Към съдържанието

  •  

Снимка
* * * * * 2 гласа

Как да свалим и подменим изгорелите крушки на километража


  • Please log in to reply
27 мнения по тази тема

#1 funkera91

funkera91

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 23 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Mercedes w202 kompressor

Публикувано 27 януари 2015 - 00:18

Здравейте колеги, днес реших да сменя двете ми изгорели крушки на таблото и впоследствие реших да снимам за тези от вас които не са запознати с операцията, която е много лесна.
1. Задължително преди да започнете такава операция, трябва да свалите акумулатора(първо сваляте минусовата клема, а след това плюсовата!!!)
2.След като сте я свалили може да започнете като разглобите кората под волана ето така:
034764538.jpg?r=0
(7 или 8 вита бяха, не помня точно)
 
3. След като я свалите, отдолу ще видите десетки кабели и жици( не се плашете ). Кората се сваля в да избутаме таблото от вътрешната му страна, за да излезе.Гледката която се открива е ето тази:
034764268.jpg?r=0 034764272.jpg?r=0
 
 
4.Бръквате отдолу  и с умерена сила избутвате километража към вас, от левия му ъгъл, докато излезе напред, както е показано на снимката,а след това го хващате отпред в горния му край и го издърпвате постепенно без много сила, докато излезе от таблото:
034764275.jpg?r=0 034764279.jpg?r=0
 
 
5. След като го извадите от таблото ,ще трябва да поставите волана в изправено положение.Само така, километража  може да бъде изваден. Изваждането става като с двата палеца хващате километража от долния му край(отляво и отдясно на волана) и избутвате нагоре и същевременно издърпвате(не е трудно,изисква малко повечко сила и внимание):
034764283.jpg?r=0
6. Вече сме наполовина готови! Ако погледнете отзад ще видите двете букси които са свързани за километража:
034764286.jpg?r=0
Трябва да ги откачите. Това са буксите:
034764288.jpg?r=0
 
7.След като сте ги откачили, отваряте шофьорската врата,завъртате волана на 30 градуса на ляво и изваждате километража.
Така трябва да изглежда вашето табло от вътрешната страна:
034764293.jpg?r=0
 034764290.jpg?r=0
034764297.jpg?r=0
Малките крушки са сини на цвят, марка OSRAM 1.2 W / 12V , а двете жълти са по 2 W. Най - често горящите са тези за осветление на километража,оборотомера, температурата и за ниво на гориво. Именно тези са сините.
Крушките е продават заедно с цокъла и варират от 0.50 ст. - 2 лева. Естествено, обиколих 7  магазина, докато открия такъв модел, защото навсякъде бяха изчерпани и естествено бяха най  - скъпи - 2 лв. за бройка. Изгорялата крушка се сваля с тънки клещи, като се върти обратно на часовниковата стрелка. Подменяте я с нова и я завивате по часовниковата стрелка.
Сега следва мушкане на километража,закачане на буксите и пъхане на километража в таблото. 
Важно!
Закачате първо плюсовата клема, а след това минусовата.
Давате на контакт и проверявате дали всичко свети. Ако всичко е наред, монтирате кората и сте готови.
Цялата процедура отнема около 10 минутки.
Успех!

  • 14

#2 ХаPu

ХаPu

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 2695 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ATV
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 27 януари 2015 - 10:25

ЕВАЛА за темата ударих ти един гоуем + ,дано даима повече потребители като теб.

Благодаря ти от името на всички ,които някога ще прочетата тази тема , нека модераторите да я сложат "важна" за да е лесно откриваема!


  • 5
NO PAIN - NO GAIN!

#3 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 27 януари 2015 - 10:41

Вече е важна. Само една добавка от мен: виждам, че имаш дупки без крушки на таблото отзад. При повечето, тези дупки са запушени с лепенки. Ако са паднали, добре е да се сложат нови, за да не влиза прах от там. Праши се както стъклото отвътре, така и стъпковите мотори и започват да работят кофти!
  • 3

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#4 funkera91

funkera91

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 23 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Mercedes w202 kompressor

Публикувано 27 януари 2015 - 12:32

А това не го знаех, мерси!

Днес се случи нещо странно, като запалих и една от крушките беше изгоряла, по - точно от старите крушки, не от новите. Имам чувството, че километража не може да работи с всички крушки едновременно.Онзи ден като проверявах за изгорели крушки, ми изгоря крушчицата на мигача.Тоест искам дакажа, че винаги гори по една крушчица.


  • 0

#5 vencislav

vencislav

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1547 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    インフィニティ

Публикувано 27 януари 2015 - 13:07

... искам дакажа, че винаги гори по една крушчица.

 

Така е, и аз на W210 свалих таблото за смяна на една крушка и за няколко 

дни се оказа че подмених почти всички . Умора на материала .


  • 0

#6 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 27 януари 2015 - 14:11

С фаровете е същото, ако размърдаш стари крушки и започват да горят скоро след това!
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#7 a_atanasov

a_atanasov

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1713 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:114445

Публикувано 27 януари 2015 - 21:36

Колега ако пазиш изгорелите крушки ги разгледай отблизо. Изважда се стъкленото балонче и на негово място се запоява диод с резистор 2К. След това таблото свети невероятно. Диодите са едни къси, без лупа отпред и разпръскват светлината настрани.

П.С. Никога не съм свалял акумулатора при сваляне на таблото, просто не трябва де дава на контакт с ключа. Както и не съм свалял кората отдолу. Сваля се с едни щипки с Г-образна форма.


  • 1

#8 Вай Басо

Вай Басо

    Бамбашка!

  • Потребители на форума
  • 5604 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W124 220E/E220 тотално рециклиран 2011г

    http://forums.mbclub.bg/topic/31677-/
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 28 януари 2015 - 09:47

Както и не съм свалял кората отдолу. Сваля се с едни щипки с Г-образна форма.

 

 

Насе, ако става дума за 'куките' с които се вади таблото, то те не трябва да бъдат предпочитаният начин за демонтаж, щот риска от нараняване на таблото е много голям.

 

Куките ги използват там където оправданието е времето или по друг начин казано, места на които не щадят чуждата собственост! Лесно ама грешно!

 

Макар и продаван от дилъра, любителският инструмент е много вреден за пластмасата и покритието на корубата http://www.benzworld...ve-dashkt9.jpg 

 

 Лекото разглобяване е по-правилно! - било то под волана или през шлюза за парното!  ;)


  • 2


Вари го,печи го,бенца си е Бенц!

 

Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени!
 


#9 Ванюша

Ванюша

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 637 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пазарджик
  • Автомобил:
    от старата школа

Публикувано 28 януари 2015 - 15:43

Това важи и за W124 бай Васо ,нали. Щото скоростомера ми леко се местеше и има едни драскотинки та ни се знае кои го изкалпазанил.

 

Иначе за опътването не отличен ми ПРЕВЪЗХОДЕН.


Този пост е редактиран от Ванюша: 28 януари 2015 - 15:44

  • 1

#10 vnockov

vnockov

    Прохождащ

  • Нови потребители
  • 9 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:благоевград
  • Автомобил:
    Мерцедес СLK 200 136k.с. 1998г

Публикувано 09 февруари 2015 - 20:25

Към всичко казано по горе искам да добавя така или иначе се сваля таблото може да се сложат и по една шлаухка на всички нулеви ограничители за да се избегне ефекта на заспиване на стрелките т.е. стрелките на километража залепват за ограничителите.Разбира се и почистване на самите стрелки.Ако някой не знае какво е шлаух, това е външната изолация на кабелите изрязана като цилиндърче. 


  • 0

#11 vnockov

vnockov

    Прохождащ

  • Нови потребители
  • 9 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:благоевград
  • Автомобил:
    Мерцедес СLK 200 136k.с. 1998г

Публикувано 09 февруари 2015 - 20:27

Аплодисменти за funkera91 за отличната презентация.


  • 0

#12 sob

sob

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 28 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:гр. Пловдив
  • Автомобил:
    W202, C250D, 1993г.

Публикувано 12 февруари 2015 - 00:33

Наистина е описано много добре, но и аз също ще препоръчам светодиоди. Крушките горят по-често отколкото му се иска на човек. Аз съм със светодиоди от 2010г. и както се казва, вече съм забравил как се сваля таблото. Измислил съм и друго успешно приложение на светодиодите - пълна подмяна на крушките в стоповете (габарит, стоп, задна, заден фар за мъгла) и плафоните. С подходящите светодиоди нещата стават както трябва.


  • 0

#13 sv_trener

sv_trener

    Стъпващ тежко

  • Потребители на форума
  • 477 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Плевен
  • Автомобил:
    C 220 D 1994г. ГНП Bosch

Публикувано 21 февруари 2015 - 00:59

Ако на мястото на крушките бъдат поставени диоди ще се постигне невероятен ефект.

Трябва да се внимава да не се сложи диод на мястото на крушката на акумулатора, защото ще прекъснете възбуждането на алтернатора.

Не станаха с голямо качество снимките, но ефекта се вижда.

Прикачени файлове


  • 0

Шофьорски стаж от 23.07.1987г.Категория B, C, D, E, Т-тб ,Т-кт

 

Шофирай разумно - стигни жив! Пази останалите на пътя!

 

Понякога ми идват такива идеи, че бръмбарите в главата ми стават на крака и ръкопляскат...

 


#14 Mr.Benz

Mr.Benz

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 185 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Бенцове,камиони,мотори
  • Автомобил:
    C200 W202 94'
    (OM 601.913)
    C200 W203 04'
    A170 W168 00'
    190E W201 87'

Публикувано 21 февруари 2015 - 01:18

Поздравление и от мен за темата и старанието.

Не е задължително да се ползват само диодни крушки.

Ето при мен как се получи :

 

Прикачен файл  IMG_1964.JPG   66,79K   37 Брой сваляния

 

Прикачен файл  IMG_1843.JPG   76,88K   28 Брой сваляния


Този пост е редактиран от Mr.Benz: 21 февруари 2015 - 01:20

  • 0

:flagmbcb


#15 sv_trener

sv_trener

    Стъпващ тежко

  • Потребители на форума
  • 477 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Плевен
  • Автомобил:
    C 220 D 1994г. ГНП Bosch

Публикувано 22 февруари 2015 - 20:14

Колега, Mr.Benz,

Сподели ако обичаш с какви крушки си постигнал бялата светлина на таблото.

:beer


  • 0

Шофьорски стаж от 23.07.1987г.Категория B, C, D, E, Т-тб ,Т-кт

 

Шофирай разумно - стигни жив! Пази останалите на пътя!

 

Понякога ми идват такива идеи, че бръмбарите в главата ми стават на крака и ръкопляскат...

 





0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни