Към съдържанието

  •  

Снимка

Затъмняване на стъклата на автомобилите ...права и задължения на Нас и на Органите на реда!


  • Please log in to reply
160 мнения по тази тема

#151 Stefan

Stefan

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 309 Мнения:

Публикувано 13 юни 2017 - 15:18

Ами честно да ти кажа, аз предпочитам когато си оставя колата някъде да не може да се наднича в нея... това е първото, второто тези неща вършат същата работа... а иначе да се слага фолио, което да е хем прозрачно и да минава проверките и да отхвърля топлината не е лоша идея, но не може да ти помогне за основното, което ми се иска на мен... Електрохроматичното фолио има много голям плюс, може да затъмни на 100%, през деня не ти пречи светлината, вечер може да си караш със светли прозорци, а като излезеш от колата е на 100% и нищо вътре не може да се види... което до голяма степен доста би затруднило и евентуална кражба, ако се подсигуриш с още няколко допълнителни неща, да не говорим за кокошкарите дето крадат вещи от колата...


  • 0
W140 S320 93' and W124 T-model 250TD 88'
Mercedes S-class W140 Owners and Fans Forums
Mercedes W124

#152 Praetorian

Praetorian

    Salat Küchenchef

  • Потребители на форума
  • 1682 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Europe
  • Интереси:Немски премиуми задължително с резервна гума.
  • Автомобил:
    W212, R56

Публикувано 13 юни 2017 - 16:52

А някой да има някаква информация как стои въпроса с поставянето на щори, на магнитни крепежни елементи на предните странични стъкла на автомобила? Говоря за доста нашумелите щори, които се изрязват по стъклата, в смисъл правят се за всеки автомобил по индивидуална поръчка и могат да се свалят на място. Имаше някаква заигравка с това дали нарушението може да бъде отстранено на място или не може, отделно това щорите са аксесоар и не променят прозрачността на стъклата, както фолиото, и при евентуално замерване би следвало да се мерят стъклата, а не стъклата + щорите, нали така? Отделно това все ми се струва, че с поставянето на щори отиваш на друг член от закона, имаше някакъв, които е за предмети, които пречат на видимостта, а не за затъмняване на прозорци и би следващо при магнитно закрепване на този вид аксесоар към прозореца да не могат да се заядът за промяна на конструкцията на автомобила, както могат да направят с фолиото... някой с повече информация, да разгледаме и този вариант, в Русия доста време се чудеха как да се оправят с щорите...

Това ми напомня на приказката как дяволът чете Евангелието.

 

По-горе е цитирано:

"(2) (Доп. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм., бр. 9 от 2017 г.) Ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила."

 

В превод:

- Ограничаване на видимостта (т.е. щорите се имат предвид)

- на стъкла, РАЗЛИЧНИ от челното и стъклата на предните странични врати се допуска само (т.е. на челното и предните странични не се допуска).


  • 0

#153 Stefan

Stefan

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 309 Мнения:

Публикувано 13 юни 2017 - 18:40

За Евангелието не си прав... всяко нещо може да се третира по различен начин.

 

Чл. 12. Моторното превозно средство не трябва да има отвътре или отвън каквито и да е предмети, които намаляват видимостта или отвличат вниманието на водача, както и предмети с остри изпъкнали ръбове или части, които представляват опасност за водача, пътниците или другите участници в движението.

 

Чл. 13. Забранено е поставянето на пердета на стъклата на предните врати и на задното стъкло. Допуска се поставяне на пердета на стъклата на задните врати само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.

 

А тук не могат ли да попаднат щорите?

 

Аз като разправям, че е друг член за щори вие не ми вярвате :)


Този пост е редактиран от Stefan: 13 юни 2017 - 18:42

  • 0
W140 S320 93' and W124 T-model 250TD 88'
Mercedes S-class W140 Owners and Fans Forums
Mercedes W124

#154 asenov_m

asenov_m

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 99 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    MB S203 C270 CDI 2001г.

Публикувано 13 юни 2017 - 20:09

Да се включа и аз в темата. Може да са различни членове от закона фолиото и щори/пердета, ама във всички членове е упоменато че на стъклата на предните врати и челното стъкло е забранено каквото и да било средство, което затъмнява или ограничава видомостта.

Изпратено от моят SM-A520F с помощта на Tapatalk
  • 0

m19269.gif


#155 mradulov

mradulov

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3721 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Интереси:Автомобили
  • Автомобил:
    S203 220CDI Автоматик 2005г.

Публикувано 13 юни 2017 - 21:19

Има фолио за което говори Внци. Виждал съм го и е абсолютно прозрачно. Никакво затъмняване. Затруднява преминаването на инфрачервени и ултравиолетови лъчи. Провах го без да е лепено на стълко и кат си сложиш половината ръка се усеща действието му. Затъмняващите имат същото действие, но в допълнение и затъмняват.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
  • 0
Mercedes-Benz - Unlike any other!

#156 valyon

valyon

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 151 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    Мерцедес бенц W124 АМГ 1992 4matic
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 13 юни 2017 - 21:36

Има фолио за което говори Внци. Виждал съм го и е абсолютно прозрачно. Никакво затъмняване. Затруднява преминаването на инфрачервени и ултравиолетови лъчи. Провах го без да е лепено на стълко и кат си сложиш половината ръка се усеща действието му. Затъмняващите имат същото действие, но в допълнение и затъмняват.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Aз съм с такова прозрачно фолио, а преди и да има забрана и с 70% . Ефекта с прозрачното е такъв ,че се чудя има ли го?Само си додох парите.


  • 0

#157 Stefan

Stefan

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 309 Мнения:

Публикувано 14 юни 2017 - 12:05

Aз съм с такова прозрачно фолио, а преди и да има забрана и с 70% . Ефекта с прозрачното е такъв ,че се чудя има ли го?Само си додох парите.

 

Това се опитвам да кажа и аз през цялото време, ама все пак се въздържам... знам ли китайците може да са направили революция във фолиото, но явно се оказва, че не са. Не си ли е тъмно, забравете да има ефект или поне добър ефект... минимален може, но според мен не заслужава някакви космически суми, за които се говори. Аз току що си поръчах щори за предните прозорци, нямам голямо намерение да карам с тях, но предпочитам като си оставя колата някъде да ги слагам за да си спестя любопитните погледи :)

 

А относно закона никой не спори че е забранено, просто казвам, че не са под един и същи член, което донякъде е предпоставка КАТ-аджийте да сбъркат и да се позоват на другия, което би помогнало за отпадането на АКТ-а в съда, отделно това трябва да сверя часовника, но ми се струва, че няма как да спрат колата от движение, както с фолиото, ако те хванат да караш с щори на предните. А за катаджийте много неща се знаят, трябва всеки път внимателно и хубаво да се чете какво са писали в акта, щото в повечето случай пишат който там член са запомнили, имаше доста случаи в миналото на хора, каращи автомобили с АКТ-ове, че карат мотори без каска... сещате се, че това няма как да мине пред съда и акта просто изчезва :)


  • 0
W140 S320 93' and W124 T-model 250TD 88'
Mercedes S-class W140 Owners and Fans Forums
Mercedes W124

#158 bronc

bronc

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 679 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W211 E280 CDI 4Matic - ex
    Ford Focus 1.6 EcoBoost

Публикувано 02 август 2018 - 14:24

Не става с никакви щори и пердеда, ще те разкрият и разкичат веднага органите на властта. 

Има фолио на 3М Crystalline 10% затъмнение има не малък ефект, веднага се усеща разликата, не напича и не жари чак толкова слънцето в колата, по комфортно е. Само че трябва да се сложи и на предното стъкло фолио, към 500 лева ще струва за трите стъкла с поставяне при добър майстор. Денем няма проблем но нощем си личи че стъклата са допълнително затъмнени, особено ако задните са затъмнени на 70%. Няма проблеми с видимостта. Караш на собствена отговорност. 

Ако притежаваш карта че си служител на някое министерство, някоя от службите или агенция, може да си караш както си искаш, имало такова не писано правило.

 

Колега, ти имаш ли Crystalline на твоята кола? Обмислям да слагам на Фокуса CR 90, че предното стъкло няма IR/Solar Control като Мерцедеса и ми става бая жежко на ръцете лятото. Дадоха ми цена около 200лв с монтажа, което ми изглежда горе-долу резонно като се има предвид, че 1квм от фолиото е близо 100 лева. На останалите стъкла ще сложа нещо по-евтино или пък на предните CR 70, а на задните нормално затъмняващо колкото закона позволява.


  • 0

#159 vencislav

vencislav

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 1547 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    インフィニティ

Публикувано 02 август 2018 - 18:23

Нямам Crystalline, не събрах смелост да сложа. Около 500 лв струваше поставянето в J&Jco, 

нормално е да се намери и много по евтино поставяне.

 

Нощем наистина си личи че има някакво нерегламентирано затъмнение по колата и тренираното 

око на другаря Фарфуй няма как да не го забележи. Денем в трафика няма проблем. 


  • 0

#160 Gangsta Man

Gangsta Man

    Рапeр

  • Членове на клуба
  • 3671 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:5Rich-California
  • Автомобил:
    Mercedes-Benz W 140 S500 L
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 август 2018 - 18:22

Колега, ти имаш ли Crystalline на твоята кола? Обмислям да слагам на Фокуса CR 90, че предното стъкло няма IR/Solar Control като Мерцедеса и ми става бая жежко на ръцете лятото. Дадоха ми цена около 200лв с монтажа, което ми изглежда горе-долу резонно като се има предвид, че 1квм от фолиото е близо 100 лева. На останалите стъкла ще сложа нещо по-евтино или пък на предните CR 70, а на задните нормално затъмняващо колкото закона позволява.

Аз моите коли ги фолирам целите...смисъл всичките стъкла включително и челното.

Като на челното стъкло и предните врати слагам 12% затъмнение, а на задните части 95% затъмнение.

Удобството на скъпото фолио, дори и безцветно да е, че слънцето минава пече но не жиже....сещаш сеее.Ефект има.

Фолирането на всичките стъкла струва около 350 лв.Забравих марката, но си има 5 или 10 години гаранция.Мой приятел извършва тези улуги.

 

И сега ще е много интересно да изкоментираме един казус тук:

Идва в гаража на моя приятел човек от София с ГоУф 6 целия тамъмнен на 30%....включително и челния прозорец.

И аз го попитах...нямаш ли проблеми в София с катаджиите с това затъмнение.Човека ми каза че има проблеми с кожата и затова е така и ми изважда едни закони изпринтени на листя.

Ииии нашия закон за движение по пътищата гласи че е позволено затъмнението само на задните врати и заден прозорец при наличие на огледала за задно виждане.

Но извади и един закона от европейски вестник мисля че така пишеше...мога утре да го снимам и да го покажа, защото и аз ги снимах....и там пишеше по закон с точка и алинея, че се позволява 70% пропускливост на предните стъкла на атомобила.И за да бъде установена пропускливостта на прозорците тряба да се използва леща с опредлен размер от определено разстояние.

Човека каза, че като го спрат и като покаже тоя лист го пускат.

Интересното е важи и ли за БГ тоя европейски закон?

В съседна Гърция всичките им коли са затъмнени от отпред до отзад с тъмнно фолио.Плащат такса 80 евро и всеки си прави каквото поиска.

В Турция е същата работа.....и там съм виждал много коли затъмнение целите с тъмно фолио.

Утре ще снимам и ще кача въпросния документ, да го видите и да кажете какво е.


  • 0
Публикувано изображение

By Batev

#161 SAMURAIJACK

SAMURAIJACK

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 3037 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Стара Загора
  • Интереси:Живота, Вселената и Всичко останало
  • Автомобил:
    C 140 CL 500 (weekend car)
    В историята:
    W124 260 E
    W124 E 300
    W126 S 500
    C140 CL500(US)

Публикувано 12 август 2018 - 21:05

Аз моите коли ги фолирам целите...смисъл всичките стъкла включително и челното.

Като на челното стъкло и предните врати слагам 12% затъмнение, а на задните части 95% затъмнение.

Удобството на скъпото фолио, дори и безцветно да е, че слънцето минава пече но не жиже....сещаш сеее.Ефект има.

Фолирането на всичките стъкла струва около 350 лв.Забравих марката, но си има 5 или 10 години гаранция.Мой приятел извършва тези улуги.

 

И сега ще е много интересно да изкоментираме един казус тук:

Идва в гаража на моя приятел човек от София с ГоУф 6 целия тамъмнен на 30%....включително и челния прозорец.

И аз го попитах...нямаш ли проблеми в София с катаджиите с това затъмнение.Човека ми каза че има проблеми с кожата и затова е така и ми изважда едни закони изпринтени на листя.

Ииии нашия закон за движение по пътищата гласи че е позволено затъмнението само на задните врати и заден прозорец при наличие на огледала за задно виждане.

Но извади и един закона от европейски вестник мисля че така пишеше...мога утре да го снимам и да го покажа, защото и аз ги снимах....и там пишеше по закон с точка и алинея, че се позволява 70% пропускливост на предните стъкла на атомобила.И за да бъде установена пропускливостта на прозорците тряба да се използва леща с опредлен размер от определено разстояние.

Човека каза, че като го спрат и като покаже тоя лист го пускат.

Интересното е важи и ли за БГ тоя европейски закон?

В съседна Гърция всичките им коли са затъмнени от отпред до отзад с тъмнно фолио.Плащат такса 80 евро и всеки си прави каквото поиска.

В Турция е същата работа.....и там съм виждал много коли затъмнение целите с тъмно фолио.

Утре ще снимам и ще кача въпросния документ, да го видите и да кажете какво е.

Генгста, в грешка сте бро... 

Това което си видял (най-вероятно) е Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) — Единни технически предписания за типово одобрение на материали за безопасно остъкляване и техния монтаж на превозни средства

ей тука може да се разгледа:

https://eur-lex.euro...831(04)&from=BG

 

Там се казва, че челното и задното стъкло трябва да имат минимум 75 % пропускливост на VLT (visible light transmission), а страничните 70%

В България обаче, си има законодателство, конкретно за затъмняването нса стъклата, в член 105 от ЗДвП:

Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им. (2) (Доп. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм., бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила(3) (Нова – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм., бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата ал. 1 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации.

 

С други думи-ако можеш да докажеш, че колата ти е с фабрично затъмнени челно и предни странични стъкла си ОК, ако не можеш, би трябвало да те глобят с 20 лева, но може и дас ти спрат автомобила от движение, едва ли обаче, щото има неясноти, кога може и кога не.

Друг е въпроса, че пътните полицай нямат уреди за светлоизмерване, но както и много други неща, Закона нехае и не е поискал да имат такива, така че може да си ти мери пропускливостта на око и/или с фенерче...

 

Просто твоя човек е подал на такива, които не им се занимават и/или не разбират закона, но винаги може да се намери някой, който да иска да се заяжда и контртата си остава в нас, щото на тях си им тече работно време, а ти (аз или който и да е друг), трябва да ходим до КАТ, да мерят с уреди там, да доказваме и т.н.

Още по-интересен е казуса със застрахователите...(тука вече съм само в сферата на предположенията), щото се чудя ако имам каско и се челосам някъде, ама техния експерт установи, че съм със слагтано фолио на поредното стъкло, което не е фабрично, дали няма да ми откажат изплащане на щета...


  • 1
MERCEDESBENZCLCoupe C140  1902 4 (1)




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни