Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Емиграция - заслужава ли си???


  • Please log in to reply
82 мнения по тази тема

Анкета: Емиграция - заслужава ли си??? (56 потребител(и) са гласували)

Бихте ли емигрирали

Не можете да видите резултатите от анкетата ако не сте гласували. Моля влезте с потребителското си име и гласувайте за да видите резултатите.
Глас Гостите не могат да гласуват

#1 ///sasho

///sasho

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 742 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK W208 200 KOMPRESSOR 192 PS

Публикувано 02 май 2014 - 19:34

В последно време много се замислям на темата емиграция и дали си заслужава да се прави това. Много хора подават документи за зелена карта за САЩ и като ги изберът започва голямото чудене - ами сега какво? Вие какво мислите, бихте ли емигрирали, и къде бихте го направили ако тук имате що годе добра работа за България и нормална заплата, дом и кола?


Този пост е редактиран от ///sasho: 02 май 2014 - 19:36

  • 0

#2 shotgun600

shotgun600

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3761 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W140 600SEL

Публикувано 02 май 2014 - 19:45

Ако тук имам добра работа /според българските стандарти/, дом и кола - не.

 

 

Ако нямах добра работа, но имах дом, който не се намира в първите 3 града по големина в БГ - да, щях да емигрирам.

Бих емигрирал в САЩ.

 

 

 

 

Благодаря на Бог и чукам на дърво, че не съм пред такава дилема.


  • 1

#3 ///sasho

///sasho

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 742 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK W208 200 KOMPRESSOR 192 PS

Публикувано 02 май 2014 - 19:52

Чета по форомите в all.bg  теми на българите в САЩ и първото, което ми прави впечетление, че живота там е работа, работа и пак работа и са пълни с ипотеки, крадитни карти и т.н. и освен за пари за друго не мислят. Това ли наистина е живота на българите на запад?Вярно е , че всеки отива с идеята за по добър живот там, но намират ли го?

 

 

 

 

 

ПС: И Аз благодаря на БОГ, че не съм в положение да съм пред такава дилема.


Този пост е редактиран от ///sasho: 02 май 2014 - 19:55

  • 0

#4 Lambo_Rambo

Lambo_Rambo

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1647 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна/София
  • Автомобил:
    W201 190 '88 3.2 daily
    W201 190 '88 5.0 project car

Публикувано 02 май 2014 - 20:21

Да колега това е. Имам доста наблюдения над наборчетата които учат/работят в чужбина (предимно англия) и виждам какво става - родителите им ги виждат по 2-3 пъти в годината макс, родителите им живеят сами на по 40-45-50 години като някакви 70 годишни пенсионери на село, а някои от тях изобщо не ги виждат, защото нямат пари да се приберат, или защото квартирите им са на договор, и в същото време всеки от тях няма търпение да се върне. Всеки иска да е във варна при техните, на морето, на хубаво време, при приятелите и тн. Никой от познатите ми не се кефи на времето в англия, всеки казва че социалния живот е буквално нулев. Работа почти никой не може да се намери, под работа имам предвид професия по специалността. В шотландия образованието е безплатно, в англия дават кредити, но дори и да е на кредит таксата за университета, парите за общежитие и джобни са по 2000лв на месец, дето мама и тати ги плащат. Цигарите са по 5-6 паунда кутията, алкохола също не е евтин, законите ви е ясно какви са.. Не знам каква заплата трябва да получаваш в англия че да си позволиш кола, хубава квартира и качествен живот, предполагам поне 3000 паунда. Хората в българия пискат че тук е кофти, но не знаят какво е в чужбина. Образованието като качество според мен не е по-добро от българското, но е доста по-стриктно, няма такива да влачиш изпити, или като в унсс или винса студентите да са на редовно обучение и успоредно да си имат работа на пълен работен ден, а в университета да се ходи само за изпитите. Никога не бих емигрирал, дано не ми се налага, след време и децата ми не бих пратил в чужбина, дори и да го пожелаят. Освен това няма как да стане да си изпързалям колата на някой завой в англия, или да направя донът на някой полион, и да ме опандизят или да ми конфискуват колата. В българия всеки се оплаква че законите били гадни, но никой не цени свободата. Не виждам просто нито една причина да отида в чужбина, нищо не ме влече на там.


  • 5
Follow your own star...

#5 Cougar

Cougar

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 243 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Plovdiv
  • Интереси:Мерцедеси, Кучета
  • Автомобил:
    W108 250 S 69' - pickUp
    W116 450 SEL 6.9 75' - RESTORATION
    W124 230 CE 89' - Black Dream
    W210 220 D 97' - Franky

Публикувано 02 май 2014 - 20:28

Само да попитам - В България на някой от четящи/коментиращи по нормалния начин нещата получават ли му се? Говоря комплексно за всичко - образование, работа, дом, бизнес. Без помощ на родители/чичовци/стринковци/лели/познати/НАШИ ХОРА/ЕДИН С ВРЪЗКИ ТАМ и т.н.?


  • 1
Публикувано изображение

#6 shotgun600

shotgun600

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3761 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W140 600SEL

Публикувано 02 май 2014 - 20:46

Е то без помощ от някъде никъде не става. Най-малкото ще те побутнат родителите в началото, с колкото могат....


  • 0

#7 Lambo_Rambo

Lambo_Rambo

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1647 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна/София
  • Автомобил:
    W201 190 '88 3.2 daily
    W201 190 '88 5.0 project car

Публикувано 02 май 2014 - 20:56

Човек, няма да говоря за българия защото тук от първа ръка мога да коментирам само за образованието, за работа/бизнес няма да коментирам защото някои хора под работа разбират да помогнат на тати да си подред документите, други под бизнес разбират да си имаш собствена фирма и да си шеф. Дом нямам, живея в жилищата на родителите ми в софия/варна.

 

Но за англия мога да ти гарантирам, че ще ако отидеш без пари и нямаш помощ от роднини или приятели ще умреш от гладн или студ като улично куче на първия месец ако не и на първата седмица. Студентите там могат да работят по ограничен брой часове, и на такива пари че дори джобните за кафенце/пица не могат да си покрият, да не говорим за цигари. Нито един от приятелите ми не успя да си извади разрешително да работи в англия (с чужденците не става ей така да започне да работиш), повечето се примириха че докато завършат поне бакалавърска степен (3 години, не 4 като тук) няма да работят, а някои през свободното време работеха нелегално без договор, за не по-висока заплата от стандартната за студенти.

 

Дори и да имаш капитал и се изселиш в англия, и преди да ти свършат парите успееш да се закрепиш по някакъв начин там, тогава децата ти може и да ги нямат всичките тия проблеми, но дори и да учат в същия град и си живеят при теб и ти плащаш сметките, със почасовата работа за студенти едвам едвам може и да си покриват джобните, които ще стигат само за джобни и за нищо друго.


Този пост е редактиран от Lambo_Rambo: 02 май 2014 - 21:01

  • 1
Follow your own star...

#8 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 02 май 2014 - 22:25

Никой не си задава един интересен конкретен въпрос...

А какво ще правите като се пенсионирате тук? 

Все пак има няма 30ина години още за повечето тук по мои наблюдения?


  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#9 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 02 май 2014 - 22:26

Емиграция с цел бране на ягоди, не си струва разбира се. Ако отидеш с професия в Англия едва ли цените на живот биха те притеснили. Газта е евтина, няма зимни гуми ( в по-голямата част), храната не е проблем. (Алкохолът е скъп, но само концентрата, бирата и виното е евтино :) )Така че според мен си е личен избор. Всеки си търси сам щастието.

Този пост е редактиран от drjivago: 02 май 2014 - 22:27

  • 1

#10 grosmaster

grosmaster

    Фен на Клуба

  • Потребители на форума
  • 5223 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    BMW

Публикувано 02 май 2014 - 22:27

Никой не си задава един интересен конкретен въпрос...

А какво ще правите като се пенсионирате тук? 

Все пак има няма 30ина години още за повечето тук по мои наблюдения?

 

Каквото правят другите пенсионери работили цял живот в заводите и предприятията...


Този пост е редактиран от grosmaster: 02 май 2014 - 22:28

  • 0

logo-600-1002.png


#11 alipi

alipi

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2185 Мнения:
  • Пол:не е посочено
  • Град:селяндурин от класа

Публикувано 02 май 2014 - 22:29

А,най добре ще е да се изкажат хора които са опитали да емигрират и са се сблъскали с проблемите.

Ама аз имам приятели и те са ми разказвали колко е трудно,е малко несериозно.


  • 1
Не хапи този,който може да те изяде.

#12 mr Big

mr Big

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 1953 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 02 май 2014 - 22:29

от 2014г можеш да работиш спокойно в англия.

с 800 паунда на месец можеш да живееш нормален живот в по малките градчете, (наема влиза в тези пари) . това докато учиш или първата година докато стартираш живота си. за лондон не важи.

при 6 паунда минимална часова(толкова вземат момчетата дето бутат количките в асда магазините) ставка всеки може да си направи сметката колко часа в месеца трябва да работиш за да живееш нормално. говоря без дискотеки и цигари, но водката в полския магазин е по евтина от в лидл...
  • 1

#13 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 02 май 2014 - 22:31

И лютеница "олинеза" е като цена същата в турски магазин :)

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  image.jpg   161,7K   15 Брой сваляния

Този пост е редактиран от drjivago: 02 май 2014 - 22:33

  • 1

#14 Lambo_Rambo

Lambo_Rambo

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1647 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Варна/София
  • Автомобил:
    W201 190 '88 3.2 daily
    W201 190 '88 5.0 project car

Публикувано 02 май 2014 - 23:07

И да имаш професия, и да си специалист (и да споменем че трябва да знаеш перфектен английски, ама не да си поръчаш кафе или да зарибиш някоя мацка в дискотеката, ами трябва да познаваш перфектно терминологията на професията си на чуждия език), нямаш никаква гаранция че там ще те вземат някъде. Вече ако работиш в чуждестранна фирма, и от клона в българия те преместят в клона в англия, значи отиваш на постлано там.

 

С 800 паунда се живее, да. Това са кажи речи 2000лв, както казах по-горе - около 400 квартира и 400 живот. С 6 паунда на час и 20 работни дни в месеца се падат по по-малко от 7 работни часа на ден, но студентите не могат да работят по 7 часа на ден (не защото са заети а защото е забранено, не като в българия във винса или унсс записваш и се запознаваш с лекторите на изпита). Не знам по колко точно могат да работят, но в никакъв случай не и на пълен работен ден, ще излъжа но мисля че е нещо от рода на 2-3 часа на ден макс. Ако човек отиде в англия само за да си напише във фейсбук че живее в англия, и не му е проблем да бута колички до края на живота - да, възможно е да се съществува в англия. За учене и реализация и в същото време да се самоиздържаш е невъзможно.

 

Не съм се пробвал да емигрирам, но доста от приятелите от класа ми заминаха и до преди 4 години това ми беше доста належащ въпрос за решаване. И въпреки че родителите ми имат възможност да ми плащат да уча там, прецених че ще ми е по-добре да живея по-свободно тук на "своя територия", отколкото да ходя в англия, на чуждото да не познавам никой, да живея там като плъх,  да обрека родителите ми на по едни 2 бона на месец разход. Виждам как някои от приятелите ми се надцениха и сега прекъсват за да работят че да изкарат пари и да продължат да учат. Не обичам да съм на зор, да се боря за оцеляване, не за реализация, за оцеляване, а и една проста сметка - 4 години обучение по 2 бона на месец сметнете си колко са, със 100 бона в българия някои хора ще живеят 10 години без да пипнат работа. И това е ако е 4 години обучението, архитектура е 5-6, правото не знам, медицината в българия мисля че е 10тина години със специализацията, в чужбина не знам колко е, но да издържаш един човек толкова време в чужбина с българска заплата (била тя и доста над средната) е абсурдно.


Този пост е редактиран от Pe6o666: 07 май 2014 - 09:08

  • 1
Follow your own star...

#15 Momchil

Momchil

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 488 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Specialized Allez - my favorite ride :)
    RAM Podium - off-road adventure :)
    Royal Enfield - Bike that has a soul!
    CLK 280, V6
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 03 май 2014 - 09:05

http://en.wikipedia.org/wiki/Malmö

 

Ето за това място си мисля през последните две години. И като гледам накъде вървят прогнозите за изборите - май ще кандидатствам за високо квалифициран портиер в Ериксон :)

 

Едит: Ха-ха, форума не ми харесва градчето (Малмьо) и предлага друго вместо него - ще поразгледам и предложението.


Този пост е редактиран от Momchil: 03 май 2014 - 09:07

  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни