Към съдържанието

  •  

Снимка

Затъмняване на стъклата на автомобилите ...права и задължения на Нас и на Органите на реда!


  • Please log in to reply
160 мнения по тази тема

#1 House M.D.

House M.D.

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3301 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    1. Suzuki Sv650, '04
    silver

Публикувано 16 януари 2010 - 17:03

Здравейте колеги,
пускам темата защото вчера имах разправии по въпроса със затъмняването на стъклата .

Доста четох по въпроса и тук сега мога да обединя няколко мнения и цитати на закони,
нека малко коментираме този въпрос, за да знаем занапред какви точно са правата и задълженията ни
в случаите, когато караме автомобили със затъмнени стъкла ;)

Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.

(2) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.

От тук става категорично ясно, че задните странични стъкла няма проблем за бъдат затъмнявани.
Остават челното стъкло, задното панорамно и предните странични стъкла.
Относно задното панорамно стъкло никъде не пише , че е забранено затъмняването му, следователно няма член в закона,
на базата на който да бъдем глобявани, следователно и то отпада от притеснения.

За челното стъкло е ясно, че дори не е редно, мен не ме вълнува може или не и не смятам да го коментирам,
но за страничните стъкла на предните врати живо ме интересува мнението на хора наясно със законите.

Има автомобили, които се движат с фабрично затъмнени (с нисък процент разбира се) предни странични стъкла.
Тях полицията не ги закача, но на тези, които са си сложили фолио им прави проблем. Тук има противоречие с
чл. 6 ал. 2 от Конституцията, който гласи следното:

Чл. 6.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.

От по-горе цитираният чл.105 ЗДП, ал.1 и 2 става ясна забраната , но каква е санкцията при нарушаване на този член от закона???

Често органите на реда пишат АКТ на основание чл.105 ал.1 от ЗДП, и спират автомобила от движение, но дали тези техни действия са законни???

Ето какво се казва в - Чл. 185. За нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за което не е предвидено друго наказание, виновните се наказват с глоба до 20 лв.!!!
Следователно спирането от движение е неправомерно наказание наложено от пътният полицай.
Ето и още малко доказателства за това :
За да спре от движение автомобила, пътният полицай трябва да има подписана заповед от прекия офицер за налагане на ПАМ да я връчи и да се разпишеш. Нито един полицай няма такава заповед в джоба си ако не е по съдебно решение или издирване.
Тук идва въпроса:
- Да де, но пътният полицай може да спре колата от движение ако тя е технически неизправна и попада под ударите на друг член от ЗДП?

И това не е точно така, защото пътният полицай не е лицето, което може да се произнесе с наказание "спиране от движение"
Да, в казва се, :
Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) За осигуряване на безопасността
на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения
могат да се прилагат следните принудителни административни мерки:

2. временно спиране от движение на моторно превозно средство:
... но не пътният полицай решава това, и е тълкувано ето тук:

чл.52 - ЗМВР
чл.11 - ППЗМВР
чл.12 - ППЗМВР




Ето и един текст копиран от фирума на БМВ, за колега, на който са му спрели колата от движение заради затъмнени стъкла на предните врати, след което въпросният колега е осъдил съответното подразделение на МВР:
"... Упражняването на чужда компетентност е възможно при делегиране на правомощия (при изрично нормативно овластяване) или при заместване, при което по силата на служебното си положение заместникът действа вместо замествания. В случая липсва предвидена законова възможност за делегиране от страна на началника на отдел "Пътна полиция*' на правомощията му да се произнася с акт за прилагане на ПАМ ..спиране от движение на МПС". Наред с това не са представени доказателства за отсъствие на компетентния орган по определени причини към датата на прилагане на мярката, за да бъде заместван по това време от друго длъжностно лице. Налице е хипотезата по чл. 146, т. 1 от АПК основание за отмяна - липса на компетентност. Липсата на компетентност на издателя е особено съществен порок на административния акт и води до неговата нищожност. С оглед изложеното поставянето на стикер „спрян от движение** на автомобила, управляван от жалбоподателя, от полицаи от Об РПУ се-явява нищожен административен акт, като издаден от некомпетентен орган.
За нищожността съдът е длъжен да следи служебно, дори и да не е сезиран с оплакване в тази насока. Ето защо и в съответствие с разпоредбата на чл. 168, ал. 2 от АПК обжалваното в настоящото производство налагане на принудителна мярка временно спиране на автомобил от движение чрез поставяне на стикер от ответника, следва да бъде обявена за нищожна.
Нищожността на обжалвания акт изключва възможността за обсъждане на неговата законосъобразност, защото само валидният административен акт, издаден от надлежно овластен за това орган, подлежи на преценка.
При този изход на спора и при заявеното в съдебно заседание на 27.03.2008 г. искане за това на жалбоподателя се следват направените в производството разноски -държавна такса и възнаграждение за процесуатно представителство. Съгласно чл. 143, ал. 1 от АПК същите следва да се възстановят от бюджета на Столична дирекция полиция.
По изложените съображения и на основание чл. 172, ал. 2 предл. първо от АПК вр. с чл. 173, ал. 2 от АПК, съдът

РЕШИ:

ОБЯВЯВА нищожност на принудителна административна мярка „временно спиране от движение на ППС per. № .......... поради техническа неизправност*', обективирана чрез поставяне на стикер върху предното стъкло на лек автомобил ..Шкода"" модел „Фабия" от Емил Илиев, полицай в 06 РПУ - СДП, на 24.10.2007 г. в гр. София.
ОСЪЖДА СТОЛИЧНА ДИРЕКЦИЯ ПОЛИЦИЯ, да възстанови от бюджета си на И............, гр. Варна, ул. ......... сумата 110 сто и десет/ лева разноски по делото.

след това пак в съда по ГПК и събираш бюджета им за месец
при добро желание можеш да минеш през военна прокуратура да ги дръпнат според НК и всичко си идва наред. "




От всичко казано дотук става ясно, че за затъмнени стъкла на предните врати,
полицаите имат право да ни глобяват административно, но не и да спират колите ни от движение, или както и колегите от БМВ Форума казват:
"СЪДЕТЕ ГИ ДОРИ ПРИ 20ЛВ. ГЛОБА ЗА ПРАВА ТОГАВА ПАДАТ И 20-СТЕ ЛЕВА И НЯМА ДА СЕ ПОДИГРАВАТ."

Е, колеги, някои има ли мнение по този въпрос? :flagMB new:
  • 0
Застраховки Каско и ГО - Тук!

Нашите мисли определят желанията ни, но само нашите действия показват това, което сме в действителност!

Публикувано изображение
Отбор по футбол на Мерцедес - Бенц Клуб България - Тук!
Публикувано изображение

#2 mari0

mari0

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 487 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Перник

Публикувано 16 януари 2010 - 20:29

аз си ги бех затъмнил преди време на една 124 всичките без предното та после 6мес. беше в полицията.а на една г-класа всичките+предното но не съм я изкарвал извън перник .....
  • 0
Автоморга-Мерцедес-0876/438-583
www.mercedes.mobile.bg

#3 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 16 януари 2010 - 20:40

На бронираните коли стъклата могат да се затъмняват (всичките). Не знам къде е определено това нормативно, но съм чувал от няколко места, че го има. Та по тая линия - на колите, дето са тъмни отвсякъде им вадят по една тапия, че са бронирани (няма значение дали са или не са и колко точно)...
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#4 Мишо

Мишо

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2421 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:СОФИЯ
  • Автомобил:
    W210-E200

Публикувано 17 януари 2010 - 10:43

Хаус-квото и да им цитираш все пак сме в полицейска държава-двама трима,ще те гледат опулено,а третия ще те спре от движение.Вариант според мен е да ги изкарваш фабрични,но това значи да ги затъмниш не с фолио,ами за постоянно-не помня какъв беше метода.
п.с. Сега се сетих,че едно приятелче беше затъмнил всичко без предния джам(т'ва преди 7-8г) обаче майка му имаше рак и не трябваше да я вижда слънцето,та поне тогава куките му влизаха в положение и не се заяждаха,но този вариант не го пожелавам никому.... :(
Пу пу-да сме живи и здрави всички...
  • 0
Публикувано изображение
Проконтролирай деструктивността на стремежите си..да помислим заедно над крайността....и да отворим по бира....живеем заедно, умираме сами, нали?

#5 House M.D.

House M.D.

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 3301 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    1. Suzuki Sv650, '04
    silver

Публикувано 18 януари 2010 - 10:52

На мен предните са ми съвсем леко затъмнени - когато слагах фолиото,
идеята беше да се спират УВ-лъчите и да не ми се загрява прекалено много
въздуха в купето. Фолиото, което сложих не е от 3лв. ролката,
и определено има ефект лятото - климатика надува студено за "отрицателно" време,
и охлажда купето много по-бързо отпреди, така, че не съжелявам.
Просто в момента търся начин за оправдаване пред органите,
поне докато не го разрешат това затъмняване (в други държави е разрешено)!
Дори някъде четох, че затъмняването определено ограничава видимостта отвътре навън,
но това е с не повече от 1.8% от разрешениете (не от ЗДП) до 2.2%.
Въпрос на време е и в БГ да се разреши, но до тогава :dontknow:
  • 0
Застраховки Каско и ГО - Тук!

Нашите мисли определят желанията ни, но само нашите действия показват това, което сме в действителност!

Публикувано изображение
Отбор по футбол на Мерцедес - Бенц Клуб България - Тук!
Публикувано изображение

#6 projektzwo

projektzwo

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 149 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Плевен
  • Автомобил:
    W124 200CE '91
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 18 януари 2010 - 17:23

а някой ще ми каже ли как най-бързо и най-лесно да премахна фолио от задните странични и задно обзорно стъкло, тъй като се притеснявам за реотаните...
  • 0

70cd580bc35b0323.jpg


#7 Ivan W210

Ivan W210

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 2835 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    E320 4MATIC
    E 250 TD
    150hp,1999
    ОГИН БЕШЕ!!!

Публикувано 18 януари 2010 - 17:28

а някой ще ми каже ли как най-бързо и най-лесно да премахна фолио от задните странични и задно обзорно стъкло, тъй като се притеснявам за реотаните...

С пистолет за топъл въздух.
  • 0

#8 Blond

Blond

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 3954 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    C124 200E 1992
    S202 220CDI 11.1999
    W211 220CDI 04.2004
    C207 350CDI 06.2009
    W212 220CDI facelift

Публикувано 18 януари 2010 - 18:11

На бронираните коли стъклата могат да се затъмняват (всичките). Не знам къде е определено това нормативно, но съм чувал от няколко места, че го има. Та по тая линия - на колите, дето са тъмни отвсякъде им вадят по една тапия, че са бронирани (няма значение дали са или не са и колко точно)...

Можеш и само с документ, че пренасяш инкасо, без брониране да затъмниш стъклата. Поне така мои познати минават проверката пред КАТ.
  • 0

#9 nizi190

nizi190

    Напреднал

  • Непотвърдени потребители
  • PipPipPip
  • 692 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Сандански
  • Автомобил:
    190 , 2.5 D
    90 hp, 1990, grey
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 18 януари 2010 - 18:16

а някой ще ми каже ли как най-бързо и най-лесно да премахна фолио от задните странични и задно обзорно стъкло, тъй като се притеснявам за реотаните...


Та ти нали си с купе!Какво толкова те притеснява при положение, че реотаните са ти вградени вътре в самото стъкло?

п.п. А за самото фолио най-лесно се премахва с "грапавата" страна на гъбичка за миене на чинии и с препарат за миене на прозорци като се изчаква след напръскване 10-20 секунди. Е, разбира се първо се отстранява самото фолио от стъклото, а чернилката отава.За нея говора как се премахва.
  • 0
Публикувано изображение

Публикувано изображение

#10 Илия Горанов

Илия Горанов

    Член на УС на МБКБ

  • Управителен съвет
  • 7499 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    CLK200 Kompressor
    163hp, 2001, dark blue
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 18 януари 2010 - 22:57

Можеш и само с документ, че пренасяш инкасо, без брониране да затъмниш стъклата. Поне така мои познати минават проверката пред КАТ.

Е аз касиер ли съм? Касиер съм...
Членски внос събирам ли? СЪбирам...
Значи колата ми е инкасо!
  • 0

Ако си задаваш въпроса "струва ли си да ремонтирам стария Мерцедес", по-добре го продай и си купи чисто ново Пежо, Мерцедес не е твоята марка!
Бабини деветиниclk.babailiica.comнаргиле


#11 Roki

Roki

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 50 Мнения:
  • Град:София
  • Автомобил:
    Мерцедес-Бенц E200 98г.

Публикувано 19 януари 2010 - 00:34

Е аз касиер ли съм? Касиер съм...
Членски внос събирам ли? СЪбирам...
Значи колата ми е инкасо!


Ок!
Остана само да си монтираш каса във багажника!
Да платиш 1000лв. годишна такса!
И съвсем законно можеш да си направиш тъмни стъклата...
:icon_coolgrin:

Опс...
Има още едно условие!
Колата ти трябва да е собственост на фирма!
  • 0

#12 Blond

Blond

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 3954 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    C124 200E 1992
    S202 220CDI 11.1999
    W211 220CDI 04.2004
    C207 350CDI 06.2009
    W212 220CDI facelift

Публикувано 19 януари 2010 - 07:25

Ок!
Остана само да си монтираш каса във багажника!
Да платиш 1000лв. годишна такса!
И съвсем законно можеш да си направиш тъмни стъклата...
:icon_coolgrin:

Опс...
Има още едно условие!
Колата ти трябва да е собственост на фирма!

Не знам затакива изисквания - каси, такси и собственост на фирма - знам само за доказване, че се движиш понякога с пари над определена сума и толкова.
  • 0

#13 projektzwo

projektzwo

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 149 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Плевен
  • Автомобил:
    W124 200CE '91
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 19 януари 2010 - 09:18

Та ти нали си с купе!Какво толкова те притеснява при положение, че реотаните са ти вградени вътре в самото стъкло?

п.п. А за самото фолио най-лесно се премахва с "грапавата" страна на гъбичка за миене на чинии и с препарат за миене на прозорци като се изчаква след напръскване 10-20 секунди. Е, разбира се първо се отстранява самото фолио от стъклото, а чернилката отава.За нея говора как се премахва.

Чудех се дали като е триплекс със сигурност реотаните са вътре в стъклото. Благодаря за информацията, предстои безкруполно търкане... :tongue:
  • 0

70cd580bc35b0323.jpg


#14 hansito

hansito

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 179 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Филибето майна
  • Автомобил:
    W124 300ce 1991.

Публикувано 19 януари 2010 - 21:36

Нищо и м няма на реотаните само ще съсипеш фолиото после ще те е яд ,че си го свалил.А си е пара поставянето на задния джам.
  • 0
Публикувано изображение

#15 chasovnik

chasovnik

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 104 Мнения:
  • Град:washington dc
  • Автомобил:
    mercedes c320 wagon

Публикувано 20 януари 2010 - 16:53

аз отивам преди години да си регна колата в КАТ, човека, който ми я продаде я беше направил №1, бяло пежо 306 с черни стъкла и както колегата каза с готино фолио. предните по-светли от задните. абе хващаше окото. тогава нямаше и толкова опашки пред кат. предния ден минавам и ги питам ще имали проблеми за стъклата и един от техниците даже се размърда и дойде да види за какво става въпрос. отговора му беше - всичко е точно.
да ама не.
на другия ден минавам канал и точно да се кача и тръгна един дърт офицер-шкембелия почна е ква хубава кола , за кви пари я взе...... ала -бала и се казвам аз или кинти или проблем. върти се тоя бастун отнова преглед на № на двигателя и вин-а почесва е нещо и казва свали предното стъкло. гледа , кьори се и ми каза - това е фолио сваляй, че няма регистрация.
азвади ключа на колата и го надрах супер гадно и ме пуснаха - предполагаше се, че ще махна фолиото. остатъците ги свалих с пяна за почистване на клавиатури на 3М.
идеята ми е че гледат избирателно на това фолио на предните стъкла. тук в щатите има коли с толкова тъмни стъкла, че и през най-слънчевия ден не можеш да видиш какво има вътре.
  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни