Към съдържанието

  •  

Снимка
- - - - -

Смяна на предни високоговорители на W123


  • Please log in to reply
11 мнения по тази тема

#1 Алекс Панов

Алекс Панов

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 189 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 07 март 2008 - 16:48

Здравейте автомобилисти, автоджамбази и автомонтьори.

Понеже таблото от последното разглабяне не е сглобено до край си смених предните колонки. Взех си 20W, 4Ohms широколентови високоговорителчета Visaton за кола. Взех си и рапидки за завинтването им. Взех нов кабел че стария беше станал на пластмаса. Кабела директно го запоих за накрайниците на високоговорителчето и изолирах спойката със термосвиваем шлаух. На декоративните предпазни решетки махнах плата който стоеше отдолу и залепих нов плат.
2 високоговорителя - 30 лева
10 рапидки - 1,20 лева
5 метра кабел - 4 лева
1 метър термосвиваем шлаух - 2,50 лева
1 метър плат за колони - 9 лева
1 тубичка лепило Хенкел - 3,50 лева
3 часа свободно време и мерак - безплатно щом е за мойта кола

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
  • 0

#2 m_hi88

m_hi88

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 939 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Интереси:MB,Whisky,fishing...и др.
  • Автомобил:
    W123/200/1980
    ....
    и др.

Публикувано 08 март 2008 - 08:57

Колега Панов,как обаждат новите?По-добри ли са от старите?(ако ,разбира се,старите са били оригинални)..Щото аз правя 2 опита вече да ги сменя,но не мога да попадна на добри спикерчета(в смисъл не ми се харчат пари-знам къде е истината,но си трябва към 300-400 лефчета да се инвестират,пък тя,колата ми не струва толко вече ;) :) ).Но за тия стотинки,ако има ефект-сменям ги веднага и аз...Имат ли що годе добри ниски честоти?Щото баса прави музиката в колата.
  • 0
"Марката е като живо същество-нейният авторитет расте или се уронва все повече с течение на времето..."

#3 grosmaster

grosmaster

    Фен на Клуба

  • Потребители на форума
  • 5223 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Пловдив
  • Автомобил:
    BMW

Публикувано 08 март 2008 - 09:58

Миналата седмица, нямах работа и аз реших да видя как стоят нещата с мойте говорителчета, че и аз се бях навил да ги сменям с нещо по-качествено, но като махнах предните капаци и като мидях че са оригиналтиге си, и там с една по-специална форма... се отказах. Не че немога да сложа по-качествени, но като видях че всичко си е оригинално се отказах, свирят си много добре но са слабички на Pioneer-а, може би с оригиналния бекер ще заспят :cool:
  • 0

logo-600-1002.png


#4 Алекс Панов

Алекс Панов

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 189 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София

Публикувано 09 март 2008 - 21:07

Тия които бяха в колата са около 10W на 4 ома. Но новите автомобилни CD и DVD плейари имат вече мощност от 35W - 40W та и 50W на канал. Водят се 4х40W.
Моето радио в колата е 4х5W Блаупункт. Отпред са новите Визатон за които писах, а отзад предишния собственик е сложил MAGNAT!!! Като пусна радио, е много добър звука, без да ти се натрапват и пищят високи, а се чуват и ясно и отчетливи ниски според усилването което въобще не може да ги натовари. Мен ми гали слуха "музиката" в момента, и не смятам да я сменям освен ако не ми подарят насое CD или DVD.

Това е 13 сантиметров за отзад. Много добър:
http://www.visaton.c...and/fr13_4.html
Публикувано изображение

А това са две 10-ки за отпред кото също са добри:
http://www.visaton.c...and/fr10_4.html
Публикувано изображение

http://www.visaton.c...d/fr10hm_4.html
Публикувано изображение

Както съм казал и преди, Визатон се продават на Пиротска...
  • 0

#5 Subsonic

Subsonic

    Член на МБКБ

  • Членове на клуба
  • 4526 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    ex W124 230E, 91
    ex W124 260E, 89
    ex S211 E320, 03
    C219 CLS500, 06

Публикувано 09 март 2008 - 22:51

Тия които бяха в колата са около 10W на 4 ома. Но новите автомобилни CD и DVD плейари имат вече мощност от 35W - 40W та и 50W на канал. Водят се 4х40W.
Моето радио в колата е 4х5W Блаупункт. Отпред са новите Визатон за които писах, а отзад предишния собственик е сложил MAGNAT!!! Като пусна радио, е много добър звука, без да ти се натрапват и пищят високи, а се чуват и ясно и отчетливи ниски според усилването което въобще не може да ги натовари. Мен ми гали слуха "музиката" в момента, и не смятам да я сменям освен ако не ми подарят насое CD или DVD.

Това е 13 сантиметров за отзад. Много добър:
http://www.visaton.c...and/fr13_4.html
Публикувано изображение

А това са две 10-ки за отпред кото също са добри:
http://www.visaton.c...and/fr10_4.html
Публикувано изображение

http://www.visaton.c...d/fr10hm_4.html
Публикувано изображение

Както съм казал и преди, Визатон се продават на Пиротска...


Мощността на съвременните CD/DVD която е написана отпред на панела е леко преувеличена. Това е максималната кратковременна мощност, която ЦД-то може да пусне към говорителите.
Би трябвало да пише 4х45 W max, което всъщност е 4х15-20 W RMS. много лесно може да се разбере истината като се погледне бушона отзад на ЦД-то. Ако е 10А, значи имаме 10Ах14V= 140VA. 140VA/1.414=99W, ха разделете го сега на 4 и вижте какво се получава.
Говорителите от друга страна, обикновено се дават като дълговременна (RMS) мощност - така че 10W RMS = 20-25 W max.
От друга страна това колко силно свири един говорител не зависи от това колко W пише отзад, или поне не само - ватовете са термична мощност на шпулата. Има един малко известен параметър, наречен чувствителност, който се мери в dB/W/m или dB/2.83V/m, защото при 8 омов говорител, 2.83 волта = 1 ват.
Ако имаме един говорител с чувствителност 86дБ/Ват/метър и друг с чувствителност 89дБ/Ват/метър, за да свирят еднакво силно - на първия ще му трябват 20Вата, а на втория - само 10.
Така че, ако се използват по-чувствително говорители, може никога да не се наложи да бутаме волумето на Мах, за да е силно.
В средата на миналия век господата Тийл и Смол(Thiele & Small), измислят система за класификация на говорителите според техните електро-механични свойства, която се използва и до днес за изчислява не на озвучителни тела. По-известните параметри са - Fs, Qts, Vas - резонансна честота, пълен качествен фактор и еквивалентен обем.
Гореспоменатите говорители са добри за размера си, но от тях "ниски" просто няма как да излязат, защото както и всички 10 и 13 см говорители, резонансът им е в областта около 100Hz. За да се чуят ниски ще трябват поне 6.5" или по добре 8" говорители, с акустичен обем зад тях (кутия), или поне трябва да са монтирани така че задната част трябва да е напълно херметически изолирана от предната (за да не се унищожават вълните, излъчени отпред и отзад на говорителя).
  • 0

#6 DJ FUNKY

DJ FUNKY

    Майстор

  • Потребители на форума
  • 2660 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:СОФИЯ
  • Автомобил:
    C 220 Т CDI Sport 1999 г. W 124 300 D Turbo 1992 г.

Публикувано 10 март 2008 - 18:37

Мощността на съвременните CD/DVD която е написана отпред на панела е леко преувеличена. Това е максималната кратковременна мощност, която ЦД-то може да пусне към говорителите.
Би трябвало да пише 4х45 W max, което всъщност е 4х15-20 W RMS. много лесно може да се разбере истината като се погледне бушона отзад на ЦД-то. Ако е 10А, значи имаме 10Ах14V= 140VA. 140VA/1.414=99W, ха разделете го сега на 4 и вижте какво се получава.
Говорителите от друга страна, обикновено се дават като дълговременна (RMS) мощност - така че 10W RMS = 20-25 W max.
От друга страна това колко силно свири един говорител не зависи от това колко W пише отзад, или поне не само - ватовете са термична мощност на шпулата. Има един малко известен параметър, наречен чувствителност, който се мери в dB/W/m или dB/2.83V/m, защото при 8 омов говорител, 2.83 волта = 1 ват.
Ако имаме един говорител с чувствителност 86дБ/Ват/метър и друг с чувствителност 89дБ/Ват/метър, за да свирят еднакво силно - на първия ще му трябват 20Вата, а на втория - само 10.
Така че, ако се използват по-чувствително говорители, може никога да не се наложи да бутаме волумето на Мах, за да е силно.
В средата на миналия век господата Тийл и Смол(Thiele & Small), измислят система за класификация на говорителите според техните електро-механични свойства, която се използва и до днес за изчислява не на озвучителни тела. По-известните параметри са - Fs, Qts, Vas - резонансна честота, пълен качествен фактор и еквивалентен обем.
Гореспоменатите говорители са добри за размера си, но от тях "ниски" просто няма как да излязат, защото както и всички 10 и 13 см говорители, резонансът им е в областта около 100Hz. За да се чуят ниски ще трябват поне 6.5" или по добре 8" говорители, с акустичен обем зад тях (кутия), или поне трябва да са монтирани така че задната част трябва да е напълно херметически изолирана от предната (за да не се унищожават вълните, излъчени отпред и отзад на говорителя).



:allhail: тебе съм те признал ,еваларка ти бичим ,ебати лекцията ,браво
  • 0
Публикувано изображение
СИРОМАХ DJ , ЖИВ ДЯВОЛ !!!!!
DON`T FUCK WITH MODERATORS!
MY FACEBOOK
http://stara-sofia.com/
Гласувайте за доброто име на "Мерцедес - Бенц Клуб България" В БГ ТОП
Публикувано изображение

#7 Simo

Simo

    Чирак

  • Потребители на форума
  • 75 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:Ямбол
  • Автомобил:
    190E/2.0/85'

Публикувано 10 март 2008 - 21:08

Мощността на съвременните CD/DVD която е написана отпред на панела е леко преувеличена. Това е максималната кратковременна мощност, която ЦД-то може да пусне към говорителите.
Би трябвало да пише 4х45 W max, което всъщност е 4х15-20 W RMS. много лесно може да се разбере истината като се погледне бушона отзад на ЦД-то. Ако е 10А, значи имаме 10Ах14V= 140VA. 140VA/1.414=99W, ха разделете го сега на 4 и вижте какво се получава.
Говорителите от друга страна, обикновено се дават като дълговременна (RMS) мощност - така че 10W RMS = 20-25 W max.
От друга страна това колко силно свири един говорител не зависи от това колко W пише отзад, или поне не само - ватовете са термична мощност на шпулата. Има един малко известен параметър, наречен чувствителност, който се мери в dB/W/m или dB/2.83V/m, защото при 8 омов говорител, 2.83 волта = 1 ват.
Ако имаме един говорител с чувствителност 86дБ/Ват/метър и друг с чувствителност 89дБ/Ват/метър, за да свирят еднакво силно - на първия ще му трябват 20Вата, а на втория - само 10.
Така че, ако се използват по-чувствително говорители, може никога да не се наложи да бутаме волумето на Мах, за да е силно.
В средата на миналия век господата Тийл и Смол(Thiele & Small), измислят система за класификация на говорителите според техните електро-механични свойства, която се използва и до днес за изчислява не на озвучителни тела. По-известните параметри са - Fs, Qts, Vas - резонансна честота, пълен качествен фактор и еквивалентен обем.
Гореспоменатите говорители са добри за размера си, но от тях "ниски" просто няма как да излязат, защото както и всички 10 и 13 см говорители, резонансът им е в областта около 100Hz. За да се чуят ниски ще трябват поне 6.5" или по добре 8" говорители, с акустичен обем зад тях (кутия), или поне трябва да са монтирани така че задната част трябва да е напълно херметически изолирана от предната (за да не се унищожават вълните, излъчени отпред и отзад на говорителя).

Евалла баце изкърти ни зъбите от инфо. :allhail:
  • 0

#8 shiki

shiki

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 797 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W 124 300D Turbo 1993 год.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 11 март 2008 - 07:08

Гореспоменатите говорители са добри за размера си, но от тях "ниски" просто няма как да излязат, защото както и всички 10 и 13 см говорители, резонансът им е в областта около 100Hz. За да се чуят ниски ще трябват поне 6.5" или по добре 8" говорители, с акустичен обем зад тях (кутия), или поне трябва да са монтирани така че задната част трябва да е напълно херметически изолирана от предната (за да не се унищожават вълните, излъчени отпред и отзад на говорителя).
[/quote]
Eвала, а сега ако напишеш нещо за компромис-какви елипси стават (за отзад) и са хубави-без да играе флексата, цена нямаш! W 124 :beer:
  • 0

#9 Kotitu

Kotitu

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 440 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 11 март 2008 - 13:06

Ами май и аз ще се "изтропам" по темата...Сори.
Та, в 190ката ми съм сложил отпред Pioneer но не помня 10 или 12-ки. Свирят прилично за размера си.
На задната кора, на мястото на аптечката си пляснах 8-инчови български! говорители. И те се справят много добре, стига да не отива волумето към Мах.
През топлите сезони в багажника си намира място една 12-ка с обикновено стъпалце. Прилично озвучаване за под 500 лф.
Хастофона е пак Пионерче DEH-3900MP. от горе-долу година оплаквания нямам.

Ако съм се изспамил - моля за извинение.
  • 0

Old Mercs don't die, they just get faster!

"Опит се трупа собственоръчно, собственокрачно и най-вече собственогъзно..."

190E 2.0i WDB2010241F806491


#10 shiki

shiki

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 797 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W 124 300D Turbo 1993 год.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 март 2008 - 09:54

Ами май и аз ще се "изтропам" по темата...Сори.
Та, в 190ката ми съм сложил отпред Pioneer но не помня 10 или 12-ки. Свирят прилично за размера си.
На задната кора, на мястото на аптечката си пляснах 8-инчови български! говорители. И те се справят много добре, стига да не отива волумето към Мах.
През топлите сезони в багажника си намира място една 12-ка с обикновено стъпалце. Прилично озвучаване за под 500 лф.
Хастофона е пак Пионерче DEH-3900MP. от горе-долу година оплаквания нямам.

Ако съм се изспамил - моля за извинение.

Не си се "изтропал", ама за предни проблеми няма-там 10-12 см. се събират и като за предни е добре. Номера е отзад, където е имало 13 см. да вкараш нещо по-голямо без да си личи отвън, и да имаш бас като хората. Това става май с елипси, ама с какъв размер и с какви данни, за да свирят добре на обема на багажника само специалист може да каже. Въпрос на изчисление и на знание.
  • 0

#11 Kotitu

Kotitu

    Напреднал

  • Потребители на форума
  • 440 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 март 2008 - 13:42

Мда. По този повод съм забравил да спомена, че задната кора е "custom-made" и е с 15мм по-дебела. Затова са се събрали два броя говорители 8". Пък има и бас отвори на мястото на предишните колони - да не се задушава баса в багажника. О! Забравих да напиша цените:
Бас говорител заедно с касата - 140-150 лв.
Предни Пионерки около 60лв май...
МР3-ка DEH-3900MP около 250 беше.
Задна кора от дърводелец - 40лв.
Кабели за 15-20 лв и voila - сравнително добро озвучаване за няма 500лв. :icon_coolgrin:
  • 0

Old Mercs don't die, they just get faster!

"Опит се трупа собственоръчно, собственокрачно и най-вече собственогъзно..."

190E 2.0i WDB2010241F806491


#12 shiki

shiki

    Член на МБКБ

  • Замразено членство
  • 797 Мнения:
  • Пол:Мъж
  • Град:София
  • Автомобил:
    W 124 300D Turbo 1993 год.
ГАРАЖ Виж ГАРАЖА

Публикувано 12 март 2008 - 15:14

Мда. По този повод съм забравил да спомена, че задната кора е "custom-made" и е с 15мм по-дебела. Затова са се събрали два броя говорители 8". Пък има и бас отвори на мястото на предишните колони - да не се задушава баса в багажника. О! Забравих да напиша цените:
Бас говорител заедно с касата - 140-150 лв.
Предни Пионерки около 60лв май...
МР3-ка DEH-3900MP около 250 беше.
Задна кора от дърводелец - 40лв.
Кабели за 15-20 лв и voila - сравнително добро озвучаване за няма 500лв. :icon_coolgrin:

Зле си ме разбрал-мене музиката в ладата ми беше за 700 лв., не е въпроса за парите - ама тук не ща да се вижда, а не ща и да си пълня багажника с музики-там имам какво да слагам. Затова питам неКви елипси да сложа отзад и да забравям. :dontknow:
  • 0




0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни