бъдат задължителни!

Това е противоконституционно, но застрахователното лоби, което е следващ етаж от банкстерското лоби извращават действителността срещу всички...

 

Просто се осъзнай, (освен ако нямаш интереси в застрахователния бизнес).

 

И сметнете - цялото моторизирано население х200 лв. за какъв интерес става дума. А нека да не разчитаме на плащанията им точно от гражданската, защото най-добре може да се говори, след като си бил обезщетен точно от такава застраховка... Почти никак. 

Дълга е обаче темата. Не мисля да споря и не е въпроса в това - човек да е некоректен към другите, а в нещо друго, но спирам до тук. 


Този пост е редактиран от Boych: 19 април 2016 - 17:21

  • 0

#15 Praetorian

Praetorian

    Salat Küchenchef

  • Потребители на форума
  • 1682 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Europe
  • Интереси:Немски премиуми задължително с резервна гума.
  • Автомобил:
    W212, R56

Публикувано 19 април 2016 - 17:35

Шофирането на автомобил и притежаването му нито са задължителни, нито са фундаментални човешки права. Докато неприкосновеността на собствеността и на живота и здравето са. За лош късмет едните са гарантирани в Конституцията, а другите не са.

 

С други думи: никой не те задължава (нито пък ти гарантира) да притежаваш и караш автомобил, но държавата иска в случай на инцидент, който ти си причинил на база на свободния си избор, щетите на околните да бъдат покрити. Туй-то.


  • 1




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни