Към съдържанието

  •  

Снимка

Прехвърляме колите без нотариус.


  • Please log in to reply
30 мнения по тази тема

#16 adv_petrov

adv_petrov

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 101 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    A210 AMG Evo

Публикувано 30 октомври 2013 - 09:14

Ами явно просто не сте закупували кола т.нар. "нов внос". Аз откак имам книжка съм купил около десетина до момента и никога не съм бил при нотариус (за справка последно пролетта AMG-то). Регистрират ги без нотариален договор (т.е. без нот. такса и общинския данък за придобиване).

 

Ама целта беше да наблегна на това, че щом резултата на гишето на КАТ е един и същ и при двата придобивни способа, нотариалната заверка само за единия буди недоумение поне за мене и е лишена от логика, щом и сега спокойно си регистрираме колите по другия.


  • 1

"AMG? Ово je стандарт каj нас!!!"


#17 mr Big

mr Big

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 1953 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 30 октомври 2013 - 09:52

говорил съм с юристи(преди време) по въпроса и тяхното становище беше, че за автомобили без български номера не е необходима нотариална заверка на договора, но ако колата е регистрирана с бг номер то е задължително нотариално заверен договор за покупко-продажбата


  • 0

#18 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 октомври 2013 - 09:58

Точно така е. Ако колата няма номера, то тя се води стока. Все едно да ти искат нотариална заверка като си купуваш телевизор. Когато вече има номера е прехвърляне на собственост и там си има и местен данък. Същото е и за жилища, купени директно от строителя преди акт 16. Не се плаща местен данък. Обаче, ако строителя си го е писал на негово име първо и после прехвърля собствеността, ще си го дължите. Въпреки това пак си трябва нотариус, за да ви издаде документ. При колите документа се издава от КАТ, демек талона, и няма нужда от нотариус, ако колата не е регистрирана. Важи за коли нов внос и чисто нови такива. Без лизинг, разбира се, тк. там първият собственик и лизинговата къща, която после ще ви прехвърли автомобила на ваше име.

Този пост е редактиран от drjivago: 30 октомври 2013 - 10:02

  • 0

#19 Metatron

Metatron

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 1073 Мнения:
  • Пол:Жена
  • Град:София

Публикувано 30 октомври 2013 - 10:34

Глупаво е един и същи актив /кола или апартамент/ да се третира от закона по различен начин. Купуваш си кола или апартамент, независимо дали е нов внос /за кола/ или преди акт 16 /за апартамент/, получаваш едно и също нещо, но при единия случай плащаш на нотариус или местен данък, а при другия случай не плащаш. А, деюре получаваш /купуваш си/ едно и също нещо.


  • 1

#20 mr Big

mr Big

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 1953 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 30 октомври 2013 - 10:38

е то е същата глупост като ддс-то и товарните автомобили (6+1), какво значение има каква е колата когато се ползва за работа... българска му работа...


  • 1

#21 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 октомври 2013 - 11:31

Еми объркано е доста.
По закона за местни данъци и такси се дължи данък от 2.5% за прехвърляне на собственост. Ако колата е нова или нов внос (тоест предишния собственик си е платил всички такси и данъци в неговата държава при отписване), защо да се плаща какъвто и да е било данък. А за нотариус няма нужда в случая , т.к. те не издават документа за собственост както е при недвижимите имоти. При другия вариант засега се иска нотариално заверен договор, но нали точно това се обсъжда да отпадне. Ще остане обаче местния данък.
При недвижимите имоти е още по-сложно и объркано, там има и проблеми със земята на която е жилището и други такива подводни камъни. :)
  • 0

#22 adv_petrov

adv_petrov

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 101 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    A210 AMG Evo

Публикувано 30 октомври 2013 - 17:21

Ако колата няма номера, то тя се води стока. ...Когато вече има номера е прехвърляне на собственост ....

Същото е и за жилища, купени директно от строителя преди акт 16. Не се плаща местен данък. Обаче, ако строителя си го е писал на негово име първо и после прехвърля собствеността, ще си го дължите. Въпреки това пак си трябва нотариус, за да ви издаде документ. При колите документа се издава от КАТ, демек талона, и няма нужда от нотариус, ако колата не е регистрирана.

По закона за местни данъци и такси се дължи данък от 2.5% за прехвърляне на собственост.

Колега, дали може да запитам отде го знаеш това и дали ще ми позволиш да напиша две-три различни неща?


  • 0

"AMG? Ово je стандарт каj нас!!!"


#23 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 октомври 2013 - 17:25

Позволявам :)
За колите е така.
За другото може да ме поправиш
  • 0

#24 rado32

rado32

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1197 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W203 C280 4matic 2006г. 231к.с.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 октомври 2013 - 21:49

За колите е така.

+1


  • 0
Публикувано изображение

#25 adv_petrov

adv_petrov

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 101 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    A210 AMG Evo

Публикувано 31 октомври 2013 - 09:38

Ако колата няма номера, то тя се води стока. ...Когато вече има номера е прехвърляне на собственост ....

Същото е и за жилища, купени директно от строителя преди акт 16. Не се плаща местен данък. Обаче, ако строителя си го е писал на негово име първо и после прехвърля собствеността, ще си го дължите. Въпреки това пак си трябва нотариус, за да ви издаде документ. При колите документа се издава от КАТ, демек талона, и няма нужда от нотариус, ако колата не е регистрирана.

По закона за местни данъци и такси се дължи данък от 2.5% за прехвърляне на собственост.

Ами виж сега, колата винаги се води "стока" и при двата варианта за закупуване имаме прехвърляне на нейната собственост. Без значение е дали колата е със или без ДКН (БГ-номера). Говорим, че само формата на сделката е писмена (т.е. с прости думи хартиен договор, с който се прехвърля собствеността), в единия случай и с нотариална заверка, удостоверяваща покупко-продажба на МПС с "еди-кой си" ДКН (рег.номер). И нотариуса не издава документ за собственост - той само "заверява" какво са се уговорили точно тия страни, когато са сложили подписите си на сключения между тях договор за това МПС. Договорът е същия, който страните сключват и за коли нов внос, като той е противопоставим на всички трети лица (ако купиш такава кола и дойде при тебе някой с претенции, ти ще му покажеш договора от вносителя и ще кажеш "собствеността върху колата си е моя!!" и точка. Забележи, че ако не си регистрираш "закупеното" (!) вече по един от двата начина МПС в 14-дн.срок, КАТ налага само глоба/спиране от движение - а не обявява твоята покупка за недействителна, нито я разваля автоматично и т.н. Затова и талона който те издават, се нарича само "свидетелство за регистрация" в база данни на КАТ и неслучайно искат да представиш в оригинал договора за покупка.

За да те убедя ползвайки твоя пример, представи си че един ден излезе закон: "Всички телевизори в централен регистър, с лепенка с индивидуален номер и прехвърляне само пред нотариус". Разликата с колите да ти кажа е никаква, а ползата и логиката... да ги обясни тоя дето го е приемал и ни го е сложил да плащаме от джоба си 2 (две) такси в този случай.

         При закупуването на кола с д-р с нот.заверка, се начислява дължим местен данък за възмездно придобиване на (движима) собственост, който вече от няколко години е различен за всяка община - Варна 2.6%, Асеновград - 2%, и т.н. Понеже е местен, точния размер си го определя съответния общински съвет с нарочна унифицирана наредба приемана до 31 Януари всяка година. Всяка община си я качва в нета, така че ако ще купувате МПС с БГ-табели и се интересувате колко ви е размера на местния данък търсите, отваряте и си четете. В нея също пише, че с него не се облагат колите нов внос (защо, не питай мен).

        Същия данък за възмездно придобиване на собственост, се начислява и при закупуване на апартаменти и преди акт 16, (т.нар. груб строеж). Тези точно са освободени от годишен местен данък, който обаче е нещо различно и не е засегнат в темата. Така че купуването на апартаменти (понеже винаги е едно и също преди или Акт 16 по облагане и процедура) не би могло според мен да е сравнителен пример за прехвърлянето на автомобилите. Също и издаваните документи - от нотариуса от една страна и КАТ, от друга.

        Това със записването на апартамента на строителя на негово име не го разбрах, но винаги продаваната недвижима собственост е "записана" на нечие име - в противен случай не би имало продажба :)


  • 0

"AMG? Ово je стандарт каj нас!!!"


#26 drjivago

drjivago

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1881 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Вече бивш s212, e200 cdi
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 31 октомври 2013 - 09:57

Да прав си. Приемам забележката. Не съм специалист по темата и съм се изразявал малко наизуст, за което се извинявам.
Идеята беше, да не се набутват колеги да плащат въпросният местен данък при коли "нов внос" , т. к. аз имах случай преди няколко години как въпреки всичко ми беше поискан. И докато се разправях с тях, един портиер в общината услужливо ми предложи, срещу известна почерпка , да ми реди една далавера и да не плащам. Но това е друга тема. А преди това автоджамбазина искаше да ми пише по-малка сума по договора за покупко-продажба, за да съм бил плащал по-малко данъци. Аз си настоявах за пълната сума, защото тъй или иначе няма да дължа данък, а той ме гледаше широко ококорен и неразбиращо. :) Всички се правят на треснати и ако закона е написан леко объркващо и става мазало.

Този пост е редактиран от drjivago: 31 октомври 2013 - 10:01

  • 0

#27 kdl

kdl

    clockwork orange

  • Замразено членство
  • 8412 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Turbo Quattro
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 31 октомври 2013 - 11:10

За апартаментите 100% си се дължи местния данък. Крайно неприятно, но факт. Затова най-добре е да се прехвърля преди Акт15, понеже данъчната оценка е по-ниска. Това е от скромни лични наблюдения.
За колите, новият внос не подлежи на местен данък. Не съм правил врътки, всичките са ми били на фактура от автокъща и на много сходна до реалната цена на сделката.
Купувал съм няколко коли регистрирани и карани в БГ, там си се дължи местния. Една голяма кашотина е цялата работа... Преди сделката не можеш да го платиш, но ако не го платиш, не може да се изповяда сделката. Така нотариусите стават едни посредници на суми, които напълно спокойно могат да пропуснат да внесат. Случвало ми се е... и те така...

http://forums.mbclub...ва-тнар-местен/
Ето ми я темата с бисерите, докато я диплех тази тема преди време :)
  • 0

Audi_A4_avatar.gif


#28 Sancho33

Sancho33

    Прохождащ

  • Потребители на форума
  • 16 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 02 ноември 2013 - 22:03

Втория вариант за пръв път го чувам и не познавам някой, който да го е приложил. Убеден съм, че утре ако отида в КАТ с един такъв договор няма да ми прехвърлят колата. Ти колко коли си прехвърлил така?


  • 0

#29 rado32

rado32

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1197 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W203 C280 4matic 2006г. 231к.с.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 02 ноември 2013 - 22:52

Вчера прехвърляхме една кола, която си беше регистрирана с БГ номера и си се дължи местния данък.


  • 0
Публикувано изображение

#30 Алфонсо

Алфонсо

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2773 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Mercedes-Benz C124- 92г 200CE -продаден
    Mercedes-Benz W210-97г E200 Avantgarde- продаден
    Mercedes-Benz C208- 99г CLK200 Kompressor-продаден
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 03 ноември 2013 - 01:07

Вчера прехвърляхме една кола, която си беше регистрирана с БГ номера и си се дължи местния данък.

А при нотариус ходихте ли?


  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни