Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Емиграция - заслужава ли си???


  • Please log in to reply
82 мнения по тази тема

Анкета: Емиграция - заслужава ли си??? (56 потребител(и) са гласували)

Бихте ли емигрирали

Не можете да видите резултатите от анкетата ако не сте гласували. Моля влезте с потребителското си име и гласувайте за да видите резултатите.
Глас Гостите не могат да гласуват

#31 shotgun600

shotgun600

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3761 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W140 600SEL

Публикувано 04 май 2014 - 12:57

Определено ще имаш по-добри условия за отглеждане на детето, ама се съмнявам да имаш по-добри условия за работа и препитание точно там. Освен това

после задължително трябва да си пратиш детето да учи в университет в друга държава, защото там сигурно няма. Приятелите ти няма да са до теб.

 

Де да знам, тук си имаш всичко - дом, свой бизнес, хубава кола. По-скоро можеш да се напънеш да си купиш нещо като ваканционен имот там, отколкото да се изнасяш завинаги.

Ти си знаеш. Даже от този имот ще можеш и пари да изкарваш, когато не го ползваш, като го даваш на други да го ползват с/у заплащане....


Този пост е редактиран от shotgun600: 04 май 2014 - 12:59

  • 0

#32 ///sasho

///sasho

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 742 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK W208 200 KOMPRESSOR 192 PS

Публикувано 04 май 2014 - 15:28

Рошен хубава дестинация сте избрали. Знам за хора  от друг форум с твоята професия, които са в Америка и с това се занимават и там и доколкото съм чел само добри отзиви.


  • 0

#33 shotgun600

shotgun600

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3761 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W140 600SEL

Публикувано 04 май 2014 - 16:49

Еми то по принцип с тази работа и в България може да се изкарват добри пари,проблема е че много намаля работата респективно се увеличи броя на сервизите.

 

Гледал съм информативно обявити за работа за тази длъжност съобразявайки се средното ниво на заплатите и стандарта за съответната държава и общо взето е добре заплатена.

 

Иначе заплатите в България се движат в диапазона 1500-3000лв. ,което ми се струва доста добре на фона на икономическата обстановка.

 

Преди кризата имаше колеги които и по 6000лв. заплата си докарваха,ама това време мина и замина и изгледи да се върне няма никакви за сега.

 

6 бона? Ама такива като теб, дето сами са си шефове, или става дума за съвсем обикновен служител?


  • 0

#34 ///sasho

///sasho

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 742 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK W208 200 KOMPRESSOR 192 PS

Публикувано 04 май 2014 - 19:31

Ти сериозно ли? Наистина ли се изкарват такива пари от монтйорска дейност?
Ако тук се изкарват такива пари от това, невиждам смисъл на някой с тази дейност да емигрира, защото той с такъв приход тук ще е много над средната класа хора.

Този пост е редактиран от ///sasho: 04 май 2014 - 19:35

  • 0

#35 shotgun600

shotgun600

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3761 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W140 600SEL

Публикувано 04 май 2014 - 19:37

Казах заплата,тоест работят за някой.

 

То и аз и баща ми сме си шефове сами на себе си, ама сме на заплата в дружеството ни...Както и да е, доста ми се виждат 6 бона за такава дейност. 

Би било нормално заплащане, ако ставаше дума за работа в работилници за къстъм проекти като по телевизията - Discovery, History Channel и т.н., където се правят

някакви супер уникални коли и поректи.

То IT специалистите взимат толкова....баси.


  • 0

#36 ///sasho

///sasho

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 742 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK W208 200 KOMPRESSOR 192 PS

Публикувано 04 май 2014 - 20:09

И на мен ми се вижда много, това ако тук е така означава, че в развитите страни трябва да е двойно или тройно за работниците, да не говорим за шефовете на сервизите за какво става въпрос. И какво излиза, за какво да си губим времето да учим за бакалавар и магистър в продължение на години , като може просто да станем автомонтйори и да сме от класата на богатите хора, така ли е?
  • 0

#37 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 04 май 2014 - 21:38

Няма как при положение, че трябва първо български да научите:
МонтЬор, монтЬори и т.н.
Не умаловажавайте, която и да е професия
  • 4

#38 ///sasho

///sasho

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 742 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK W208 200 KOMPRESSOR 192 PS

Публикувано 04 май 2014 - 21:40

Пиша от телефона и нямам всички букви затова го пиша така. Не се заяждай колега, хората разбрахаха какво искам да кажа.по важен от правописа е смисъла на темата , заслужава ли си емиграцията за човек който тук е с нармална работа, дом и кола.

Този пост е редактиран от ///sasho: 04 май 2014 - 21:43

  • 0

#39 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 04 май 2014 - 21:55

Кой е този телефон, който няма всички букви. Любопитен съм :)
Не исках да се заяждам, но тази дума се повтори няколко пъти и не се сдържах. :)
Апропо, вие се заядохте първи с коментара колко пари са много за една професия, а видиш ли за друга било ОК. Както и да е, но правописа за мен е важно нещо, нищо че е тема за емиграция и искате други езици да говорите и други да са ви кумири!
  • 5

#40 rosen sn

rosen sn

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 241 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Шумен
  • Автомобил:
    MERCEDES 560 SEC BRABUS
    MERCEDES 300CE-24, turbo,wide body project - 360 hp
    MB, 350 CLS Shooting brake
    AMG 123 COUPE 320 hp project

Публикувано 04 май 2014 - 22:26

6000 лв са си 32-35 лв на час при 8 часа на ден, 23 работни дни.....
Не е невъзможно ако си добър специалист в нещо, каквото и да е то, даже и канали да отпушваш, всичко зависи от това какви умения имаш и как ги пласираш
А колкото до здравето - то няма цена
  • 0

#41 Lambo_Rambo

Lambo_Rambo

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1647 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна/София
  • Автомобил:
    W201 190 '88 3.2 daily
    W201 190 '88 5.0 project car

Публикувано 04 май 2014 - 23:54

Няма как при положение, че трябва първо български да научите:
МонтЬор, монтЬори и т.н.
Не умаловажавайте, която и да е професия

 

Ако ще се нападаме на основа правопис във форума - явно и ти не знаеш как се пише Омаловажавам. Човека си има причина да е направил грешка - бързал е, мързяло го е да я поправи, или клавишите не са му работели - той си знае, не сме на изпит, няма нужда да се обиждаме на неграмотни, защото така ни било удобно да затапим някой.

 

Аз съм напълно съгласен с колегата за цената на бояджийските услуги, съгласен съм и с гледната точка от другата страна - че не всеки става за бояджия. Само че реалността в България е такава, че необразованите хора често вземат в пъти повече от образованите. Повечето ми колеги (4ти курс строителни инженери) работят (говоря за тези които работят по специалността) за по 400лв на месец, крайно недостатъчно за наем или сметки. Някои от тях преди това работеха по половин-една година незаплатен стаж в съответните фирми, за да ги наемат за по 400лв на месец.. 

 

А в call-центровете ще обсъдим ли какво се случва? :) Имам една колежка която работи по 6 часа на ден за 1200лв на месец без бонусите, без никакво завършено образование :) Приятелката на друг колега работи в call-център, но със немски език - за 3 работни дни в седмицата нощна смяна по 12 часа взема 1800лв месечно, пак без завършено образование.

 

Дет' вика колегата - за какво се трепем да учим.. В България малко работата е като в тоя виц

 

Две мутри си говорят:

- Можеш ли да вземеш сина ми на работа?

- Добре, ще идва веднъж месечно на работа и ще получава 10 000 лв.

- Иска ми се някак си да разбере какво е това работа.

- Добре, тогава ще идва пет пъти месечно на работа и ще получава 2000 лв.

- Абе, иска ми се да разбере как се вадят парите. Не може ли да идва пет дни седмично, четири седмици в месеца, да работи по осем часа и да получава по 400 лв заплата?

- Ееееее, за такава работа хората учат по 5 години.


  • 1
Follow your own star...

#42 Bat Andi

Bat Andi

    Председател на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 1006 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Ловеч
  • Автомобил:
    W201 2.0E
    W201 2.6E (Automatik)
    W140 500SE
    C215 CL55AMG (Kompressor)
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 май 2014 - 01:09

Пиша от телефона и нямам всички букви затова го пиша така. Не се заяждай колега, хората разбрахаха какво искам да кажа.по важен от правописа е смисъла на темата , заслужава ли си емиграцията за човек който тук е с нармална работа, дом и кола.

За мен си заслужава по доста причини. Не че в чужбина няма тъпаци, не че там всички са идеални, но е далеч по спокоен живота отколкото тук.

Нормална работа поне 2,5К на месец, изплащаш апартамент и имаш 211ка примерно. Тръгваш за работа гледаш вятъра носи какви какви ли не боклуци, градинките са кални паркинги, 99% от хората гледат лошо... идеален старт на деня (да вкъщи е хубаво, новичко..) Ставаш на следващата сутрин и гледаш лайсните на броните ги няма... тръгнали са си, защото не си ги залепил, че да се отчупят като тръгнат да ги крадат ...ей и си забравил да разпробиеш винтовете на болтовете захващащи огледалата... просто лош ден. Ще кажете в нормалния свят имат гаражи, имат ама не за да си крият колите от кретени и крадци. 

В интерес на истината, в немско пред нас са  ми чупили емблемата на бенца... е на същата улица се оказа че живеят и едни наши сънародница, а най странното е че бе откъртена след мач на Левски - Литекс и Левски бяха паднали, а колата ми е с номер ОВ.... ама нищо не съм видял сега... може да е бабичката отсреща, или на комшията новия бенц да се е строшил и то да ми е завидял, че карам 190ка ...варианти много  :beer

 

За кол центровете не е баш без образование. Все пак ти трябва език на прилично ниво.. 5 години здраво учене в гимназия (това ако не е образование), защо трябва да си висшист за да си в кол център а и 1200 - 1800 лева са нормални пари за това нещо. Човека е инвестирал в себе си и сега му се връщат. А и щом им ги дават те си ги изкарват с работата, На работодателя не му падат от небето парите и да им ги дава щото са хубави и млади.

Имам близък който все още учи (и той е без образование според Лабо), но от години се интересува от това което работи, чете, дава пари за курсове, блъска се, и сега си изкарва доволно по 70 - 80 000 на година и то не в сивия сектор. Образованието не е тъпата диплома, а е една основа, която ти дава възможност сам да се доразвиваш цял живот.

Има го и този момент, че ако разчиташ на това, което ще научиш от университета и закостенелите мозъци на повечето доценти и професори с лекции от преди 40 години, и не търсиш и не се саморазвиваш докато учиш а и след това... ще си бачкаш за 400 лева като стой та гледай. 


Този пост е редактиран от Bat Andi: 05 май 2014 - 01:15

  • 3

#43 Lambo_Rambo

Lambo_Rambo

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1647 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна/София
  • Автомобил:
    W201 190 '88 3.2 daily
    W201 190 '88 5.0 project car

Публикувано 05 май 2014 - 02:27

Под без образование нямах предвид съвсем без никакво, при положение, че в днешно време си трябва основно образование (8ми клас) за да се придобие свидетелство за управление на мпс, не виждам кой себеуважаващ се родител не би "дал зор" на детето си да изкара следващите 4 години. При положение, че във всяко СОУ се изучава поне един чужд език, при това обикновено на доста над разговорното "здрасти/как си" ниво, мисля че езика също не трябва да се приема за нещо в което си инвестирал. Ако си ходил на уроци и курсове и си инвестирал по някакъв начин (пари, извънучилищно време) във този чужд език - ок, но за тези случаи си има сертификати за удостоверение на нивото, които не се раздават в училище, и малко или много подготовката само в училище не е достатъчна, да речем за английски ниво advanced. Не казвам, че в днешно време трябва да си висшист, за да не умреш от глад (всъщност нещата май отиват точно в обратната посока), но аз ако държа call-център (и идеята ми не е да го напълня с мацки с големи деколтета, че да има кво да бройкам по цял ден) във всеки случай при равни други качества бих избрал човек със висше образование за работата, а не някоя квартална принцеска  на 19-20, която тъкмо е завършила гимназия и парите дето и дава тате не и стигат да ходи на заведение всяка вечер.


Този пост е редактиран от Lambo_Rambo: 05 май 2014 - 02:39

  • 0
Follow your own star...

#44 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 05 май 2014 - 03:28

Ако ще се нападаме на основа правопис във форума - явно и ти не знаеш как се пише Омаловажавам.

Busted :)

Относно емиграцията, ако е чисто икономическа вероятно си струва. В началото на кризата мой приятел архитект се принуди да отиде в Германия по чисто финансови причини. Остана тук без работа. Това, което му се предлагаше беше ниско заплатено (бумът на строителството спря), а имаше семейство да гледа. Сега си е устроен там вече няколко години и едва ли ще се върне.
Но ако си финансово що годе добре, дали си струва тепърва да се бориш и доказваш на място, на което винаги ще си чужд. Това си е въпрос на лично усещане и едва ли има точен отговор.

Тръгваш за работа гледаш вятъра носи какви какви ли не боклуци, градинките са кални паркинги, 99% от хората гледат лошо... идеален старт на деня (да вкъщи е хубаво, новичко..)


И мен това доста ме дразни в родната татковина, но то си зависи до голяма степен от нас хората. Защото българинът има склонност да идеализира "Запада". Навремето всичко вносно беше "по-добро" и се намираше трудно. А сега видиш ли те само полуфабрикати имали и разочарование. Все в чуждата паница....
На мен лично в Германия ми е доста стерилно и не бих отишъл да живея там. Ако свикнеш с времето в Англия (извън Лондон) може да е доста по-приятно. В Испания са си по-близки до нас като манталитет, ама пък там се краде като тук :). Вече нямам познат, който да е бил в Барселона и да не се лишил от услугите на портфейла си. Те си обвиняват румънски наказателни отряди за това, ама все тая. Там е работата, че няма абсолютното по-добро място. То би било много пренаселено и автоматично ще му падне имиджа :)
Наблюдава се и нещо друго на пазара на труда вече. Естествено само при някои професии. Имам приятел, който програмира от вкъщи за холандска фирма, взима европейска що годе заплата и може да си ходи на лятна почивка, където си реши. За мен чужбина си е много хубаво нещо, когато си на екскурзия :)

Този пост е редактиран от drjivago: 05 май 2014 - 03:50

  • 2

#45 mradulov

mradulov

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3721 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Автомобили
  • Автомобил:
    S203 220CDI Автоматик 2005г.

Публикувано 05 май 2014 - 07:58

Ние, Българите, имаме няколко основни проблема, които ще се опитам да опиша накратко:
1. Мърлячи сме: всички ходите по улиците и виждате храчки, фасове, боклуци и т.н.
2. Не дисциплинирани сме, което е следствие от горното, тъй като и контролните органи са мрлячи и всеки е свикнал да му се разминава с някои лев или помощ от приятел.
3. Винаги сме недооценени: 99% смятат, че получават по-малко отколкото заслужават, за сметка на това са мързеливи скатавки с безпочвено самочувствие.
4. Винаги можем и знаем всичко, нищо, че нямаме 1 ден трудов стаж. Леем съвети и мозък в стил старогръцки философи, но никога не поемаме отговорност.

Интересното е, че в момента в който прекрачим границата на нашата татковина, всички гореописани кусуру изчезват, като с вълшебна пръчка, в следствие на което тревата става по-зелена, движението по пътищата е по-спокойно, получаваме 1500-2000 пари в някаква валута и въпреки, че плащаме данъци 40%, а с останалите 800-1000 пари плащаме 500 наем, започваме да се чувстваме хора и ни е хубаво.
Защо?
Защото сме овчи народ. Нима не може да се държим по същия начин в България? Можем, но частта, която не иска да емигрира или не може никога няма да го позволи, а часста която може да емигрира предпочита да емигрира, вместо да се бори с цял народ мърлячи, което аз разбирам и подкрепям.

Аз също бих отишъл да живея в друга държава, при подходящите условия, но за момента не съм ги подсигурил.

Аз твърдя, че добър професионалист се чувства еднакво добре и тук в България и извън страната.

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk 2
  • 3
Mercedes-Benz - Unlike any other!




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни