Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

гумички на клапаните


  • Please log in to reply
23 мнения по тази тема

#1 gaidarski

gaidarski

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 116 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Козлодуй
  • Автомобил:
    124 260 E

Публикувано 30 март 2010 - 10:09

Колеги, нека ако знаете нещо за смяна на гумички на клапаните, да пишете, а ако има и снимки...
Колата е 124 , 200ТЕ, М102.
Харчи повече от 3 л масло на 10 000км и мисля да си сменя гумичките, но никога не съм свалял разпределителен вал с верига... Незнам как се натчга после...
  • 0

#2 ХаPu

ХаPu

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 2695 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ATV
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 март 2010 - 10:52

На моята ги сменявах ,но в сервиз , защото не исках да свалям главата. Моя мотор също губеше огромно количество масло ,но след като ги смених вече е добре. По 3лв. беше гумичкатаи към 90лв ми взеха за работа.
Успех!
  • 0
NO PAIN - NO GAIN!

#3 gaidarski

gaidarski

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 116 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Козлодуй
  • Автомобил:
    124 260 E

Публикувано 30 март 2010 - 14:09

На моята ги сменявах ,но в сервиз , защото не исках да свалям главата. Моя мотор също губеше огромно количество масло ,но след като ги смених вече е добре. По 3лв. беше гумичкатаи към 90лв ми взеха за работа.
Успех!


да, ясно, но моята мисъл е да ги сменя сам...
Днес съм поръчал гумичките и пуснах темата, та докато дойдат (четвъртък), ако пишат колегите и събера инфо. да си ги сменя сам, ако не - ще ида в сервиз....
  • 0

#4 martom

martom

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 415 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 30 март 2010 - 16:09

Ако не си го правил и си нямаш идея за какво става въпрос не се захващай.Намери някой приятел или познат да ти помогне,ако не ти се ходи в сервиз.
  • 0
И да знаете!!!За всичко е виновна твърдата вода

#5 Kunev

Kunev

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 428 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Стара Загора
  • Интереси:Автомобили, High-End Audio, Компютри
  • Автомобил:
    W124 250d 93`
    OM602.912

Публикувано 30 март 2010 - 17:24

Мога да ти кажа един "тарикатски номер" - просто превържи зъбните колелета към веригата с технически канап /тел/ и разглобявай смело, при условие че си го правил и на други коли поне три-четири пъти. Не се сещам с кой вид хидравлични компенсатори /хидрощроси/ си но или ще си с пряк натиск /система порше като на сеатите или фолксвагените/ - които ще ти се наложи да свалиш внимателно без да ги обръщаш, или изнесен тип с допълнителен раменен лост /като опелите/ - тогава махаш само кобилиците. Може да "подпреш" шибрите /клапаните/ на буталата но не упражнявай груба сила.
Не е кой знае каква философия. Аз бих се снабдил и с данни за моментите на затягане на резбовите съединения, и с консумативи ако има нужда /а то сигурно ще има/ ... купи си и всички уплътнения /гарнитури/ които ще свалиш, защото никак не е правилно да се поставят повторно.
Успех
  • 0
Само вселената и човешката глупост могат да бъдат безкрайни.  

#6 niknd

niknd

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 1699 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Стара Загора
  • Интереси:Интернет Мерцедес и всичко останало
  • Автомобил:
    S400 CDI / 2001г.

Публикувано 30 март 2010 - 17:33

за това ще ти трябва специална скоба
и ако ги сменяш на място си има чалъми
и има голяма вероятнос да ти пропадне клапан
и тогава сваляш глава
по-добре иди на майстор да не си отвориш
повече работа и пари
  • 0

#7 gaidarski

gaidarski

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 116 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Козлодуй
  • Автомобил:
    124 260 E

Публикувано 30 март 2010 - 19:23

Мога да ти кажа един "тарикатски номер" - просто превържи зъбните колелета към веригата с технически канап /тел/ и разглобявай смело, при условие че си го правил и на други коли поне три-четири пъти. Не се сещам с кой вид хидравлични компенсатори /хидрощроси/ си но или ще си с пряк натиск /система порше като на сеатите или фолксвагените/ - които ще ти се наложи да свалиш внимателно без да ги обръщаш, или изнесен тип с допълнителен раменен лост /като опелите/ - тогава махаш само кобилиците. Може да "подпреш" шибрите /клапаните/ на буталата но не упражнявай груба сила.
Не е кой знае каква философия. Аз бих се снабдил и с данни за моментите на затягане на резбовите съединения, и с консумативи ако има нужда /а то сигурно ще има/ ... купи си и всички уплътнения /гарнитури/ които ще свалиш, защото никак не е правилно да се поставят повторно.
Успех


Благодаря на всички за отговорите!!!
Като вържа веригата за зъбното колело, мога ли да го сваля от разпределителния вал?
  • 0

#8 Майсторо

Майсторо

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 212 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Благоевград
  • Автомобил:
    W212 E 250 CDI 2011 ELEGANCE Е 290 TURBO DIESEL 1999 CLASIC
    NISSAN MIKRA 1.3 NCVT avtomatic
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 30 март 2010 - 20:31

Колега смяната не е толкова сложна но трябва да имаш инструменти , или най точно ще ти трябва скоба за натискане на клапаните за да може да извадиш конусчетата които държат пружината на клапаните.Трябва да работиш много внимателно за да не изпуснеш някое конусче в мотора че после става една дълга и широка .Можеш да ги сменяш на всеки цилиндър пооделно без да сваляш веригата, като свалиш само петата на разпределителния вал на съответния цилиндър, но ще трябва да превъртиш коляновия вал така че буталото да бъде в горна мъртва точка на цилиндъра на който ще сменяш гумичките или за по лесно слагаш колата на белези и тагава можеш да смениш гумичките на първи и четвърти цилиндър, след това превърташ по часовниковата стрелка на 180 градуса и правиш втори и трети цилиндър .Ако искаш да си сигурен за положението на буталото може да свалиш свещите на първи и втори цилиндър и като завъртиш коляновия вал през отвора за свеща може да видиш дали буталото е в горна мъртва точка . Успех !
  • 1
НПубликувано изображение НИКОГА НЕ КАЗВАЙ НИКОГА

#9 gaidarski

gaidarski

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 116 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Козлодуй
  • Автомобил:
    124 260 E

Публикувано 30 март 2010 - 22:16

Колега смяната не е толкова сложна но трябва да имаш инструменти , или най точно ще ти трябва скоба за натискане на клапаните за да може да извадиш конусчетата които държат пружината на клапаните.Трябва да работиш много внимателно за да не изпуснеш някое конусче в мотора че после става една дълга и широка .Можеш да ги сменяш на всеки цилиндър пооделно без да сваляш веригата, като свалиш само петата на разпределителния вал на съответния цилиндър, но ще трябва да превъртиш коляновия вал така че буталото да бъде в горна мъртва точка на цилиндъра на който ще сменяш гумичките или за по лесно слагаш колата на белези и тагава можеш да смениш гумичките на първи и четвърти цилиндър, след това превърташ по часовниковата стрелка на 180 градуса и правиш втори и трети цилиндър .Ако искаш да си сигурен за положението на буталото може да свалиш свещите на първи и втори цилиндър и като завъртиш коляновия вал през отвора за свеща може да видиш дали буталото е в горна мъртва точка . Успех !


Защо да сваля петата - не трябва ли и вала, той не е ли над клапаните, или може да се бръкне ?
Знаете ли после на колко Nm се стягат петите на разпределителния вал?
  • 0

#10 gaidarski

gaidarski

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 116 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Козлодуй
  • Автомобил:
    124 260 E

Публикувано 01 април 2010 - 06:25

Защо да сваля петата - не трябва ли и вала, той не е ли над клапаните, или може да се бръкне ?
Знаете ли после на колко Nm се стягат петите на разпределителния вал?


АХА, гледах малко картинки и схванах :kill_myself:
Само ако може, някои да обясни как се натяга веригата, ако все пак се наложи....
  • 0

#11 Lorinser

Lorinser

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 5339 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Sofia
  • Автомобил:
    --Първият в БГ C124 CE500 M117-V8 Custom.
    --W126 260SE 1988

Публикувано 01 април 2010 - 11:12

Нито е като на порше, нито е като на опел. А си е като на мерцедес.

НА М102, НЕ СЕ СВАЛЯ нито валът, нито се пипа веригата.

сваляш 4те пети с кобилиците и свещите и го почваш.
момент на стягане на петите 30-до 40Нм
  • 0

#12 gaidarski

gaidarski

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 116 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Козлодуй
  • Автомобил:
    124 260 E

Публикувано 11 май 2010 - 14:25

колеги имам малко снимки от смяната на клапаните...
Не ви трябват майстори, операцията е елементарна, за около 2-3 часа, трябва само един специален инструмент

Прикачени файлове

  • Прикачен файл  1.jpg   1008,12K   164 Брой сваляния

  • 0

#13 Kunev

Kunev

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 428 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Стара Загора
  • Интереси:Автомобили, High-End Audio, Компютри
  • Автомобил:
    W124 250d 93`
    OM602.912

Публикувано 11 май 2010 - 17:32

Ухаа и аз ще си сделам една скобка ... отдавна си го мисля но ме домързява малко
  • 0
Само вселената и човешката глупост могат да бъдат безкрайни.  

#14 Мишо

Мишо

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2421 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:СОФИЯ
  • Автомобил:
    W210-E200

Публикувано 11 май 2010 - 17:39

колеги имам малко снимки от смяната на клапаните...
Не ви трябват майстори, операцията е елементарна, за около 2-3 часа, трябва само един специален инструмент

Е ако и споделиш малко повече инфо цена няма да имаш,освен че е елементарно де :)
  • 0
Публикувано изображение
Проконтролирай деструктивността на стремежите си..да помислим заедно над крайността....и да отворим по бира....живеем заедно, умираме сами, нали?

#15 gaidarski

gaidarski

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 116 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Козлодуй
  • Автомобил:
    124 260 E

Публикувано 12 май 2010 - 20:41

Е ако и споделиш малко повече инфо цена няма да имаш,освен че е елементарно де :)


цената на гумичките е 22лв. на Виктор Рейнц, сравнено с повишения разход на масло е нищо... Гарнитура за капака на клапаните не съм вземал, намазах я със силикон(червен) и вече 1000км не тече...

1 сваляте кутията на филтъра и капака на клапаните и нещата изглеждат така:

Прикачени файлове


  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни